בנימין נתניהו בישיבת ממשלה, רויטרס

בקואליציה אופטימיים: אם רה"מ לא ידחוף לבחירות - הממשלה תשרוד

אמנם ליברמן התבטא בתקיפות, אך אין זה אומר שהתנגדותו לפשרה על חוק הגיוס ודאית. רק עם שובו של רה"מ, ניתן יהיה לגלות אם מאמצי בנט ושקד מול החרדים נשאו פרי • פרשנות

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד פעלו בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא בארה"ב כדי לקדם מתווה פשרה מול המפלגות החרדיות בנוגע לחוק הגיוס. החרדים מסכימים לחוק, אך כדי לשמור על שלמות הקואליציה - ליברמן צריך לקבל אותו. ראשי הקואליציה הביעו אופטימיות רבה ואמרו כי במידה ונתניהו לא ידחוף לבחירות, יגיעו לפתרון.

רק בתחילת השבוע הבא, לאחר שובו של נתניהו לארץ, עתידה של הקואליציה יתברר ונדע אם ישראל הולכת לבחירות. נתניהו צפוי לכנס את ראשי הסיעות סביב ישיבת הממשלה ולקיים דיונים על חוק הגיוס. ליברמן התבטא בתקיפות נגד החרדים, אך לא אמר שיטיל וטו על החקיקה, ולכן יש מי שאומרים שיש מקום לאופטימיות.

 רה"מ נתניהו מצביע בבחירות 2015
 

רה"מ נתניהו מצביע בבחירות 2015 (רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שתי ישראליות המתנדבות באתיופיה נקלעו לאזור לחימה - וחולצו

תיעוד: קוף מעשן ומאפר לעיני המבקרים בגן חיות באינדונזיה

חרדים הפגינו בי-ם נגד הגיוס; הכניסה לעיר נחסמה למשך שעות

בכירים בקואליציה אמרו לחדשות עשר כי המשבר פתיר ושהאיום הכי גדול לשלמות הקואליציה הוא נתניהו, במידה והוא אכן מעוניין בבחירות. 

כאמור, שותפיו של נתניהו מתאמצים לשמור על שלמות הקואליציה גם כשהוא לא נמצא. שקד אמרה שלדעתה בחירות לא יהיו דבר טוב לישראל, והיא ובנט מנהלים את הציר מול החרדים. הצעתם היא חוק שיעניק פטור משירות לכל חרדי שמעוניין בו כאשר אין כמעט סנקציות כלל.

ליברמן תקף את החרדים והאשים אותם בכך שמאיימים לפרק את הממשלה במידה ודרישותיהם בנוגע לחוק הגיוס לא יתקבלו. "הם דורשים שניכנע לסחטנות שלהם. אחרת הם יפרקו את ממשלת הימין", אמר.

 שר הבטחון, אביגדור ליברמן
 

שר הבטחון, אביגדור ליברמן (ללא קרדיט)

 

 "בימים האחרונים עם ישראל נלקח בשבי בידי חבורה של גורמים קיצוניים. אינני רוצה בחירות. חשוב שממשלות בישראל יכהנו עד תום הקדנציה, אבל יש לי אחריות לביטחון ישראל ולצה"ל", אמר ליברמן. שר הביטחון אמר כי לא מוכן לנהל משא ומתן תחת איום "שלוש הקריאות", של המפלגות החרדיות, לפיו על חוק הגיוס שהציעו לעבור מיד בשלוש קריאות.

עוד אמר כי הוא מתעקש שהצעת חוק הנוגעת בצה"ל, תלויה בעמדתם של החרדים בלבד ולא בעמדתו של צה"ל עצמו. ליברמן הסביר שהקים צוות מקצועי במשרד הביטחון "שיכין את החוק הכי טוב למען צה"ל ועם ישראל". עוד אמר כי מפלגתו תוותר מראש על עקרונותיה ותקבל את המלצותיו של הצוות יהיו אשר יהיו. "מחלוקת שמלווה את מדינת ישראל מיום הקמתה לא תיפתר בכפייה ובסחטנות, בתוך שבוע אחד", סיכם.