לאחר הטבח בפלורידה: עברה הצעת חוק המטילה מגבלות על רכישת נשק

בית הנבחרים במדינה אישר הצעת חוק שבין השאר מעלה את הגיל המותר לרכישת נשק, מטילה תקופה של שלושה ימים המתנה על כל רכישה ואף נותנת אישור לחמש חלק מסגל בתי הספר

בעקבות הטבח בבית הספר בפלורידה לפני שלושה שבועות, שהוביל למותם של 17 תלמידים ומורים, בית הנבחרים בפלורידה העביר הלילה (חמישי) הצעת חוק המגבילה תנאי רכישת נשק, אך עם זאת מותירה לחלק מאנשי צוות בית הספר להחזיק באקדח.

בין המגבלות העולות מההצעה - העלאת הגיל המותר לרכישת נשק מ-18 ל-21 וכן תקופת המתנה של שלושה ימים מרכישת הנשק עד לקבלתו על מנת להשלים את בדיקת הרקע של הקונה. לאישורה הסופי, ההצעה צריכה את חתימתו של המושל, ריק סקוט, שעדיין לא החליט אם הוא תומך בה או לא, זאת בעיקר לאור חוסר התמיכה שלו בחימוש מורים. "אני הולך לקחת את הזמן, לדבר עם המשפחות ולקרוא לעומק את ההצעה", אמר סקוט.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

שוטר חשוד שביצע עבירות מין בשני קורבנות סחר בבני אדם

המרגל הרוסי שהורעל ובתו עדיין במצב אנוש; המשטרה תמסור הצהרה

זעם במשפחת היועץ הביטחוני הבכיר: אף נציג ממשלה לא בא להלוויה

בית הספר שבו אירע הטבח
 

בית הספר שבו אירע הטבח( Getty Images / אימאג'בנק)

 

עוד מספקת הצעת החוק תוכניות חדשות לבריאות הנפש בבתי ספר וכן אפשרות להרחקת כלי נשק מאנשים המראים סימנים של מחלה נפשית או התנהגות אלימה.

ההצעה עברה על אף התנגדות לחלק מסעיפיה מצד שני צידי המפה הפוליטית. הנציגה הדמוקרטית, קריסטין ג'ייקובס, אמרה כי היא לא אהבה את הרעיון לחמש מורים, אך למרות זאת הצביעה בעד. לעומתה, הנציג הרפובליקני, ג'יי פאנט, אמר כי העלאת גיל הרכישה המינימלי הוא צעד שנוגד את החוקה והצביע נגד.

בתוך כך, הפרקליטות בפלורידה הודיעה כי ניקולס קרוז, מבצע הטבח בתיכון בפלורידה, מואשם ב-17 מקרי רצח מתוכננים מראש. מה שאומר שאם הוא יורשע, הוא יקבל עונש מוות על פי חוקי המדינה. עם זאת, סנגורו הודיע כי קרוז מוכן להודות באשמה במידה ויבטלו את עונש המוות ויהפכו אותו לעונש מאסר עולם.

זמן קצר לפני העברת הצעת החוק, ירי נוסף אירע בבית ספר תיכון במדינת אלבמה שבארה"ב, במהלכו נהרגה נערה בת 17 ואדם נוסף נפצע אנוש, במה שתואר על ידי המשטרה כ"תאונת ירי". כעת הרשויות חוקרות אם האירוע אכן היה תאונה, או מתוכנן מראש.

 ניקולאס קרוז, מבצע הטבח בתיכון בפלורידה, בבית המשפט
 

ניקולאס קרוז, מבצע הטבח בתיכון בפלורידה, בבית המשפט(רויטרס)

 

כשבוע לאחר הטבח בתיכון בפלורידה, תלמידים פצחו בקמפיין שמטרתו ללחוץ על חברות ותאגידים גדולים במטרה שינתקו את קשריהם עם איגוד הרובאים האמריקני. כעת גם הוליווד הצטרפה ל-#BoycottNRA וענקיות השכרת הרכב "הרץ" ו"אנטרפרייז" הודיעו רשמית כי יחדלו מלתת את ההנחה שניתנה ללקוחות חברי NRA.

ההאשטאג החל לתפוס תאוצה בסוף השבוע האחרון, כשגולשים רבים תייגו חברות הקשורות ללובי הנשק האמריקני, בטענה כי חוקי הנשק המקלים בארה"ב במימונו ובעידודו של איגוד הרובאים הם אלה שמאפשרים מקרי טבח וירי כה רבים ברחבי ארה"ב.

חברות כמו "בסט ווסטרן", "מלונות ווינדהאם", חברת אבטחת התוכנה "סימאנטק", "הבנק הלאומי של אומהה" וחברות רבות נוספות חשו את זעמם של הגולשים, שתבעו מהן לנתק כל קשר עם ה-NRA. בין השחקנים שלקחו חלק בקמפיין הרשת: אליסה מילאנו, סת' מקפארלן, דברה מסינג ורבים אחרים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נאם לפני כשבועיים בוועידת CPAC והביע תמיכה בלובי הנשק: "אין אדם שמכבד את איגוד הרובאים אמריקני יותר ממני. הם חברים שלי והם תמכו בכולנו".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צועק לעבר עיתונאים על מדשאת הבית הלבן(רויטרס)

 

למרות תמיכתו ב-NRA, במהלך סבב פגישות עם הורי קורבנות הטבח טראמפ העלה מספר הצעות, בין השאר לשפר את הפיקוח על בדיקות הרקע שעושים לאלו המעוניינים לרכוש נשק, עם דגש על מחלות נפשיות, וכן הציע להעלות את הגיל בו יהיה מותר לרכוש סוגים מסוימים של נשק ל-21. בנוסף, ציין כי הוא יפעל לטובת הפסקת המכירה של מכשיר המאפשר לרובים לירות מאות כדורים בדקה. "אנחנו הולכים לעשות בדיקות רקע מחמירות ואנחנו הולכים לעבוד על להעלות את הגיל מ-18 ל-21", אמר טראמפ.

בפגישה עם ההורים והתלמידים טראמפ הבהיר את הצעתו לחמש מורים ואמר כי "זה עובד רק כשיש לך אנשים שמאוד מומחים בשימוש בנשק, ויש הרבה כאלו. זה נקרא נשק מוטמן, כשמורה מחזיק עליו נשק מוסתר". הוא הסביר שאנשי הצוות בבתי הספר יעברו אימונים מיוחדים והוסיף כי יבוטלו האזורים שמוגדרים אסורים להכנסת נשק סביב בתי הספר. עם זאת, לאחר שנמתחה נגדו ביקורת על הצעה זו, הוציא טראמפ שורה של ציוצים בהם הוא טוען כי מעולם לא אמר לתת למורים רובים, אלא לתת רק ל-20% מהם נשקים מוסתרים לאחר אימונים מיוחדים. זאת על מנת שיוכלו מיד להשיב באש. לדבריו זה ייצור הרתעה ויהיה זול יותר מלהציב שומרים בבתי הספר.