ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון/ צ'סניק פרד

"שיתוף אישה בממשלה יש בו משום דגל": מכתבו של בן גוריון מ-48'

ארכיון צה"ל חשף לרגל יום האישה שלושה מכתבים המציגים את הקשר המיוחד בין הנשים לצבא ולמדינה. באחד המכתבים, הציג ראש הממשלה הראשון את חזונו לשילוב נשים בממשלה

כשברקע ישנו ויכוח על שילובן של נשים בצה"ל ולרגל יום האישה הבינלאומי, פרסם הבוקר (רביעי) ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, שלושה מכתבים המציגים בצורה יוצאת דופן את הקשר בין נשים, צבא ומדינה. המכתב הראשון מראה את רצונו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון לשילובן של נשים בממשלה והשניים האחרים מתייחסים לסיפורה של אסתר ארדיטי, החובשת שזכתה להערכת כל ראשי מערכת הביטחון.

הארכיון חשף מכתב נדיר שכתב בן-גוריון בשנת 1948 למספר ארגוני נשים ביניהם: מועצת הפועלות, הסתדרות נשים ציוניות ויצ"ו ,הסתדרות נשי "הדסה" וההסתדרות העולמית של נשים ציוניות- ויצ"ו עולמית. במכתב שנכתב חודשיים לפני קום המדינה, בדיוק לפני 70 שנה, הוא מציג את דעותיו בנוגע לחשיבות נשים בממשלת ישראל ומסביר מדוע קיימת חובה לכלול נשים בממשלה.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

עוד טלטלה בבית הלבן: יועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ התפטר

בלחץ הסיעות החרדיות: סוכלה רפורמה לשיפור התחבורה הציבורית

האם המים שיוצאים לכם מהברז ראויים לשתייה?

בין היתר כתב בן- גוריון על הזכות הגדולה שיש במינוי אישה לממשלת ישראל: "אני חושב מינוי אישה לממשלה לזכות גדולה (וזאת אומרת גם חובה) לישוב". בנוסף, כתב על הסיבה שבגינה חובה לכלול נשים בממשלה: "לי נראה הדבר כחובת כבוד, לא רק כלפי אמותינו, אחיותינו, נשינו ובנותינו, הנושאות בעול שווה אותנו לבניין הישוב ועיצוב דמותו, אלא גם כלפי העולם הרחב וכלפי שכנינו. שיתוף אישה בממשלה יש בו משום דגל- דגל חרות האדם ושוויונו".

 מכתבו של בן גוריון לארגוני הנשים

מכתבו של בן גוריון לארגוני הנשים( ארכיון צה"ל)

 

שני מכתבים נוספים שנחשפים היום ע"י ארכיון צה"ל קשורים לאסתר ארדיטי, שזכתה לכינוי "המלאכית בלבן". ארדיטי הצילה טייס ונווט לאחר התרסקות מטוסם סמוך לבסיסה בשנת 1954. על מעשה זה קיבלה את צל"ש הרמטכ"ל, שלאחר מכן הומר לעיטור המופת, העיטור הגבוה ביותר שניתן לאישה.

זמן קצר לאחר מכן גילה מפקד חיל האוויר דאז, האלוף דן טולקובסקי, כי ארדיטי הינה חיילת בודדת, שחיה בבסיס גם בחופשות. במכתב הוא מבקש לדאוג לארדיטי, לקידומה ולתנאיה. האלוף טולקובסקי, גילה רגישות רבה לעתידה וכתב: "לכשיתקרב מועד שחרורה יש לעזור לה ולכוונה להכניסה למסגרת לימודים מקצועיים מתאימה... על מנת שלא תלך לאיבוד ותאלץ לחזור לאיטליה."  

 מכתבו של מפקד חיל האוויר האלוף דן טולקובסקי

מכתבו של מפקד חיל האוויר האלוף דן טולקובסקי( ארכיון צה"ל)

 

15 שנים מאוחר יותר ביקשה ארדיטי, שהפכה למדריכת טיולים, לפגוש את דוד בן גוריון ביחד עם אורחיה. במכתבה שכתב בכתב ידה לראש הממשלה, סיפרה לו על עצמה ועל החלום של משפחתה: "משפחתי בעלת נתינות איטלקית, אשר חלומה הגדול בחייה, הוא ללחוץ את ידו של מר דוד בן גוריון, הנערץ כל-כל!" ארדיטי הוסיפה: "גם אני אישית אשמח מאוד באותה הזדמנות, ללחוץ את ידו של כבוד מר בן-גוריון".

 מכתבה של אסתר ארדיטי לבן גוריון
 

מכתבה של אסתר ארדיטי לבן גוריון (ארכיון צה"ל)