גורל הממשלה ייקבע רק בשבוע הבא - והמפתח בידי ליברמן • פרשנות

אם שר הביטחון לא יסכים למתווה חוק הגיוס שיונח על השולחן, סיכויי הקואליציה לשרוד נמוכים. אם הוא יסוג מעמדתו ויקבל את הפשרה שהוצעה - נראה שלא נלך לבחירות ביוני

במפלגות החרדיות מאשימים את ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שלא מסתיים המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס, אך רק בשבוע הבא נדע אם הקואליציה תשרוד את המשבר או שמא היא תתפרק.

איש המפתח בו תלוי נתניהו יותר מכל הוא שר הביטחון אביגדור ליברמן, אם הוא יסכים למתווה המתגבש הממשלה תמשיך בכהונתה, אך אם הוא ידבק בעמדתו ויחליט לפרוש מהממשלה, קשה לראות את נתניהו חוזר לקואליציה של 61 חברי כנסת – וסביר להניח שישראל תלך לבחירות.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מבוכה לקואליציה: חוק חזקת הגיל הרך עבר במליאה - אך נפסל

בנשקים שלופים ומחופשים לסטודנטים: תיעוד מעצר מבוקש בביר זית

זעם במשפחת היועץ הביטחוני הבכיר: אף נציג ממשלה לא בא להלוויה

בכיר באחת המפלגות החרדיות אמר לחדשות עשר: "עשרה ימים זה באוויר, ומה שאנחנו מקבלים זה דף עם נקודות ועקרונות ואין אפילו נוסח של חוק שאתו ניתן להתקדם, כנראה שנתניהו לא רוצה לפתור את המשבר בגלל סיבות אישיות".

הצעת הליכוד לפתרון המשבר, שזכתה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, היא חוק גיוס חדש עם מכסות אך ללא כל סנקציה שתבטיח גיוס חרדים, חוץ מפקיעת החוק במקרה של אי עמידה ביעדים.

מוקדם יותר היום, במטוס לפני ההמראה מוושינגטון לניו יורק, אמר נתניהו כי הוא מעוניין להמשיך עם ממשלה יציבה שתשלים כהונה עד סוף ימיה בנובמבר 2019. "אמרתי לשותפים הקואליציוניים שאני רוצה להביא הצעת חוק עם הסכמה רחבה, שתעבור ביותר מהרוב הרגיל אבל גם לקבל התחייבות מכל השותפות לפתרון מלא, ולא זמני". על התעקשותם של חלק מחברי הקואליציה אמר: "אני קורא לזה חורשת האקליפטוס, כמה מחברי טיפסו על צמרות האקליפטוס וצריך פשוט לרדת מהעץ".

שר הפנים, אריה דרעי, התייחס למשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס ואמר כי הציבור לא יסלח לפוליטיקאים שיובילו את המדינה ל"בחירות מיותרות ויפרק את ממשלת הימין החברתית ביותר שכיהנה בישראל". "בשיחות האינטנסיביות שאני מקיים עם כל השותפות הקואליציוניות, אני משוכנע שמשבר חוק הגיוס פתיר. יתרה מכך: אפשר לפתור אותו באופן מיידי", אמר השר דרעי.

שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס גם כן למשבר בהודעה שפרסם: "ראשי כל המפלגות בממשלה מעוניינים למנוע היגררות למערכת בחירות שתבזבז מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל, ולכן כולנו פועלים בתיאום כדי לקדם חוק שיאפשר חזרה למתווה הגיוס ההדרגתי של החרדים. אני מאוד אופטימי ומעריך שכבר בתחילת השבוע הבא נצליח לפתור את המשבר ולהמשיך בניהול אחראי של המדינה".

שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות עשר, ארכיון
 

שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות עשר (חדשות עשר)

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, טען בדיון בוועדה כי "יכולות להיות בחירות אבל המשבר פתיר". לדבריו, "אם יהיה רצון, המשבר ייפתר - אני לא יודע אם יש רצון. אני בעשר דקות פותר את הבעיה". גם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, התייחסה לנושא. בריאיון לתוכנית "אורלי וגיא" הצהירה כי היא בטוחה שמערכת בחירות אפשרית "תסתיים בניצחון מאוד גדול לליכוד ולימין הישראלי". חוטובלי טענה כי רק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, "יכול לפתור את המשבר" ואמרה כי בליכוד לא מפחדים מבחירות שכן "הציבור הישראלי נותן תמיכה אדירה למפלגת השלטון". "אנחנו לא ניסחט", הוסיפה בהתייחסה למגעים מול השותפות הקואליציוניות, "אין כאן מציאות שבה נמצא הדבקות מלאכותיות למשבר הזה. צריך שכל השותפות בקואליציה יעשו הכול כדי שהממשלה הזו תעבוד".