מקרון: "הכרזת טראמפ על ירושלים - טעות שלא אעשה בעת הזו"

נשיא צרפת נשא דברים בכנס הארגונים היהודיים במדינה והתייחס להחלטת נשיא ארה"ב: "לא תורם לפתרון הסכסוך". על האנטישמיות: "צרפת לא תהיה עצמה אם יהודים יעזבו מפחד"

  • פורסם ב:
  • 08/03/2018 04:11
  • |
  • כתבים:
  • AP

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, נאם אמש (רביעי) בארוחת הערב של איגוד הארגונים היהודיים בצרפת ותקף את החלטתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להכיר בירושלים בירת ישראל.

לדבריו, "טראמפ לא תרם לפתור את הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים בהכרזתו", וקרא לצעד "טעות אמיתית בהקשר ובעת הזו". מקרון עוד אמר כי אם צרפת תעשה את אותו הדבר, היא "תפסיד את מעמדה כמתווכת הוגנת, שזה הדבר היעיל היחיד באזור", מעמד שלפיו ארה"ב כבר לא תוכל ליהנות ממנו.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

אוסטריה: 4 נפצעו בשני אירועי דקירה נפרדים בווינה; הרקע נבדק

לאחר הטבח בפלורידה: עברה הצעת חוק המטילה מגבלות על רכישת נשק

שוטר חשוד שביצע עבירות מין בשני קורבנות סחר בבני אדם

 מקרון ואבו מאזן בצרפת
 

מקרון ואבו מאזן בצרפת( רויטרס)

 

עוד נגע מקרון במהלך נאומו באנטישמיות הגואה במדינה ומטרידה את מנוחתם של יהודים רבים, ואמר כי הוא מתחייב להילחם נגדה בכל מקום שהיא תצוף - ברחוב או באינטרנט. לדבריו, "אין כל סיבה שיהודים יברחו ממדינה שהיא ביתם של אחת מהקהילות היהודיות הגדולות ביותר מחוץ לישראל וארה"ב".

עוד אמר מקרון כי "ישנה שנאה שעולה וצפה שוב. אנו מבינים באימה שהאנטישמיות עדיין חיה. התגובה שלנו לכך חייבת להיות לא סלחנית. צרפת לא תהיה היא עצמה אם אזרחי יהודים יאלצו לעזוב בגלל שהם מפחדים". הנשיא הצרפתי הבטיח להמשיך את ההגנה על מוסדות של הקהילה היהודית וכן להקים תוכנית למיגור האנטישמיות ברשת.

בסוף חודש ינואר האחרון ילד בן 8, יהודי חובש כיפה, הותקף על ידי שני מתבגרים בני 15 בעיר סרסל שבצרפת. התקיפה אירעה כשצעד ברחוב, בדרכו לבית הספר. הוא טופל ע"י אביו, רופא במקצועו. המשטרה פתחה בחקירה לאחר שהמשפחה הגישה תלונה ובוחנת אם מדובר באנטישמיות. נכון לעכשיו לא נמצאו מניעים אחרים לתקיפה.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר האירוע: "ילד בן 8 הותקף שלשום בסרסל בגלל שהוא חבש כיפה. בכל פעם שאזרח מותקף בגלל גילו, מראו, או אמונתו, כל המדינה תחת מתקפה. הרפובליקה עומדת היום לצד יהודי צרפת במאבק נגד המעשים המתועבים הללו".