המשבר בקואליציה: רה"מ לא מעוניין בפתרון זמני - ומעדיף בחירות

פרשנות: נתניהו לא רוצה לדחות את הבחירות מחשש שבעוד כמה חודשים מעמדו הפוליטי ידרדר כתוצאה מהחקירות. רה"מ: "קוראים לזה 'חורשת האקליפטוס' - חבריי צריכים לרדת מהעץ"

בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא בעיצומו של משבר חוק הגיוס, ראשי הקואליציה מאותתים כי אינם רוצים בחירות, אך נדמה שנתניהו מעוניין בהן ואף מוכן להגיע לעימות עם ראשי המפלגות בשל כך.

ראשי הקואליציה שאיימו בעבר כי מוכנים ללכת לבבחירות, התקפלו ,וכעת אומרים בגלוי שאינם מעוניינים בכך. נתניהו, בכך שחסם את הפשרה לפיה חוק הגיוס יעבור בקריאה טרומית בלבד, למעשה מראה את כוונותיו האמיתיות – הוא מעוניין ללכת לבחירות, מאחר והפתרון הזה הוא זמני בלבד.

בווידאו: רה"מ לפני המראתו מוושינגטון לניו יורק

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

עד המדינה התחבר לפלייסטיישן וחשף את מיקום דירת המסתור שלו

דרעי: הציבור לא יסלח למי שיוביל את המדינה לבחירות מיותרות

תיעוד - מוכר השתלט על צעירים חמושים ששדדו את חנותו

נתניהו מעוניין בבחירות כעת מאחר ולתפיסתו, לעכב את מועד הבחירות בכמה חודשים תהיה טעות, כי מצבו עשוי להחמיר בתקופה הקרובה – ההליך הפלילי יתקדם. אם ילך לבחירות וינצח יוכל לומר לציבור וליועץ המשפטי לממשלה כי במידה ואכן יוגש נגדו כתב אישום, יוכל להמשיך ולכהן כראש הממשלה בזמן שמתנהל המשפט, כפי שהחוק אכן מתיר לו. הטיעון יהיה חזק יותר לאחר ניצחון בבחירות, מאחר והן יוכיחו כי הציבור, שמודע לחקירות נגדו, הביע בו תמיכה.

במטוס לפני ההמראה מוושינגטון לניו יורק, אמר נתניהו כי הוא מעוניין להמשיך עם ממשלה יציבה שתשלים כהונה עד סוף ימיה בנובמבר 2019. "אמרתי לשותפים הקואליציוניים שאני רוצה להביא הצעת חוק עם הסכמה רחבה, שתעבור ביותר מהרוב הרגיל אבל גם לקבל התחייבות מכל השותפות לפתרון מלא, ולא זמני". על התעקשותם של חלק מחברי הקואליציה אמר: "אני קורא לזה חורשת האקליפטוס, כמה מחברי טיפסו על צמרות האקליפטוס וצריך פשוט לרדת מהעץ".

אתמול גורמים בפמליית ראש הממשלה ציינו כי נתניהו העביר מסר לראשי מפלגות הקואליציה באמצעות ראש הסגל, יואב הורביץ, ולפיו הוא מעוניין בפתרון קבוע וארוך טווח למשבר הגיוס ואינו רוצה בחירות מוקדמות, אבל שר הבריאות יעקב ליצמן טען אחרת.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן( דוברות משרד הבריאות)

 

ליצמן אמר בשיחות סגורות עם חברי כנסת כי "הולכים לבחירות. ראש הממשלה רוצה בחירות יותר מאתנו. בליכוד לא באמת מדברים אתנו מאז יום רביעי. לא השליחים ובטח לא נתניהו". דבריו של ליצמן גורמים להערכה בכנסת כי החרדים ונתניהו מתואמים בכל הקשור למשבר הנוכחי וכבר מתכננים את הממשלה הבאה, אם נתניהו ירכיב אותה.

בסביבת ליצמן מסרו בתגובה כי "אין כל תיאום עם רה"מ בנוגע לבחירות. ליצמן הביע הערכה כי רה"מ רוצה בחירות - לאור העובדה שאינו מתאמץ מספיק לסיים את המשבר וכי הליכוד אינו מציג מתווה לפתרוןלו רה"מ היה רוצה היה פועל לכך יותר. ליצמן אינו רוצה בחירות, אך לא יחשוש מהליכה לבחירות אם לא יעבור חוק גיוס מתוקן לפני אישור התקציב כפי הוראת מועצת גדולי התורה".