רה"מ באיפא"ק: "צריכים לעצור את איראן, אנחנו נעצור אותה"

נתניהו התייחס למעורבות האיראנית באזור לאחר שיצא מעודד מהפגישה עם טראמפ. רה"מ מאמין כי יש אפשרות שהסכם הגרעין יבוטל. עוד הוסיף: "אבו מאזן צריך להפסיק לממן טרור"

נאום בסביבה תומכת: ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בארה"ב הגיע לשיא נוסף היום (שלישי) כאשר הוא נאם בוועידת השדולה הישראלית איפא"ק מול קהל של 18 אלף איש. במהלך הנאום התרחש אירוע לא שגרתי כאשר אישה צעקה לנתניהו שהיא אוהבת אותו. נתניהו השיב: "גם אני אוהב אותך! מי שתל אותה שם?"

"טוב להיות בבירה האמריקנית לאחר שהנשיא הכיר בירושלים בירת ישראל והחליט על העברת השגרירות", אמר נתניהו, "תודה לנשיא טראמפ על ההחלטות ההיסטוריות". לאחר מכן הצביע על תמונות מטוס קרב וכיפת ברזל וצעק "תודה לך ארה"ב".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שיעור אבטלת נשים בישראל ירד - אך עדיין גבוה משל הגברים

סיכום אוסקר 2018: זכיות היסטוריות והפתעות גדולות

היסטוריה בקוריאה: קים ג'ונג און נפגש עם משלחת מהדרום

בהמשך התייחס ראש הממשלה למדינות שמקיימות קשרים דיפלומטים עם ישראל. "בקרוב המדינות שלא מנהלות איתנו קשרים - הם אלה שיהיו מבודדות", אמר נתניהו, "אלו שקוראות להחרים את ישראל? אנחנו נחרים אותן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם באיפא"ק
 

"נחרים את מי שמחרים את ישראל". ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם באיפא"ק (רויטרס )

 

נתניהו הוסיף במהלך הנאום כי במקרה הצורך הוא יעצור את איראן. "מדובר במדינה שעומדת מאחורי הרבה דברים שליליים. מוכרחים לעצור אותה. בנוסף לעזה, לבנון, תימן היא מנסה גם לבנות בסיסים קבועים בסוריה. אני לא אתן לזה לקרות. עלינו לעצור את איראן ואנחנו נעשה את זה".

בהמשך התייחס נתניהו לחג הפורים שנחגג לאחרונה בישראל. "בשבוע שעבר קראנו את מגילת אסתר", סיפר נתניהו, "הפרסים כשלו אז ויכשלו עכשיו. לא נאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני, לא עכשיו ולא בעוד עשור. טראמפ הבהיר שיבטל את העסקה אם לא תשונה. ישראל ומדינות אחרות יעמדו לצידו".

ראש הממשלה אמר לאחר מכן בנחרצות כי בעתיד יהיה שלום עם העם האיראני. "שעה שאנו מתמודדים עם תוקפנותה של איראן, עלינו לזכור תמיד את העם האיראני האמיץ. הוא סובל. נשים נכלאות על הסרת החיג'אבים שלהם. סטודנטים נורים על כך שקראו לחופש. אנו ניצבים יחד עם אלה באיראן הניצבים למען חופש. אני מאמין שיבוא יום והעריצות האיומה הזאת תיעלם מן העולם, ואז והידידות ההיסטורית בין העם הישראלי והעם הפרסי שוב תפרח. היום יש לנו את המן. מחר יהיה לנו את כורש וידידות ושלום".

נתניהו אף התייחס בנאומו למצב במזרח התיכון. "רוב המדינות באזור יודעות שישראל אינה האויב, כמו ירדן ומצרים שהן בהסכם איתנו", אמר, "ישראל מחוייבת לשלום, כולל עם הפלסטינים. הנשיא טראמפ אמר כי הוא מחוייב לשלום וגם אני עומד על כך. בשביל לקבל שלום, הנשיא עבאס חייב לחבק את השלום ולהפסיק לתמוך בטרור. איזה מסר זה שולח לילדים הפלסטינים? מסר של תרצח יהודים ותתעשר". 

לאחר נאומו, נפגש נתניהו עם יו"ר בית הנבחרים האמריקני פול ראיין, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, ומנהיג המיעוט הדמוקרטי צ'אק שומר. בנוסף, נועד עם ועד החוץ בסנאט ואף נפגש עם חברי הנהגת בית הנבחרים. רה"מ הציג בין השאר את הסכנות בהסכם הגרעין של איראן ואמר כי יש צורך בתיקון מלא של כשלי ההסכם או בביטולו.

הלובי הישראלי בוושינגטון ידוע בתמיכתו הבלתי מסוייגת בנתניהו ובממשלת ישראל ונתניהו נואם באזור הנוחות שלו, שכן בבית מתנהלות מספר חקירות נגדו בחשד לשוחד, ויועצו הקרוב ניר חפץ חתם בתחילת השבוע על הסדר עד מדינה עם המשטרה במסגרת תיק 4000. יש לציין כי ביקורו של נתניהו בארה"ב עלול להתקצר בשל תנאי מזג אוויר קשים שיקשו על הגעתו לניו יורק.

