פרשת המסרונים: שקד הגישה לנשיאה חיות קובלנה נגד פוזננסקי כץ

שרת המשפטים הגישה את הקובלנה עקב חילופי המסרונים שהתקיימו בין השופטת לחוקר מטעם הרשות לניירות ערך, שנחשפו בחדשות עשר. בית דין משמעתי מיוחד צפוי לדון בסוגיה

פרשת המסרונים. שרת המשפטים איילת שקד הגישה היום (שלישי) לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות קובלנה נגד השופטת רונית פוזננסקי כץ, זאת בעקבות חילופי המסרונים שהתקיימו בין השופטת כץ לבין החוקר מטעם הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט.

בקובלנה נטען בין השאר כי התקיים קשר בלתי אמצעי בין השופטת לחוקר הרשות לניירות ערך, שכלל התכתבויות בעלות אופי ידידותי קרוב והתכתבויות המכילות עדכונים בעניינים הקשורים בהליך המשפטי. עוד נכתב כי מעשי השופטת מהווים התנהגות שאינה הולמת את מעמדו של שופט בישראל "והפרת כלל מכללי האתיקה לשופטים".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

שר התקשורת איוב קרא הודיע: רפורמת הוויי-פיי יוצאת לדרך

שיעור אבטלת נשים בישראל ירד - אך עדיין גבוה משל הגברים

עקיצה ב-6 דקות: התחפשו למאבטחים ושדדו 5 מיליון דולר ממטוס

בעקבות הגשת הקובלנה, צפויה הנשיאה חיות להקים בית דין משמעתי מיוחד שידון בקובלנה. כזכור, הפרשה נחשפה לראשונה בחדשות עשר.

חיות, שקד ופוזננסקי
 

שקד הגישה קובלנה. שרת המשפטים, כץ וחיות (חדשות עשר, אודי פורטל, אתר ביהמ"ש העליון )

 

ועדת החוקה של הכנסת התכנסה אתמול לדיון על דפוסי העבודה בין השופטים לבין גורמי אכיפת החוק בעקבות חשיפת פרשת המסרונים.

בדיון השתתפו פרקליט המדינה שי ניצן, השופט בדימוס נציב תלונות הציבור על השופטים אליעזר ריבלין, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות השופט בדימוס דוד רוזן, מנהל בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר, ראש חטיבת החקירות במשטרה תנ"צ ערן קמין, הסניגור הארצי הראשי יואב ספיר, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה וראש לשכת עורכי הדין אפי נווה.

יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) פתח את הדיון: "קשה להאמין שזה המקרה היחיד. צריכה להיות חקירה בדיקה של כל המערכת של קשר בין תובעים לשופטים. אני חושב שחוק המעצרים זה פגיעה אנושה בחירותו של אדם".

פרקליט המדינה שי ניצן אמר מנגד כי: "יש שאלה מה קרה במקרה ספציפי אחד. שאלה נפרדת היא האם מדובר במקרה שמלמד על נורמה ולמיטב ידיעתי הוא חריג. אני לא מכיר מקרה דומה. אכן היתה פה התנהלות לא ראויה, אבל לא נמצאה ראייה לפגיעה בזכויות העצורים. היו קריאות לפתוח בחקירה פלילית, חקירה כזו נפתחת כשיש חשד למעשה פלילי. הגענו למסקנה שאין פה מעשה פלילי ולא נפתח חקירה כזו כדי לרצות מישהו. גם ריבלין לא מצא חשד למעשה פלילי".

השופטת רונית פוזננסקי כץ
 

הוגשה קובלנה. השופטת רונית פוזננסקי כץ (חדשות עשר )

 

"יש הכרח לעיתים בדיון במעמד צד אחד כדי להציג חומר חסוי לשופט", הבהיר ניצן. "אני מניח שבמעמד צד אחד היא (השופטת פוזננסקי-כץ) אמרה במקרה הזה להוריד את ימי המעצר, אבל ההחלטה היא שלה. השאלה אם מדובר בשגרה. אני לא חושב ששופטים צריכים להסתמס עם תובעים, נפל פה כשל ספציפי".

עוד התייחס ניצן לדברי לסלומיאנסקי על חוק המעצרים: "חוק זה נחקק ב-1996 והוא יחסית עידכן את הנורמות לפני כן, שופט מעצר מאריך ככלל עד 30 יום, ולהערכתי ב-%99 אין מעצר יותר מזה אלא אם הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים ויש הליך. הרוב נעצרים לימים בודדים עד שבוע, מעבר ל30 יום צריך אישור מיוחדים ממשנה לפקרליט המדינה בשביל בכלל לפנות לשופט שלום ועל כל החלטה אפשר לערור למחוזי. בחוק יש מערכת איזונים טובה".