הפגנת חרדים בירושלים נגד הגיוס , קבוצת מחאות החרדים הקיצוניים

חרדים הפגינו בי-ם נגד הגיוס; הכניסה לעיר נחסמה למשך שעות

כמה מאות מחסידי הפלג הירושלמי מחו על מעצר עריק חרדי שלא חתם על דחיית שירות. כעבור כשעתיים החל פיזור הנוכחים, שקיבלו גם הוראה מהרבנים לעזוב את המקום

כמה מאות חרדים מ"הפלג הירושלמי" של הרב שמואל אוירבך, שהלך לעולמו בשבוע שעבר, הפגינו היום (חמישי) בירושלים נגד הגיוס לצה"ל. הכניסה לבירה מגשר המיתרים נחסמה לתנועה במשך כמה שעות, ונחסם צומת הרחובות ירמיהו והמ"ג. אחרי כשעתיים המשטרה החלה לפנות את הכניסה לעיר, תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. כעבור זמן מה הנוכחים קיבלו הוראה מהרבנים לשוב לישיבות, ועזבו את המקום. 

ההפגנה היא בעקבות מעצר במחסום בכביש 90 של חרדי צעיר שמילא את הוראת מנהיגו המנוח של הפלג הליטאי, לא חתם על דחיית השירות ולכן הפך לעריק. כידוע, חרדים מקבלים פטור מוחלט מגיוס, אך אנשי הפלג הירושלמי נעצרים מאחר והם מסרבים להגיע ללשכות הגיוס ולחתום על דחיית שירות. "נפסיק לחסום את העיר רק כשיבטלו את חוק הגיוס", אמר אחד המפגינים.

בווידאו: הפגנת הפלג הירושלמי בירושלים

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ביום האישה: איראנית שהסירה את כיסוי הראש נשלחה לשנתיים בכלא

מפרץ חיפה: גבר כבן 50 נהרג משריפה במפעל

מרתון ירושלים יוזנק מחר: שיבושי תנועה צפויים ברחבי העיר

המשטרה עיכבה לחקירה ביום ראשון שני גברים בחשד לכך שבמהלך סוף השבוע תלו בשלושה מקרים שונים בובה של חייל בלב שכונת מאה שערים החרדית בירושלים. השניים, בשנות ה-40 לחייהם, הובאו לחקירה בתחנת לב הבירה בעיר בחשד להסתה להשתמטות. הבובה הייתה ספוגה בחומר דליק, ככל הנראה במטרה להצית אותה בהמשך.

זמן קצר לאחר האירוע, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן בחשבון טוויטר שלו לאירוע וכתב כי "מראה בובת החייל התלויה במאה שערים מזעזע. תפקידי כשר ביטחון להגן גם על מסיתים כאלה. תפקידי כאזרח להיאבק בהם פוליטית. תפקיד הרשויות לשים אותם מאחורי סורג ובריח. מצפה מראשי המפלגות החרדיות לגנות את המעשה".

 הפגנת חרדים בירושלים נגד הגיוס
 

הפגנת חרדים בירושלים נגד הגיוס ( קבוצת מחאות החרדים הקיצוניים)

 
 מחאת החרדים בירושלים
 

מחאת החרדים בירושלים (דוברות המשטרה)

 

בווידאו: הפגנת הפלג הירושלמי בירושלים

בינואר האחרון התרחשה תקרית נוספת כאשר חרדים השליכו אבנים על רכב שבו נהג חייל ופצעו אותו באורח קל. כתוצאה מהשלכת האבנים, החייל בן ה-20 איבד שליטה על רכבו, סטה ממסלולו והתנגש בעמוד בשכונת רמת בית שמש. צוות מד"א פינה אותו לבית החולים הדסה עין כרם לצורך קבלת טיפול רפואי.

מנהיג הפלג הירושלמי בציבור החרדי ליטאי, הרב שמואל אוירבך, הובא לפני כשבוע למנוחות בירושלים. מסע הלווייתו של הרב, שהלך לעולמו אתמול בגיל 86, יצא מהיכל ישיבת שערי תורה בשכונת שערי חסד בבירה לכיוון הר המנוחות בעיר. במד"א ובמשטרה נערכו בכוחות גדולים לאירוע שאליו הגיעו אלפים.

אוירבך, כאמור מנהיג רוחני בציבור החרדי-ליטאי בירושלים, היה ראש ישיבת מעלות התורה. בעברו שימש כחבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה. הוא התנגד לשירות צבאי או אזרחי, כמו גם להקמת מכללות אקדמיות לחרדים ולהתערבות משרד החינוך בתכני הלימוד במוסדות הלימוד החרדיים.

 הפגנת החרדים בירושלים נגד חוק הגיוס
 

הפגנת החרדים בירושלים נגד חוק הגיוס (קבוצת מחאות החרדים הקיצוניים)

 
  הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הירושלמי
 

הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הירושלמי (חדשות עשר)

 

החל מ-2012 הורה אוירבך שלא להתייצב בלשכות הגיוס לצורך קבלת דיחוי במסגרת הסדר תורתו אומנותו. בנובמבר 2015 הודיע כי מתנגד לתיקונים בחוק הגיוס לבני הישיבות. בעבר אף הורה לתלמידיו לחסום כבישים בעקבות מעצר עריקים.

לפטירת הרב השלכות נרחבות מכיוון שהוא היה על תקן האופוזיציה החזקה ביותר להנהגה החרדית הפוליטית והרבנית. כפי שצוין,  הוא אחראי ישירות על כל ההפגנות נגד הגיוס וגם על ההקצנה של הפוליטיקאים החרדים, שנלחצו ממנו בעקבות סוגיית הגיוס ולכן הקצינו בנושאים כגון מתווה הכותל, סגירת המרכולים בשבת ועובדות התשתית ברכבת בשבת.