קו ישיר בין המנהיגים והבטחה לא לתקוף: הקוריאות מהדקות יחסים

המשלחת הדרום קוריאנית לפיונגיאנג הודיעה כי באפריל תיערך פסגה בין מנהיגי חצי האי. טראמפ: "בפעם הראשונה מזה שנים, מבוצע מאמץ אמיתי על ידי הצדדים"

על רקע ההתחממות ביחסים בין מדינות חצי האי הקוריאני, ופגישת המשלחת הדרום קוריאנית עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, הודיעו היום (שלישי) אנשי המשלחת כי בחודש אפריל תתקיים פסגה היסטורית בין המנהיגים.

עוד נודע כי שתי המדינות הסכימו להקים קו טלפון ישיר בין שני המנהיגים - קים ג'ונג און ומון ג'יאה אין. יועץ הנשיא לביטחון לאומי וראש המשלחת, צ'ו מיונג-גיון, אמר כי קוריאה הצפונית אמרה שכל עוד לא תאויים צבאית, אין לה צורך במערך הגרעין שלה, וכן הבטיחה כי לא תתקוף את שכנתה מדרום באמצעות נשק גרעיני או קונבנציונלי. כמו כן, הובטח כי כל עוד מתקיימות שיחות עם ארה"ב, הדיקטטורה תקפיא את ניסויי הגרעין שלה. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הגיב לדיווחים בטוויטר וכתב: "נראה מה יהיה".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

שיעור אבטלת נשים בישראל ירד - אך עדיין גבוה משל הגברים

אושר סופית בכנסת: 5 שנות מאסר לתוקף עובד הוראה

עקיצה ב-6 דקות: התחפשו למאבטחים ושדדו 5 מיליון דולר ממטוס

 ראש המשלחת מקוריאה הצפונית, רי סון גוון (מימין), לוחץ את ידו של מקבילו מדרום, צ'ו מיונג-גיון
 

ראש המשלחת מקוריאה הצפונית, רי סון גוון (מימין), לוחץ את ידו של מקבילו מדרום, צ'ו מיונג-גיון (רויטרס)

 

בתוך כך, התייחס לסוגיה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "ישנה התקדמות אפשרית בנוגע לשיחות עם קוריאה הצפונית", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו, "בפעם הראשונה מזה הרבה שנים, נעשה מאמץ אמיתי על ידי כל הצדדים המעורבים. העולם צופה ומחכה. יכול להיות שמדובר בתקוות שווא, אבל ארה"ב ללכת עד הסוף בנוגע לכל האפשרויות הקיימות".

למרות האמירות המפייסות, הבוקר נחשף בעיתון ה"טלגרף" הבריטי כי קוריאה הצפונית חידשה את הפקת הפלוטוניום לשימוש בתוכנית הגרעין שלה.

על פי הדיווח, תמונות הלוויין מעידות על כך שפיונגיאנג חידשה את פעילות הכור הגרעיני ביונגביון, מצפון לבירה. אנליסיטים מעריכים כי מדובר בצעד פוליטי של קוריאה הצפונית שמטרתו להפעיל לחץ נוסף על קוריאה הדרומית, זאת על רקע הניסיונות להפגת המתיחות בין המדינות והפגישה אתמול בין שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און לבכירים מסיאול. תמונות הלוויין, שנלקחו בסוף פברואר מראות כי ישנה פעילות במרכז המחקר של הכור וכן הצבה של כוחות צבא נוספים במקום. 

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, אמר היום כי צבאו צריך לרכז "את כל כוחו" להעצים את יכולות ההגנה מתוכניות הגרעין של השכנה מצפון, גם כאשר ישנו דיאלוג בין המדינות. "עלינו לדבר עם הצפון על התפרקות מנשק גרעיני בחצי האי, ובו זמנית עלינו להתמקד במאמצי ההגנה במהירות וביעילות", אמר ג'יאה-אין. 

כאמור, לראשונה מאז שנכנס לתפקידו בשנת 2011, נפגש אמש ג'ונג און, עם משלחת של בכירים מהשכנה בדרום, בפיונגיאנג. קים ניהל "שיחה פתוחת לב" עם אנשי המשלחת מקוריאה הדרומית, כך על פי הודעת סוכנות הידיעות הרשמית של הצפון. עוד נמסר כי המנהיג "הביע שאיפה לכתוב היסטוריה חדשה של איחוד לאומי מחודש, בירך על הגעתם של אנשי הדרום, והציע לפתוח בדיאלו מגוון, קשרים ושיתוף פעולה".