סגן נשיא ארה"ב - מייק פנס, רויטרס

פנס: "אם הסכם הגרעין לא יתוקן – ניסוג ממנו מיידית"

סגן נשיא ארה"ב נאם בכנס איפא"ק וחזר על המחויבות האמריקנית לתמיכה בישראל: "לעולם לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני". היילי: "מתכננת להגיע לפתיחת השגרירות בי-ם"

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ושגרירת המדינה באו"ם, ניקי היילי, נאמו הלילה (שלישי) בפני כנס איפא"ק בוושינגטון. שניהם הביעו שוב את רצונם לחזק הקשרים עם ישראל ואת מחויבותם למאבק באנטישמיות בעולם.

סגן הנשיא פנס גם הדגיש את המחויבות של הממשל הנוכחי להבטחת ביטחונה של ישראל באזור, זאת על ידי הרתעה של איראן. "אם הסכם הגרעין לא יתוקן בחודשים הקרובים, ארה"ב תיסוג מההסכם באופן מיידי", אמר פנס, "ארה"ב לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

היסטוריה בקוריאה: קים ג'ונג און נפגש עם משלחת מהדרום

חוק יום לימודים ארוך יידחה גם הפעם, אך האם הוא בכלל נחוץ?

אושר סופית בכנסת: 5 שנות מאסר לתוקף עובד הוראה

פנס שב והדגיש את תמיכת ארה"ב בבת בריתה, ישראל. "אנחנו עומדים לצד ישראל משום שזה מה שהעם האמריקני תמיד עשה", אמר, "בגלל שמטרתה היא מטרתנו, ערכיה הם ערכינו, מאבקה הוא מאבקנו".

 נשיא ארה"ב טראמפ וסגנו מייק פנס
 

נשיא ארה"ב טראמפ וסגנו מייק פנס (רויטרס)

 

בשנה שעברה, באותו הכנס, פנס הבטיח להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים ולהביס את דאע"ש. הפעם, הצהיר כי עמד בהבטחותיו. "דאע"ש במנוסה, הח'ליפות שלהם מתפוררת, לא ננוח עד שנבריח את האיום הזה מפני כדור הארץ", אמר. הוא חיזק את החלטתו של טראמפ להעביר את השגרירות: "בזמן שכל נשיא בשני העשורים האחרונים הבטיח להכיר בירושלים בירת ישראל, טראמפ עשה יותר מלהבטיח, הוא קיים. סוף סוף אנחנו מכירים במובן מאליו. מדינת ישראל מכירה בירושלים כמקום מושב הממשלה מאז שהוקמה לפני 70 שנה".

שגרירת ארה"ב באו"ם היילי, הבטיחה גם היא שתמשיך להילחם באו"ם עבור ישראל. "לעמוד לצד החברים שלך זה קריטי", אמרה והודיעה כי היא מתכננת אף להגיע לפתיחת שגרירות ארה"ב בישראל, במקומה המיועד בירושלים. "גם באו"ם וגם בסוכנויותיו ישראל סופגת בריונות", הוסיפה, "אין לי סבלנות לבריונות כלל".

אמש נפגשו ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבית הלבן - פגישתם החמישית של השניים בשנה האחרונה. בפתח הפגישה נשאו שני המנהיגים הצהרות לתקשורת. בדומה לסגנו, טראמפ פתח את דבריו ואמר כי "היחסים בין שתי המדינות הם הטובים ביותר אי פעם". כמו כן, התייחס הנשיא האמריקני להחלטתו להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. "הרבה נשיאים הבטיחו זאת, אני גם קיימתי", אמר, "יתכן שאגיע לפתיחת השגרירות".

 ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם (רויטרס)

 

אתמול הודיעה הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן כי במידה וארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין, תתאפשר העשרת אורניום ברמה גבוהה של 20% בפחות מיומיים - הסף התחתון הנדרש לייצור נשק גרעיני. הודעה זו מגיעה על רקע הפגישה המתוכננת הערב בבית הלבן בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בה צפוי רה"מ לדון עימו בסוגייה האיראנית.

דובר הסוכנות בהרוז כמאלונדי אמר עוד כי לא ניתן לשנות, או לנהל משא ומתן, על סעיפי הסכם הגרעין עליו חתומות המעצמות. לדבריו, ההסכם, שבמסגרתו ריסנה איראן את העשרת האורניום שלה על מנת להביא להפסקת הסנקציות הכלכליות עליה, אינו ניתן לשינוי. 

איום הגרעין האיראני עומד במוקד השיחות בין השניים. אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי נתניהו יבקש מטראמפ בפגישתם להטיל סנקציות על כל הטילים האיראניים המגיעים לטווח של 300 קילומטרים ויותר, ולא רק על הטילים בעלי ראש חץ גרעיני המאיימים על אירופה וארה"ב, שבינתיים המעצמות מתכננות להטיל רק עליהם מגבלות. נתניהו ויועציו מודאגים ממה שנראה כפער הולך וגדל בין ההצהרות החריפות של ממשל טראמפ נגד איראן לבין היעדר העשייה, גם בנוגע להסכם הגרעין וגם בנוגע להתבססות האיראנית בסוריה.