מלחמת הסחר יצאה לדרך: טראמפ הטיל מכסי מגן על ייבוא מתכות

המכסים יהיו בגובה 25% על פלדה ו-10% על אלומיניום, וייכנסו לתוקפם בעוד 15 ימים. למרות הצהרותיו התקיפות של נשיא ארה"ב, המס לא יחול על קנדה ומקסיקו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם אתמול (חמישי) על מכסי מגן מפני פלדה ואלומיניום מיובאים כשהוא מוקף בעובדי פלדה. המכסים יכנסו לתוקפם בעוד 15 ימים והמס יהיה בגובה 25% על ייבוא פלדה לארה"ב ו-10% על ייבוא אלומיניום.

למרות שבשבוע שעבר אמר טראמפ בהכרזתו שלא יהיו יוצאי דופן וכי "מה שאפשרו במשך שנים היה מביש", 

בתחילה, המכסים לא יחולו על יבוא מקנדה ומקסיקו, מה שייתן זמן לאמריקנים לפעול לקראת כינון הסכם סחר חדש בצפון אמריקה.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צועק לעבר עיתונאים על מדשאת הבית הלבן (רויטרס)

 

כמו כן, מדינות אחרות שיש להן קשרים בעלי משמעות ביטחונית עם ארה"ב עשויות לבקש הקלות על ידי שיחות עם הממשל בניסיון להבין מהם האיומים לכאורה שמוצריהם מהווים על ביטחונה של אמריקה, וכיצד ניתן לפתור את הבעיה, במידה והיא קיימת.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

7 חיילים מואשמים כי השתמשו בסמים בבסיס בגזרת לבנון

שתי ישראליות המתנדבות באתיופיה נקלעו לאזור לחימה - וחולצו

תיעוד: קוף מעשן ומאפר לעיני המבקרים בגן חיות באינדונזיה

מיד אחרי החתימה, יו"ר בית הנבחרים פול ריאן אמר כי הוא חושש מפני "השלכות אליהן לא התכוונו" כתוצאה ממכסי המגן. ריאן הפציר בבית הלבן לצמצם את המדיניות רק למדינות שמפרות את חוק הסחר.

גם הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק מאריזונה הוציא הודעה לפיה הוא מתכוון להגיש הצעת חוק שתבטל את מכסי המגן. "המכסים הם 'פרוטקציוניזם' המהווה רעל לצמיחה כלכלית", אמר. "אי אפשר לנצח במלחמות סחר, רק להפסיד בהן. על הקונגרס לא לקחת חלק באסון הכלכלי הזה", הוסיף.

מדינות האיחוד האירופי צפויות להיפגע כתוצאה מהטלת המס של ייבוא האלומיניום והפלדה. ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית, אמר: "הזהרתי את טראמפ מפני הצעד הזה, אך כעת ברור שזה לא הרשים אותו כי הוא המשיך לעשות כרצונו". עוד הוסיף יונקר כי "אירופה צריכה להשיב מלחמה בעניין והיא תשיב. גם אנחנו יכולים לנהוג בטיפשות ולהטיל מכסים גבוהים".

החלטתו של טראמפ הייתה אחד המהלכים הדרמטיים שלו מאז כניסתו לבית הלבן לפני יותר משנה, אך קשה להסביר מה הניע אותו. טראמפ אמר כי "המדינה שלנו אינה אותו דבר כשהיא מגיעה למצב שבו היא לא מסוגלת לייצר אלומיניום ופלדה". עוד הבטיח טראמפ כי "הצעד יימשך תקופה ארוכה". עם זאת, לא ברור מדוע טראמפ נקט בצעד שמיטיב עם חלק קטן מאוד מהאוכלוסייה, שכן רק 200 אלף בני אדם נמנים עם יצרני הפלדה במדינה.

עם זאת, שישה מיליון וחצי עובדים נעזרים בפלדה ובאלומיניום והם צפויים להיפגע מהחלטתו של טראמפ. גם הציבור האמריקני צפוי לחוות עליית מחירים כתוצאה מהחלטה, כשהשוק העיקרי שאמור להיות מושפע הוא תעשיית הרכב. ההחלטה צפויה לייקר את כלי הרכב שבהם משתמשים בפלדה מיובאת ב-175 דולרים.