טראמפ ייפגש עם קים עד מאי, ניסויי הגרעין של צ' קוריאה יוקפאו

השליט מפיונגיאנג הזמין את נשיא ארה"ב לפגישה, באמצעות שליחים מד' קוריאה. "התחייב להימנע מניסויים", אמרו נציגיה של סיאול. טראמפ: "התקדמות אך הסנקציות יימשכו"

רגע היסטורי קרב? נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ייפגש עם שליטה של קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, עד חודש מאי הקרוב. בבית הלבן מסרו כי תאריך ומיקום הפגישה יימסרו בהמשך. ההחלטה על הפגישה התקבלה לאחר שמשלחת מקוריאה הדרומית, בראשות היועץ לביטחון לאומי של המדינה צ'ונג יו-יונג, העבירה הלילה (שישי) מכתב מקים לטראמפ, בו הוא מזמין את הנשיא האמריקני להיפגש.

הרודן מפיונגיאנג אף התחייב במכתבו להקפיא את ניסויי הגרעין ואת ניסויי הטילים של מדינתו, כך לפי הודעה שמסר היועץ לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית. לאחר הגשת המכתב, היועץ, שהיה מנציגי סיאול שנפגשו עם קים, שוחח עם כתבים במדשאות הבית הלבן וטען כאמור כי "קים התחייב להימנע מניסויים גרעיניים ומניסויי טילים נוספים".

לכתבות נוספות בחדדשות עשר >>

יקנעם עילית: חשד - בן 23 רצח בדקירות את אביו החורג

מלחמת הסחר יצאה לדרך: טראמפ הטיל מכסי מגן על ייבוא מתכות

7 חיילים מואשמים כי השתמשו בסמים בבסיס בגזרת לבנון

עוד אמר היועץ: "קים הביע את רצונו העז להיפגש עם הנשיא טראמפ מהר ככל האפשר". השליח מקוריאה הדרומית התחייב כי מדינתו למדה מטעויות העבר ומטרתה היא פירוזה המלא של קוריאה הצפונית מנשק גרעיני. עוד הוסיף, היועץ, כי קים לא התנגד להמשך התמרונים המשותפים של ארה"ב עם קוריאה הדרומית.

היועץ לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית, לאחר הגשת המכתב לטראמפ

"הנשיא טראמפ יקבל את ההזמנה להיפגש עם קים ג'ונג און בתאריך ובמקום שייקבע", אמרה דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס. "אנחנו מצפים לפירוזה של קוריאה הצפונית מנשק גרעיני. בשלב זה, כל הסנקציות והלחץ הכבד על המדינה צריכים להישמר" הוסיפה הדוברת בהודעה שפרסמה.  

כשעתיים לפני פרסום הדברים, אך לאחר שקיבל את המכתב, נכנס הנשיא טראמפ לחדר התדרוכים בבית הלבן ואמר כי צפויות חדשות גדולות מקוריאה הדרומית בקרוב. בהתייחסות ראשונה לאחר הפרסום, כתב טראמפ בציוץ בטוויטר: "קים ג'ונג און דיבר על פירוז עם קוריאה הדרומית, ולא רק על הקפאה. התקדמות גדולה נעשית אך הסנקציות יימשכו". גם יועץ בכיר לממשלו של טראמפ הוסיף כי ארה"ב תדרוש מקוריאה הצפונית פירוז מלא וקבוע מנשק גרעיני.

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, בירך על הפגישה המתוכננת. "זהו צעד בכיוון הנכון", אמר לכתבים בבמהלך ביקור באתיופיה. "זו לא צריכה להיות רק פגישה", המשיך, "היא צריכה לפתוח דרך לתהליך הדיפלומטי למציאת פתרון לנושא הגרעין בקוריאה הצפונית, המבוסס על עקרונות המוסכמים על ששת המדינות המעורבות בשיחות, על האו"ם ועל מועצת הביטחון". 

בממשלת יפן, שמספר מניסויי הטילים האחרונים של קוריאה הצפונית עברו מעל שטחה, מיהרו להגיב להודעה שיצאה מוושינגטון. ראש הממשלה, שינזו אבה, אמר כי הוא "מקבל בברכה את שינוי העמדה של קוריאה הצפונית". אבה הוסיף כי הוא וטראמפ שוחחו בטלפון וסיכמו על שימור הלחץ נגד פיונגיאנג. גם שר הביטחון היפני, איטסונורי אונודרה, התייחס לדברים ואמר כי קוריאה הצפונית מוכרחה להתחייב על נטישה כללית של פיתוח הגרעין על מנת ששיחות משמעותיות יתקיימו בפיונגיאנג.

מכתבו של קים לטראמפ מגיע זמן קצר אחרי קריאה שהוציא שר החוץ הסיני, בה ביקש כי קוריאה הצפונית וארה"ב יקיימו פגישות ישירות בנושא, בצל הסנקציות. "על אף שכבר נראה אור בקצה המנהרה, הדרך קדימה לא תהיה חלקה", אמרו אז בבייג'ינג.

דונלד טראמפ
 

קיבל את ההזמנה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (רויטרס)

 

המשלחת שהגיעה מסיאול לוושינגטון היא תוצר ישיר של פגישה שהתקיימה בשבועות האחרונים בין נציגי קוריאה הצפונית והדרומית. בפגישה בין נציגי שתי המדינות הוסכם כי תתקיים פגישה נוספת בין המדינות באפריל. גורמים בממשל של קוריאה הדרומית אמרו לאחר הפגישה כי אין להסיר את הסנקציות על פיונגיאנג על מנת לקדם את השיחות וכי יש לשאוף לפירוז המדינה מנשק גרעיני.

קים ג'ונג און בפגישה עם המשלחת מסיאול
 

קים ג'ונג און בפגישה עם המשלחת מסיאול (רויטרס)

 

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, הרברט מקמאסטר, יעדכן בשבוע הבא את מועצת הביטחון של האו"ם על נושאים הקשורים ליחסים עם קוריאה הצפונית, זאת לאחר השיחות שקיים עם הנציגים מסיאול בוושינגטון.