בנט על המשבר: "לא רוצים בחירות, מעריך שהפתרון - בשבוע הבא"

לפי שר החינוך, המפלגות פועלות לקידום מתווה גיוס הדרגתי. ח"כ גפני: "אם יהיה רצון, המשבר ייפתר. לא יודע אם יש רצון" • סגנית שר החוץ חוטובלי: "לא מפחדים מבחירות"

בדרך לבחירות? שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס הבוקר (רביעי) למשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס. בהודעה שפרסם כתב: "ראשי כל המפלגות בממשלה מעוניינים למנוע היגררות למערכת בחירות שתבזבז מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל, ולכן כולנו פועלים בתיאום כדי לקדם חוק שיאפשר חזרה למתווה הגיוס ההדרגתי של החרדים. אני מאוד אופטימי ומעריך שכבר בתחילת השבוע הבא נצליח לפתור את המשבר ולהמשיך בניהול אחראי של המדינה".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), טען בדיון בוועדה כי "יכולות להיות בחירות אבל המשבר פתיר". לדבריו, "אם יהיה רצון, המשבר ייפתר - אני לא יודע אם יש רצון. אני בעשר דקות פותר את הבעיה". בד בבד, יו״ר ש״ס, השר אריה דרעי, אמר: "בשיחות האינטנסיביות שאני מקיים עם כל השותפות הקואליציוניות, אני משוכנע שמשבר חוק הגיוס פתיר. יתרה מכך: אפשר לפתור אותו באופן מיידי. הציבור לא יסלח למי שיוביל כעת את המדינה לבחירות מיותרות ויפרק את ממשלת הימין החברתית ביותר שכיהנה בישראל".

גם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, התייחסה לנושא. בריאיון לתוכנית "אורלי וגיא" הצהירה כי היא בטוחה שמערכת בחירות אפשרית "תסתיים בניצחון מאוד גדול לליכוד ולימין הישראלי".

חוטובלי טענה כי רק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, "יכול לפתור את המשבר" ואמרה כי בליכוד לא מפחדים מבחירות שכן "הציבור הישראלי נותן תמיכה אדירה למפלגת השלטון". "אנחנו לא ניסחט", הוסיפה בהתייחסה למגעים מול השותפות הקואליציוניות, "אין כאן מציאות שבה נמצא הדבקות מלאכותיות למשבר הזה. צריך שכל השותפות בקואליציה יעשו הכול כדי שהממשלה הזו תעבוד".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

משרד העבודה חושף: אלו חברות הבנייה המסוכנות בישראל

עוד טלטלה בבית הלבן: יועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ התפטר

תיעוד: תרגיל למתקפת טרור וחטיפת בני ערובה - בסניף רמי לוי

בנימין נתניהו מצביע בבחירות 2015
 

בנימין נתניהו מצביע בבחירות 2015(רויטרס )

 

אמש ציינו גורמים בפמליית ראש הממשלה כי נתניהו העביר מסר לראשי מפלגות הקואליציה באמצעות ראש הסגל, יואב הורביץ, ולפיו הוא מעוניין בפתרון קבוע וארוך טווח למשבר הגיוס ואינו רוצה בחירות מוקדמות, אבל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן טען אחרת. ליצמן אמר בשיחות סגורות עם חברי כנסת כי "הולכים לבחירות. ראש הממשלה רוצה בחירות יותר מאתנו. בליכוד לא באמת מדברים אתנו מאז יום רביעי. לא השליחים ובטח לא נתניהו". דבריו של ליצמן גורמים להערכה בכנסת כי החרדים ונתניהו מתואמים בכל הקשור למשבר הנוכחי וכבר מתכננים את הממשלה הבאה, אם נתניהו ירכיב אותה.

בסביבת ליצמן מסרו בתגובה כי "אין כל תיאום עם רה"מ בנוגע לבחירות. ליצמן הביע היום הערכה כי רה"מ רוצה בחירות - לאור העובדה שאינו מתאמץ מספיק לסיים את המשבר וכי הליכוד אינו מציג מתווה לפתרון. לו רה"מ היה רוצה היה פועל לכך יותר. ליצמן אינו רוצה בחירות, אך לא יחשוש מהליכה לבחירות אם לא יעבור חוק גיוס מתוקן לפני אישור התקציב כפי הוראת מועצת גדולי התורה". הבוקר, עם זאת, אמר ליצמן לעיתון "המודיע": כל נוסח הצעה חדשה לתיקון חוק הגיוס נידרש להביא להכרעת גדולי התורה".

בד בבד, שר האוצר, משה כחלון, התייחס אף הוא למשבר הקואליציוני על רקע חוק הגיוס. "לא אוכל להמשיך לכהן כשר אוצר אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב. עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב, או בלי שר אוצר", אמר. עוד קרא כחלון לחברי הכנסת מסיעת "כולנו" בראשותו, ואמר "אני קורא פעם נוספת לחבריי - תתעשתו. אם לפני פסח התקציב לא יעבור, אני באופן אישי קורא לכם לקום ולעזוב".

בתגובה לדבריו אמר ח"כ משה גפני בדיון בכנסת: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר. אם תיקבע ישיבה ביום ראשון לאישור החוק - לא יהיה תקציב". באותו דיון התייחס לנושא גם יו"ר הוועדה המשותפת ח"כ ניסן סלומינסקי ואמר: "לא אקח על עצמי אחריות להפיל את התקציב, אבל לא נעביר חוק לא ראוי שלא נמצה את הדיונים בו. על מנכ"ל האוצר לשבת ולפתור את הדברים".  לדבריו, על מנת לתת מענה לאוכלוסיות שהוזנחו במשך שנים "נאלצנו להקדים העברת כספים מ-2019. המשמעות של אי העברת התקציב פוגעת באוכלוסיות גדולות, אותן לא מעניין מתווה הגיוס. אין שום הגיון לכרוך את הגיוס בתקציב המדינה".