מליאת הכנסת, רויטרס

הח"כים ששכחו לוותר על העלאת השכר לשנת 2018

ח"כים צריכים להודיע בכל שנה מחדש כי הם מוותרים על ההעלאה, אך מתחילת השנה עשו זאת רק ארבעה. לפיד, שהוביל את הקמפיין לוויתור על העלאת השכר, לא ביניהם

בעקבות החלטה להעלות את שכר חברי הכנסת, הביעו רבים מהם מחאה והסכימו לוותר עליה. לצורך כך אף נקבע תיקון לחוק הכנסת והתנהלו קמפיינים תקשורתיים סביב המהלך. אלא שמתברר שהוויתור הוא זמני ומרבית הח"כים שכחו לחדש אותו.

על פי סעיף 51 בחוק הכנסת, ח"כ יכול לוותר על חלק משכרו בשנה מסוימת, ואז נכנס הוויתור לתוקף עד לתחילת השנה הבאה. לאחר ההחלטה להעלאת השכר בשנת 2016, 32 ח"כים הודיעו כי הם מוותרים עליה. בשנת 2017 רק שבעה זכרו לוותר ובשנת 2018 עשו זאת רק ארבעה: יו"ר הקואליציה דוד אמסלם (הליכוד), ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) וח"כ עפר שלח (יש עתיד).

התבלט בהיעדרו שמו של יאיר לפיד. הוא ומפלגתו ניהלו קמפיין תקשורתי רחב סביב הוויתור על העלאת השכר וקראו לכל הסיעות להצטרף אליהם. "הכסף הזה שייך לאזרחי ישראל", כתב אז לפיד בפייסבוק, "יש עתיד מובילה את המאבק במציאות העקומה הזאת שבה חברי הכנסת מעלים לעצמם את השכר שנה אחרי שנה". יש לציין כי שני ח"כים בלבד, מיקי לוי ודוד אמסלם, ויתרו על העלאת השכר בכל שלוש השנים האחרונות. 

יאיר לפיד
 

יאיר לפיד (ללא קרדיט)

 

הח"כים שוויתרו על העלאת השכר בשנת 2017: דוד אמסלם, דוד ביטן, אלי כהן, מיקי לוי, איילת נחמיאס ורבין, רויטל סוויד ויפעת שאשא-ביטון. 

בשנת 2016 ויתרו על ההעלאה: אלי אלאלוף, קארין אלהרר, דוד אמסלם, זוהיר בהלול, דוד ביטן, אייל בן ראובן, עמר בר לב, משה גפני, יעל גרמן, יצחק (בוז'י) הרצוג, יוסי יונה, שלי יחימוביץ', חיים ילין, איתן כבל, אלי כהן, עליזה לביא, מיקי לוי, יאיר לפיד, מירב מיכאלי, איילת נחמיאס ורבין, טלי פולסקוב, רועי פולקמן, יעקב פרי, עמיר פרץ, יואב קיש, מיקי רוזנטל, יואל רזבוזוב, יפעת שאשא-ביטון, אלעזר שטרן, נחמן שי, עופר שלח, איציק שמולי. 

 

מטעם יעל גרמן נמסר בתגובה: "חברת הכנסת תורמת את תוספת השכר לשתי עמותות. מ-2015 לעמותת פרס חיים שפועלת למציאת מחלת ה-ALS  ועמותת בית שאן אוהבת חיות". 

תגובת יש עתיד: "כל הניסיונות של מערך ההכפשות של נתניהו לא יעזרו. מדובר בשקר מוחלט. מזה שלוש שנים שח״כ לפיד תורם את כל תוספות השכר השערורייתיות שחברי הכנסת סידרו לעצמם לעמותות חברתיות. בכל פעם ששכר הח״כים עלה, הוא העלה גם את סך התרומות העומד כרגע על 2,700 שקל לחודש לעמותות. יש עתיד היא המפלגה היחידה שבה כל חברי הכנסת שלה תורמים או מוותרים על ההעלאה בשכר הח"כים מאז יומם הראשון בכנסת ועד היום. יש עתיד היא גם המפלגה שמובילה את המאבק בעליית השכר שערורייתית של חברי הכנסת. מדהים כמה נמוך מוכנים להגיע אנשי נתניהו. מי שמקבל מתנות במיליון שקל עדיף שלא ינסה ללכלך על מי שתורם כל חודש לפחות 10% ממשכורתו".