משה כחלון, ראובן כהן

כחלון מאיים: "לא אוכל להמשיך לתפקד כשר אוצר בלי התקציב"

לראשונה מאז החל המשבר, יו"ר כולנו נשמע מאיים בקולו אך הדגיש שאינו מעוניין בבחירות. במקביל, אמר ליברמן: "לא ממהר לפרק הממשלה - אך אסיק מסקנות אם חוק הגיוס יעבור"

המשבר הקואליציוני: שר האוצר משה כחלון אמר היום (שני) בפתח ישיבת סיעת כולנו כי לא יוכל להמשיך לתפקד כשר אוצר במידה והתקציב לא יעבור. "התקציב הוא תקציב חברתי שמהווה את ארגז הכלים שביקשתי", אמר, "ואם הוא לא יעבור עד סוף המושב זו תהיה הפרת הבטחה לבוחר".

כחלון הוסיף כי במידה ותקציב 2019 לא יעבור תהיה לכך השפעה גם על השנה הנוכחית. "זה יתקע את המדינה והאוכלוסיות החלשות שקופחו", אמר, "ראשי מפלגות החליטו שהתקציב יעבור במושב הזה - ואנחנו נתעקש על כך".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

איראן מאיימת: יכולים להעשיר אורניום ברמה גבוהה בפחות מיומיים

פרסום ראשון: יועץ נתניהו לשעבר ניר חפץ חתם על הסכם עד מדינה

היסטוריה בקוריאה: קים ג'ונג און נפגש עם משלחת מהדרום

יבקש לשנות את החוק. כחלון
 

הרפורמה תגביר את התחרות במשק החשמל. כחלון (חדשות עשר)

 

זוהי פעם ראשונה מאז החל המשבר הנוכחי ששר האוצר נשמע מאיים בקולו על מפלגות הקואליציה. עם זאת, כחלון הדגיש כי אינו מעוניין בפירוקה. "הממשלה צריכה לכהן עד יומה האחרון, אני מקווה שהשותפות תגענה להסכמות ונוכל להמנע מבחירות".

במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו כי מפלגתו לא תמהר לפרק הקואליציה בעקבות חוק הגיוס, אך במידה והוא יעבור, יאלצו להסיק מסקנות. "אנחנו לא ממהרים לשום מקום, קודם נתמקד במאמץ מבפנים לעצור את אותן יוזמות פסולות ולא מתקבלות על הדעת", אמר ליברמן והוסיף, "אבל אם החוק יעבור בנוסח הנוכחי לא תהיה לנו ברירה אלא לקום ולהסיק מסקנות".

לדברי ליברמן, "אנחנו לא נגד החרדים בסוגיית הגיוס. אנחנו לא נגד אף אחד. אנחנו בעד. אנחנו בעד ביטחון לישראל, בעד צה"ל ובעד שוויון בזכויות ובחובות. אנחנו, בניגוד לאחרים, עומדים על כך שכולם, לא רק החרדים, אלא גם הערבים, חייבים לתרום למדינה, שבה הם חיים. אין שום סיבה שצעיר חרדי או ערבי  לא יישא בחובות. אם לא במסגרת הצבאית אז במסגרת בית חולים או בית אבות. אין בזה שום פסול ואסור לוותר על כך".

שר הביטחון ליברמן
 

"להעביר את חוק הגיוס הטעון והמורכב בתוך שבוע אחד זו גניבה". ליברמן( חגי פריד)

 


לטענתו של שר הביטחון, חוק הגיוס הינו חוק מורכב וטעון, בעל השלכות מרחיקות לכת, ביטחוניות וחברתיות. "להעבירו בתוך שבוע אחד זאת לא חקיקה, אלא גניבה בנוסח זבנג וגמרנו. במקום חוק נקבל פרודיה", אמר. עוד לדבריו, גם חוקים "הרבה יותר פשוטים", עוברים דרך דיונים במליאה ובוועדות הכנסת עד שעוברים. 

לכן, לדבריו, "הפתרון היחידי הוא בדיוק מה שהצענו. ועדה מקצועית במסגרת משרד הביטחון, שתביא הצעה רצינית, לאחר שיקול דעת ובדיקות מעמיקות. הרי איך אפשר בכלל להעביר חוק כזה ולא לשאול מה דעתם של צה"ל ומערכת הביטחון?".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנמצא בביקור בארה"ב וייפגש הערב עם הנשיא האמריקני טראמפ בבית הלבן, שוחח אתמול מוושינגטון עם ליברמן במטרה להביא את המשבר הקואליציוני לסיומו. כמו כן, שוחח רה"מ עם השר יריב לוין, שמונה לעמוד בראש צוות שיגבש נוסח מוסכם של חוק הגיוס.