כחלון ליצמן וביבי, ראובן כהן, רויטרס, דוברות משרד הבריאות

ליצמן: "מאז פרוץ המשבר בליכוד לא ניהלו איתנו מגעים"

לפי העיתון החרדי "המודיע", סגן השר הצהיר כי דרישתו להעביר את החוק בכל קריאותיו נותרה בעינה: "אנו דבקים בעמדתנו כהוראת מועצת גדולי התורה להעברת החוק לפני התקציב"

למרות ניסיונם של שרי הבית היהודי למצוא פתרון למשבר הקואליציוני, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, צוטט היום (שלישי) בעיתון החרדי "המודיע", ושב על עמדתו המקורית כי תקציב המדינה לא יעלה להצבעה עד אשר חוק הגיוס לא יעבור. "אנו דבקים בעמדתנו כהוראת מועצת גדולי התורה, ודורשים את העברת חוק הגיוס בכל קריאותיו לפני ההצבעה על התקציב".

עוד נכתב בדיווח, כי ליצמן הבהיר אמש ש"מאז פרוץ המשבר, הליכוד אינו מנהל איתנו מגעים על חוק הגיוס".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תמונות לוויין חושפות: קוריאה הצפונית שבה להפיק פלוטניום

היסטוריה בקוריאה: קים ג'ונג און נפגש עם משלחת מהדרום

אושר סופית בכנסת: 5 שנות מאסר לתוקף עובד הוראה

על רקע המשבר הקואליציוני בעקבות דרישת המפלגות החרדיות להעברת חוק הגיוס, חברת הכנסת מירב בן-ארי ממפלגת כולנו התראיינה הבוקר לתוכנית "אורלי וגיא" ותקפה את הצעד של החרדים. "אתם התחייבתם להעביר תקציב. מה קרה בערב פורים שהחלטתם שלא תתמכו בו אם לא ניתן לכם את חוק הגיוס?", שאלה ח"כ בן-ארי.

 ח"כ מירב בן-ארי
 

ח"כ מירב בן-ארי( דוברות הכנסת)

 

עוד פנתה אליהם ואמרה, "נעביר קודם את התקציב ואז נעסוק בבקשתכם. גיוס החרדים הוא נושא ליבה של אזרחי ישראל. הוא נושא נפיץ ורגיש, שיושב על הנימים הכי רגישים של החברה הישראלית. צריך לעשות את זה בצורה הולמת".

לדבריה, תקציב המדינה אותו מנסה להעביר שר האוצר וראש מפלגתה, משה כחלון, שעבר כבר בקריאה ראשונה בתמיכת כולם, תלוי בו לחלוטין - "מהקצבאות של הנכים, עד לרפורמה בימי החופשה". 

עוד הוסיפה בן ארי כי היא עצמה הייתה בוועדה מיוחדת שמונתה על מנת למצוא פתרון למשבר הגיוס. "הוועדה הזאת נפגשה פעם אחת בלבד. אם היה כל כך חשוב לפתור את משבר הגיוס, למה לא עשינו את זה בשנה האחרונה?", תהתה.

יושב ראש האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג, שנסע לביקור בארה"ב על מנת להשתתף בכנס איפא"ק, התראיין גם הוא הבוקר לתוכנית "אורלי וגיא" ותקף את נתניהו על רקע השבר הקואליציוני. "נתניהו צריך ללמוד לקח מעצמו אפשר לדעת איך נכנסים לבחירות, אבל אף אחד לא יודע איך יוצאים מהם".

 יצחק בוז'י הרצוג
 

יצחק בוז'י הרצוג( ללא קרדיט)

 

לטענתו, "אני חושב שיש זרמים תת קרקעיים עצומים, חבויים, שיפרצו. נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא. אנחנו יכולים להפתיע". לדברי הרצוג, "כרגע כל מה שנתניהו עושה הוא לקחת את האינטרס האישי שלו ולשחק איתו. לא מדובר פה בטובת המדינה. המצב שלו מגיע לסף רתיחה מאוד משמעותי. הוא גם בן אנוש, כמה הוא יכול להעמיס על גבו ולקבל החלטות בו זמנית?", שאל.

הרצוג נגע לטענות על כך שמפלגת המחנה הציוני תדיח את אבי גבאי מראשותה, ואמר כי הוא אנו מכיר דיבורים אלו. לדבריו, הסקרים האחרונים, המנבאים להם מספר נמוך יחסית של מנדטים, הם כמו "מטוטלת שזזה כל העת. אני חושב שאבי גבאי הוא אדם מוכשר, אני נותן לו גיבוי".

בתוך כך, לאחר פגישתו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, התייחס אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו למשבר חוק הגיוס ואמר כי ברצונו לפתור אותו, אך כרגע נראה כי הדבר אינו אפשרי. "אני רוצה להגיע להסדר שיאפשר לממשלה לכלות את ימיה עד נובמבר 2019, אך כרגע זה לא בהישג יד", אמר נתניהו בתדרוך לכתבים.

אמש, כאמור, החלו מפלגות הקואליציה במגעים לפתרון המשבר. השרים נפתלי בנט ואיילת שקד (הבית היהודי), השוהים בוושינגטון, מנסים לגבש מתווה פשרה, לפיו החרדים יוותרו על דרישתם שחוק הגיוס יהיה חוק יסוד, ויסתפקו בהעברת חוק "משודרג" בקריאה טרומית בלבד. טרם הפרסום היום ב"המודיע", דווח כי המפלגות החרדיות הסכימו לוותר על דרישתן להעביר את חוק הגיוס בשלוש קריאות עד סוף המושב, ויסתפקו בקריאה טרומית. עם זאת, החרדים עדיין לא ויתרו על דרישתם שמעמד חוק הגיוס יהיה כשל כחוק יסוד.