אושר סופית בכנסת: 5 שנות מאסר לתוקף עובד הוראה

התכנית שהציע השר בנט ונחשפה בחדשות עשר אושרה בקריאה שנייה ושלישית. תקיפת מורה תיחשב כמו תקיפת עובד ציבור בנסיבות מחמירות. 28 ח"כים תמכו ורק אחד התנגד

בווידאו: תיעוד תקיפת מורה בבי"ס בירושלים

התכנית להגנה על עובדי הוראה, שיזם שר החינוך נפתלי בנט ונחשפה לראשונה בחדשות עשר, אושרה אמש (שני) בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. החוק קובע מאסר של חמש שנים לאדם שיתקוף עובד חינוך.

החוק קובע נסיבות מחמירות לתקיפת מורה, מעבר לתקיפת עובד ציבור, כך שהעונש המירבי גדל משלוש לחמש שנים. "התוקף עובד חינוך בזמן עבודתו והתקיפה קשורה למילוי חובתו או תפקידו של נתקף, דינו מאסר חמש שנים", כך בסעיף 382א בחוק העונשין כעת.

28 חברי כנסת תמכו בקריאה שלישית בחוק שהציע ח"כ מרדכי יוגב (הבית היהודי), שאליו הוצמדה הצעה דומה של ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני). ח"כ אחד התנגד. "התופעה המגונה של תקיפת עובדי חינוך בזמן עבודתם בידי תלמידים, הורים לתלמידים ובני משפחותיהם הפכה בעת האחרונה חזון נפרץ ומכת מדינה", כך בדברי ההסבר לחוק, "על מנת להרתיע את המבקשים לפגוע בהם בא החוק להחמיר בעונשם של תוקפי עובדי חינוך".

 נפתלי בנט
 

נפתלי בנט (חדשות עשר)

 

בפרטי התוכנית, שפורסמו בחדשות עשר, נקבע כי המורים יוגדרו כ"עובדי ציבור", כך שתקיפת מורה תיחשב לעבירה כמו תקיפת שוטר. עוד דווח כי במקרה בו תלמיד תקף מורה, תינתן האפשרות להרחיק את התלמיד לצמיתות מבית הספר בו הוא לומד. 

נוסף לכך, התכנית כוללת הרחבת סמכויות למאבטחים בבתי הספר, כשבין היתר יינתנו להם כלים להתערב במקרים של אירועי אלימות בתוך בית הספר. כמו כן התכנית מיועדת לכלול צווי הרחקה נגד הורים אשר יפגעו באופן אלים במורה עובד מדינה, ולא הוגשה נגדם תלונה במשטרה. כמו כן הוצע ליווי משפטי ורגשי למורים ועובדי הוראה אשר נפגעו, במימון משרד החינוך.

אם סוטרת למורה בירושלים
 

אם סוטרת למורה בירושלים (חדשות עשר)

 

הצעת החוק של שר החינוך מגיעה על רקע מקרי אלימות חוזרים ונשנים נגד מורים. בתחילת השנה תועדה אם של תלמיד בבית ספר בשכונת גילה שבירושלים כשהיא סוטרת למורה. בסרטון ממצלמות האבטחה של בית הספר נראית האם, שהייתה בסכסוך עם המורה, מתווכחת איתה מחוץ לכיתה ואז תוקפת. המורה ניסתה להתרחק, אך האם המשיכה אחריה, סטרה לה, בעטה בה ומשכה לה את הפאה מהראש, כך סיפרה מנהלת המוסד.