האם גוף הכשרות של רבני צהר יצליח לשבור את מונופול הרבנות?

במשך עשרות שנים הרבנות הראשית החזיקה במונופול על השגחת הכשרות וגררה ביקורת חריפה על חוסר שקיפות ושחיתויות • "ברקוד" מביא הצצה על מערך הכשרות החדש של צהר

מלחמה כשרה.

מדוע בתי עסק רבים לא מוכנים לקבל תעודת הכשר מהרבנות? תשלום גבוה מדי עבור המשגיחים ועבודה לא מקצועית הם רק חלק מהסיבות שעודדו את ארגון "צהר" לפתוח מערך כשרות משלהם.

התכנית כוללת את הורדת מחירי הארוחות במסעדות בשלב הראשון ובבתי המלון בשלב השני. לא פחות חשובה היא השקיפות של המשגיחים, דרישה לפעול בלי גחמות, איומים ומקרי הקיצון של מעטפות כסף ובלי השיטה הפסולה של העסקת משגיח במשרה מלאה - כשהוא נוכח בפועל הרבה פחות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מגעים לפתרון משבר חוק הגיוס: החרדים יסתפקו בקריאה טרומית

הליצן מגואטמלה: מה גרם לקומיקאי שנבחר לנשיאות להכיר בי-ם?

איראן מאיימת: יכולים להעשיר אורניום לרמה גבוהה בפחות מיומיים

הרב רפי פויירשטיין, יו"ר ארגון רבני "צהר" סיפר לחדשות עשר מה דחף למיזם הכשרות החדש: "יש עשרות בתי עסק שאין להם כשרות, שהם פנו אלינו ואמרו לנו 'בואו תנו לנו אתם את הכשרות'".

 מתלמדות שמשגיחות כשרות בארגון צהר

מתלמדות שמשגיחות כשרות בארגון צהר( חדשות עשר)

 

ע"פ מבקר המדינה ישנם ליקויים רבים בנושא הכשרות של הרבנות, למשל: "הקצאה כוזבת של שעות השגחה כתנאי לקבלת תעודת הכשר, ובכך לשלם עבור שעות עבודה בהיקף שאינו ניתן לביצוע". כמו כן "לשלם במזומן למשגיחים או בהמחאות", ו"חשש לעבירות בתחום המס". עוד נכתב בדוח כי "המשגיחים זוכים להכנסה קבועה עבור שעות עבודה שלא בוצעו".

בצהר יש גם נשים שמוכשרות להיות משגיחות כשרות. "חלק מפרגנים ושמחים בשבילנו", מספרת חני פיי לחדשות עשר, שנמצאת בהתלמדות להשגחת כשרות בארגון.

 תעדות כשרות
 

תעדות כשרות( חדשות עשר)

 

ברבנות הראשית טוענים שהכשרות החדשה של צהר היא לא חוקית ומבטיחים לתקן, להתייעל ולהשתפר.