טראמפ לנתניהו: "יתכן שאגיע לפתיחת השגרירות בירושלים"

בצל חתימת חפץ על הסדר עד מדינה, נפגשו נשיא ארה"ב ורה"מ בבית הלבן. טראמפ: "שלום עם הפלסטינים יהיה דבר גדול". נתניהו: "האתגר המרכזי במזה"ת הוא איראן"

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נפגשו הערב (שני) בבית הלבן - פגישתם החמישית של השניים בשנה האחרונה. בפתח הפגישה נשאו שני המנהיגים הצהרות לתקשורת.

טראמפ פתח את דבריו ואמר כי "היחסים בין שתי המדינות הם הטובים ביותר אי פעם". כמו כן, התייחס הנשיא האמריקני להחלטתו להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. "הרבה נשיאים הבטיחו זאת, אני גם קיימתי", אמר, "יתכן שאגיע לפתיחת השגרירות".
 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

היסטוריה בקוריאה: קים ג'ונג און נפגש עם משלחת מהדרום

הליצן מגואטמלה: מה גרם לקומיקאי שנבחר לנשיאות להכיר בי-ם?

תיעוד: בת 5 נלכדה במתקן מתכת בגן ילדים בבאר שבע

הנשיא האמריקני הביע גם את רצונו לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. "שלום יהיה דבר גדול, אנחנו עובדים קשה כדי להשיג זאת", אמר. "אני סבור שהפלסטינים מעוניינים לחזור לשולחן המו"מ, אם זה לא יקרה לא יהיה שלום", הוסיף וסיכם: "הסדר מדיני בין ישראל לפלסטינים - העסקה הקשה ביותר".

בעניין הפלסטיני, אמר נתניהו בהצהרתו לתקשורת כי ישראל רוצה לפעול למען השלום. נוסף על כך, ראש הממשלה הדגיש כי האיום המרכזי במזה"ת הוא איראן. "היא יצאה מחוזקת מהסכם הגרעין וצריך לעצור אותם", אמר וציין כי בין היתר, בשל האיום האיראני, היחסים בין ישראל למדינות ערב מעולם לא היו קרובים יותר.

 הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון
 

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון( חדשות עשר)

 

נתניהו הודה לטראמפ על הכרתו בירושלים בירת ישראל ועל החלטתו להעביר את השגרירות לבירה. הוא הוסיף כי "לעם היהודי יש זיכרון ארוך. כמו שאנחנו זוכרים את הצהרת כורש והצהרת בלפור - אנחנו נזכור לדורות את החלטתך להכיר בירושלים".

מאוחר יותר, בתדרוך עם כתבים, אמר נתניהו כי טראמפ לא גילה מתי יפרסם את תכנית השלום שלו וגם לא הציג טיוטה שלה. עוד הוסיף נתניהו כי חברת "אייר אינדיה" חתמה על הסכם עם ממשלת סעודיה שיאפשר לטיסות מהודו לישראל לעבור בשטח סעודיה.

איום הגרעין האיראני עומד במוקד השיחות בין השניים. אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי נתניהו יבקש מטראמפ בפגישתם להטיל סנקציות על כל הטילים האיראניים המגיעים לטווח של 300 קילומטרים ויותר, ולא רק על הטילים בעלי ראש חץ גרעיני המאיימים על אירופה וארה"ב, שבינתיים המעצמות מתכננות להטיל רק עליהם מגבלות. נתניהו ויועציו מודאגים ממה שנראה כפער הולך וגדל בין ההצהרות החריפות של ממשל טראמפ נגד איראן לבין היעדר העשייה, גם בנוגע להסכם הגרעין וגם בנוגע להתבססות האיראנית בסוריה.

 הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון
 

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון( רויטרס)

 

על רקע זאת, הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן הודיעה היום כי במידה וארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין, תתאפשר העשרת אורניום ברמה גבוהה של 20% בפחות מיומיים - הסף התחתון הנדרש לייצור נשק גרעיני.

כאמור, הפגישה נערכה על רקע ההתפתחויות האחרונות בפרשות בהן מעורב ראש הממשלה. היום פורסם לראשונה בחדשות עשר כי ניר חפץ, יועצו לשעבר של נתניהו, חתם על הסכם עד מדינה. במסגרת ההסדר, חפץ מסר למשטרה התכתבויות בינו לבין אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, שיש להן קשר לתיקים 4000 ו-1000.

לחדשות עשר נודע כי בעקבות החתימה, נתניהו צפוי להיחקר פעם נוספת בפרשות 1000 ו-2000. מסביבתו של נתניהו נמסר בתגובה להסדר עד המדינה עם חפץ: "כשיש משהו, לא צריך אפילו עד מדינה אחד. כשאין, גם אלף עדי מדינה לא יעזרו. המירוץ הבלתי פוסק אחרי עדי מדינה הוא ההוכחה הטובה ביותר שאין כלום - ולא יהיה כלום".

הפגישה עם טראמפ נערכה גם על רקע המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס ומעבר התקציב, ונתניהו מנהל שיחות מוושינגטון במטרה לפתור אותו. בין היתר, שוחח עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שאמר היום כי מפלגתו לא תמהר לפרק את הקואליציה בעקבות חוק הגיוס, אך במידה והוא יעבור, יאלצו להסיק מסקנות. מוקדם יותר היום אמר יו"ר כולנו משה כחלון כי לא יוכל להמשיך לתפקד כשר אוצר במידה והתקציב לא יעבור, אך גם הוא הדגיש כי אינו מעוניין לפרק את הקואליציה.