מאמצים לסיום משבר חוק הגיוס: "אין סיבה לבחירות מיותרות"

בקואליציה מנסים לגבש מתווה מוסכם על כל הצדדים, ולהימנע מפירוק הממשלה. השרה שקד לאילה חסון: "יש אפשרות לנוסח מוסכם, האם ראשי המפלגות רוצים להפיל ממשלת ימין?"

בקואליציה מנסים היום (חמישי) להביא לסיום המשבר סביב חוק הגיוס, ולמנוע הדרדרות לבחירות. "המשבר הזה הוא באמת פתיר על דעת כולם", אמר שרת המשפטים איילת שקד לאילה חסון ברדיו 103FM.

"יש בהחלט אפשרות להביא נוסח שיהיה מוסכם גם על הסיעות החרדיות וגם על היועמ"ש, כך שיעמוד בבג"ץ ויעבור בקריאה טרומית", אמרה שקד, "זה באמת עניין רק של ראשי המפלגות, הם צריכים להגיד את האמת לציבור, האם מישהו מהם רוצה להביא לבחירות ולהפלת ממשלת ימין ללא צורך אמיתי?".

מנגד אמר חבר הכנסת יצחק וקנין מש"ס, כי לא נותר זמן רב לפתרון הסוגיה. "אני לא חושב שישנה פשרה, יש רצון להגיע להסדר שבסופו של יום יהיה מקובל על כל מרכיבי הקואליציה", אמר, "כולם יודעים שגם את הבעיה הזו חייבים לפתור, במוקדם או במאוחר, לא נשאר הרבה זמן".

ראשי הסיעות החרדיות
 

הח"כים החרדים: גפני, דרעי, מוזס וליצמן (רויטרס)

 

שר החקלאות, אורי אריאל, התייחס גם הוא הבוקר למשבר, בריאיון לתוכנית "אורלי וגיא" ב ערוץ עשר. "יש מאמץ גדול של כולם, מתוך הבנה שאין סיבה ללכת לבחירות", אמר אריאל, "מנסים להביא פתרון שמשמעותו שחלק מדרישת החרדים תתקיים".שר החקלאות אמר כי ייתכן והחרדים יסכימו לפשרה לפיה תהליך החקיקה יתחיל לפני העברת התקציב, אך יוותרו על הדרישה לסיים את החקיקה. 

בכיר באחת המפלגות החרדיות אמר לחדשות עשר אתמול: "עשרה ימים זה באוויר, ומה שאנחנו מקבלים זה דף עם נקודות ועקרונות ואין אפילו נוסח של חוק שאתו ניתן להתקדם, כנראה שנתניהו לא רוצה לפתור את המשבר בגלל סיבות אישיות".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן (רויטרס)

 

הצעת הליכוד לפתרון המשבר, שזכתה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, היא חוק גיוס חדש עם מכסות אך ללא כל סנקציה שתבטיח גיוס חרדים, חוץ מפקיעת החוק במקרה של אי עמידה ביעדים. "נתניהו יחזור מארה"ב וזה אחד הדברים הראשונים שבהם יטפל", אמר אורי אריאל.

לפני המראתו מוושינגטון לניו יורק, אמר נתניהו כי הוא מעוניין להמשיך עם ממשלה יציבה שתשלים כהונה עד סוף ימיה, בנובמבר 2019. "אמרתי לשותפים הקואליציוניים שאני רוצה להביא הצעת חוק עם הסכמה רחבה, שתעבור ביותר מהרוב הרגיל אבל גם לקבל התחייבות מכל השותפות לפתרון מלא, ולא זמני". על התעקשותם של חלק מחברי הקואליציה אמר: "אני קורא לזה חורשת האקליפטוס, כמה מחברי טיפסו על צמרות האקליפטוס וצריך פשוט לרדת מהעץ".

שר הביטחון לשעבר טען הבוקר כי נתניהו מעוניין להוביל לבחירות בשל חקירות המשטרה נגדו. "מסתבר שכבר הלכנו לבחירות על ישראל היום, וכרגע הולכים לבחירות על חקירות, השיקולים לא ענייניים", אמר יעלון, "מי שאחראי אם נלך לבחירות זה רק נתניהו, חוק הגיוס זה רק תירוץ, הסיבה היא החקירות, אין לי ספק, אנחנו משועבדים כרגע להישרדות הפוליטית שלו. אם זה יידחה את התהליך הוא ילך על זה".