ארה"ב מודה: השגרירות בירושלים תהיה בחלקה בשטח הפקר

בפעם הראשונה מאז ההכרזה על העברת השגרירות, הממשל האמריקני מצהיר כי לא כל בניין השגרירות שייפתח יימצא במערב העיר. השגרירות הזמנית תיפתח כבר בחודש מאי הקרוב

בווידאו: משרד החוץ האמריקני מאשר - השגרירות תעבור לירושלים במאי

דוברת משרד החוץ האמריקני, הת'ר נאורט, אמרה אמש (חמישי) כי חלק ממבנה שגרירות ארה"ב שעתידה להיפתח יימצא במערב ירושלים וחלק אחר בשטח הפקר - כלומר, אזור שהיה מפורז בין 1949 ל-1967 ושימש כחיץ בין ישראל לגדה המערבית תחת שליטת ירדן, וכעת אינו מוכר בקהילה הבינלאומית כנמצא תחת ריבונות ישראלית ולא כחלק משטחה של הרשות הפלסטינית.

מדובר בפעם הראשונה מאז ההכרזה על העברת השגרירות שממשל האמריקני מודה כי לא כל בניין השגרירות יהיה במערב הבירה. מתחם השגרירות, שייבנה בשכונת ארנונה, "היה בשימוש ישראלי מאז 1949", אמרה נאורט. על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס", המחלוקת על השטח עשוי להפוך את השגריר האמריקני בישראל, דיוויד פרידמן, לסוג של "מתנחל דיפלומטי".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

7 חיילים מואשמים כי השתמשו בסמים בבסיס בגזרת לבנון

עדות ניר חפץ: חשש של בכירים במפלגת השלטון ממידע שעלול לסבכם

שתי ישראליות המתנדבות באתיופיה נקלעו לאזור לחימה - וחולצו

השגרירות הזמנית תיפתח כבר במאי ביום הכרזת עצמאות ישראל, לכבוד חגיגות שבעים שנה למדינה. המבנה בשכונת ארנונה יהיה כאמור שגרירות זמנית, ועדיין לא נקבע סופית היכן יהיה המיקום הסופי של השגרירות בירושלים. עובדי המחלקה הקונסולרית שעובדים במקום קיבלו הודעה היום בצהרים כי החל מה-14 במאי הם הופכים להיות עובדי שגרירות ארה"ב בירושלים. המחלקה הקונסולרית תמשיך לעבוד במקום ולתת שירותי ויזות ודרכונים הן לישראלים והן לפלסטינים. 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו (רויטרס)

 

בסוף החודש שעבר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס בכנס עמותת CPAC למעבר השגרירות לבירה: "הייתי תחת לחץ אדיר של מדינות ושל אנשים רבים בנושא הזה - יותר מבכל נושא אחר", אמר, "אך אמרתי לכל הגורמים כי כן אעביר את השגרירות – כי זה הדבר הנכון לעשות".

בתוך כך, האמריקנים עדיין לא מינו מחליף לקונסול הכללי, דון בלום, שבמסגרת תפקידו אחראי לקשר עם הפלסטינים. היעדר המחליף יוצר מצב מעניין, בו לארה"ב יהיה שגריר בירושלים, אבל לא יהיה להם קונסול כללי לרשות הפלסטינית.

מנהיג הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, גינה אז בחריפות את העיתוי שנקבע למעבר השגרירות. "העובדה שהממשל האמריקני בחר את יום הנכבה להעברת השגרירות לירושלים מהווה התגרות ברגשותיהם של הערבים והמוסלמים ואנו מגנים זאת בחריפות הרבה ביותר", אמר עריקאת, "הממשל האמריקני לא יכול למלא כל תפקיד כנותן חסות לתהליך השלום, ובהחלטה הזו הוא הפך לחלק מהבעיה ואינו יכול להיות חלק מהפתרון". 

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, תקף גם הוא את ההחלטה. "כל צעד חד צדדי לא יאפשר השגת שלום ולא יתן לגיטימציה לאף אחד, בנוסף כל צעד שלא יתואם עם החוק הבינ"ל יעכב אי אלו תהליכים להשגת פיוס כלשהו באזור ואף ייצור אקלים שלילי ומזיק".

 דגל ארה"ב על מבנה השייך לקונסוליה האמריקנית בירושלים
 

דגל ארה"ב על מבנה השייך לקונסוליה האמריקנית בירושלים - שעתידה להפוך לשגרירות ( רויטרס)

 

במסגרת השלב הראשון של העברת השגרירות יעבור משרד השגריר למתקן הקונסולרי האמריקני בשכונת ארנונה, שישנה את שמו ל"שגרירות ארה"ב בירושלים". מיקום בית השגריר יישאר בשלב זה בהרצליה. השגריר דיוויד פרידמן ימשיך לעבוד במקביל גם ממשרדו בתל אביב וגם ממשרדו בירושלים. שגרירות ארה"ב בתל אביב תהפוך להיות "אגף" של שגרירות ארה"ב בירושלים. במסגרת השלב השני של העברת השגרירות יורחב המבנה הזמני בירושלים וחלק מהדיפלומטים האמריקנים יועברו במהלך הזמן מתל-אביב לירושלים.

במסגרת השלב השלישי יוחלט על מיקום המבנה הקבוע של השגרירות בירושלים שבנייתו תהיה תהליך ארוך יותר ואחרי השלמת המבנה הקבוע יועברו כל העובדים מתל-אביב לירושלים. בנוסף – הקונסוליה האמריקנית ברחוב אגרון בירושלים שמטפלת בקשרים עם הרשות הפלסטינית תמשיך לעבוד כרגיל.

גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה, כי רה"מ, בנימין נתניהו, לא ביקש מהממשל האמריקני להקדים את מועד פתיחת השגרירות בירושלים. עוד הוסיפו, כי נתניהו בקשר רצוף עם הממשל האמריקני ויגיב אם וכאשר תצא הודעה רשמית אמריקנית. שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אשרינו שזכינו בהכרתה של הגדולה בידידותינו בירושלים עיר בירתנו הנצחית".