כחלון: "אם התקציב לא יעבור עד פסח - אמליץ לחברי כולנו לפרוש"

שר האוצר נאם באירוע במכון התקנים והתייחס למשבר הקואליציוני: "עם ישראל יישב בליל הסדר עם תקציב או בלי שר אוצר". ח"כ גפני בתגובה: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר"

שר האוצר משה כחלון נשא דברים היום (שלישי) באירוע במכון התקנים והתייחס למשבר הקואליציוני על רקע חוק הגיוס. "לא אוכל להמשיך לכהן כשר אוצר אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב. עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב, או בלי שר אוצר", אמר.

עוד קרא כחלון לחברי הכנסת מסיעת "כולנו" בראשותו, ואמר "אני קורא פעם נוספת לחבריי - תתעשתו. אם לפני פסח התקציב לא יעבור, אני באופן אישי קורא לכם לקום ולעזוב".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

עקיצה ב-6 דקות: התחפשו למאבטחים ושדדו 5 מיליון דולר ממטוס

שמאלה בג'נה ג'יימסון: רחובות נקראו בווייז על שם כוכבות פורנו

תמונות לוויין חושפות: קוריאה הצפונית שבה להפיק פלוטניום

בתגובה לדבריו אמר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בדיון בכנסת: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר. אם תיקבע ישיבה ביום ראשון לאישור החוק - לא יהיה תקציב". באותו דיון התייחס לנושא גם יו"ר הוועדה המשותפת ח"כ ניסן סלומינסקי ואמר: "לא אקח על עצמי אחריות להפיל את התקציב, אבל לא נעביר חוק לא ראוי שלא נמצה את הדיונים בו. על מנכ"ל האוצר לשבת ולפתור את הדברים".

 כחלון ליצמן וביבי
 

כחלון ליצמן וביבי(ראובן כהן, רויטרס, דוברות משרד הבריאות)

 

לדבריו, על מנת לתת מענה לאוכלוסיות שהוזנחו במשך שנים "נאלצנו להקדים העברת כספים מ-2019. המשמעות של אי העברת התקציב פוגעת באוכלוסיות גדולות, אותן לא מעניין מתווה הגיוס. אין שום הגיון לכרוך את הגיוס בתקציב המדינה".

שר התחבורה והשר לענייני מודיעין, ישראל כץ, נאם הבוקר בכנס שדרות לחברה, שהתרחש במכללת ספיר, והתייחס גם הוא למשבר הקואליציוני. לטענתו, "שוויון בנטל זו אחת הסוגיות הכי משמעותיות שיש למדינה לטווח הארוך. זה אינו נושא למחטף פוליטי".

"בעוד כ-40 שנה, יהיו בישראל כ-30% חרדים", הוסיף השר כץ בנוגע לשילוב החרדים בחברה, "מה זה אומר מבחינתנו? אנחנו חייבים לשלב את הציבור הזה בענייני השכלה, עבודה ושוויון בנטל, אחרת המדינה תשקע למטה". הוא טען כי צריך לקיים דיון מעמיק בנושא, ולא דיון על בחירות.

 ישראל כץ
 

ישראל כץ(חדשות עשר )

 

"אני לא תומך בהקדמת הבחירות", אמר כץ בנוגע לדיווחים האחרונים בנושא, "לממשלה יש מנדט והיא צריכה לעשות את העבודה. אם חלק מהשותפים רוצים להגיע לקצוות, אז יש בעיה. אם השותפים שרוצים להמשיך יגלו אחריות - לא תהיינה בחירות", שלח השר רמז לשותפיו לקואליציה. עוד טען כץ, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יזם את המשבר כדי להסיט את הדיון הציבורי מחקירותיו, והוא מקווה כי יחליט שלא ללכת לבחירות.

גם ח"כ עמיר פרץ, ראש המועצה המקומית שדרות לשעבר, דיבר בכנס. "אף אחד לא שש לראות ראש ממשלה מועמד לדין", טען ח"כ פרץ, "אני מעדיף שההחלטה על בחירות לא תתקבל בחדר חקירות. העם מפסיק להאמין במשטרה, עוד מעט יפסיקו להאמין לבתי המשפט. אנחנו הולכים לאנרכיה".

מוקדם יותר היום סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, צוטט היום בעיתון החרדי "המודיע", ושב על עמדתו המקורית כי תקציב המדינה לא יעלה להצבעה עד אשר חוק הגיוס לא יעבור. "אנו דבקים בעמדתנו כהוראת מועצת גדולי התורה, ודורשים את העברת חוק הגיוס בכל קריאותיו לפני ההצבעה על התקציב". עוד נכתב בדיווח, כי ליצמן הבהיר אמש ש"מאז פרוץ המשבר, הליכוד אינו מנהל איתנו מגעים על חוק הגיוס".