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו נואם באיפא"ק
 

נפגש עם ראיין אחרי הנאום. נתניהו נואם באיפא"ק (רויטרס )

 

עד כה נאמו בוועידה מספר בכירים, ביניהם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס שהדגיש את המחויבות של הממשל הנוכחי להבטחת ביטחונה של ישראל באזור, על ידי הרתעה של איראן. "אם הסכם הגרעין לא יתוקן בחודשים הקרובים, ארה"ב תיסוג מההסכם באופן מיידי", אמר פנס, "ארה"ב לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

פנס שב והדגיש את תמיכת ארה"ב בבת בריתה, ישראל. "אנחנו עומדים לצד ישראל משום שזה מה שהעם האמריקני תמיד עשה", אמר, "בגלל שמטרתה היא מטרתנו, ערכיה הם ערכינו, מאבקה הוא מאבקנו".

שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן טען במהלך נאומו באיפא"ק כי צריך להפסיק להאשים את ישראל בכך שאין שלום. "אירועים כמו הכרה בירושלים מייצגים שינוי עמוק ביחס האמריקני לישראל", אמר פרידמן, "היחסים תמיד היו מיוחדים והתעלו מעל הפוליטיקה, אבל אני חשוב שכעת המצב טוב מאי פעם".

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן במהלך השימוע שלו בסנאט
 

הגן על ישראל. דיוויד פרידמן ( רויטרס)

 

לגבי תהליך השלום הוסיף פרידמן כי "אין אנשים פרו-ישראלים שאינם תומכים בשלום. לומר שאתה פרו-ישראלי ותומך בשלום זה מיותר. אם אתה תומך בישראל אתה מוכרח, בהגדרה, לתמוך בשלום. אני מציע שנאשים מישהי שאינה ישראל בכך שאין כרגע שלום".

נאום משמעותי נוסף היה של נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, שהכריז ביום שני כי מדינתו תעביר את השגרירות לירושלים יומיים אחרי ארה"ב – ב-16.5.2018.

מייק פנס בוועידת איפא"ק, 2018
 

מייק פנס בוועידת איפא"ק, 2018( getty images)

 

"אני רוצה להודות לנשיא טראמפ על כך שהוביל את הדרך", אמר מוראלס. "החלטתו האמיצה עודדה אותנו לעשות את הדבר הנכון".

בתוך כך, פנה ח״כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אל שגרירת גואטמלה בישראל, שרה קסטנדה, והביע את מחאת הרשימה המשותפת על החלטת מוראלס. ג׳בארין קרא לנשיא מוראלס לחזור בו מהחלטתו זו. ג׳בארין כתב לשגרירה כי העברת השגרירות לירושלים מנוגדת למשפט הבינלאומי, ותנציח את הכיבוש הצבאי הישראלי של שטחי 1967, וכן תסכל את האפשרות להגיע לשלום באזור המבוסס על הקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל בגבולות 1967.

אתמול נפגשו נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבית הלבן - פגישתם החמישית של השניים בשנה האחרונה. טראמפ פתח את דבריו ואמר כי "היחסים בין שתי המדינות הם הטובים ביותר אי פעם". כמו כן, התייחס הנשיא האמריקני להחלטתו להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. "הרבה נשיאים הבטיחו זאת, אני גם קיימתי", אמר, "יתכן שאגיע לפתיחת השגרירות".

הנשיא האמריקני הביע גם את רצונו לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. "שלום יהיה דבר גדול, אנחנו עובדים קשה כדי להשיג זאת", אמר. "אני סבור שהפלסטינים מעוניינים לחזור לשולחן המו"מ, אם זה לא יקרה לא יהיה שלום", הוסיף וסיכם: "הסדר מדיני בין ישראל לפלסטינים - העסקה הקשה ביותר".

נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ( חיים צח/ לע"מ)

 

ראש הממשלה יצא מעודד מהפגישה עם טראמפ בנוגע למשא ומתן שמנהלת ארה"ב עם מדינות אירופה בנוגע להסכם הגרעין. נתניהו משוכנע שטראמפ ישמור על קו תקיף בנושא זה ולא יתגמש מול הדרישות האירופאיות. ראש הממשלה סבור שאם טראמפ לא יקבל בסופו של דבר את מה שרוצה, הוא מסוגל לפרוש מהסכם הגרעין ולגרום לביטולו.  

מאוחר יותר, בתדרוך עם כתבים, אמר נתניהו כי טראמפ לא גילה מתי יפרסם את תכנית השלום שלו וגם לא הציג טיוטה שלה. עוד הוסיף נתניהו כי חברת "אייר אינדיה" חתמה על הסכם עם ממשלת סעודיה שיאפשר לטיסות מהודו לישראל לעבור בשטח סעודיה.

לאחר פגישתו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, התייחס נתניהו למשבר חוק הגיוס ואמר כי ברצונו לפתור אותו, אך כרגע נראה כי הדבר אינו אפשרי. "אני רוצה להגיע להסדר שיאפשר לממשלה לכלות את ימיה עד נובמבר 2019, אך כרגע זה לא בהישג יד", אמר נתניהו בתדרוך לכתבים. במקביל, החלו מפלגות הקואליציה במגעים לפתרון המשבר. השרים נפתלי בנט ואיילת שקד (הבית היהודי), השוהים בוושינגטון, מנסים לגבש מתווה פשרה, לפיו החרדים יוותרו על דרישתם שחוק הגיוס יהיה חוק יסוד, ויסתפקו בהעברת חוק "משודרג" בקריאה טרומית בלבד.