הליצן מגואטמלה: מה גרם לקומיקאי שנבחר לנשיאות להכיר בי-ם?

ג'ימי מוראלס, שסחף את הבחירות האחרונות במדינתו בסיסמה "לא מושחת, לא גנב", הלך בעקבות טראמפ ויעביר את השגרירות באמצע מאי. "נועד למשוך את האש מעניינים פליליים"

בווידאו: פגישת נתניהו מוראלס בוושינגטון

הקומיקאי שהיה לנשיא – יעביר את השגרירות לי-ם: אל תתנו לחליפה המצוחצחת של הנשיא הגואטמלי, ג'ימי מוראלס, להטעות אתכם. מבט לאחור להיסטוריה הלא רחוקה של המנהיג מאמריקה הלטינית - שהכריז הלילה (שני) כי מדינתו תעביר את השגרירות שלה לירושלים יומיים אחרי שארה"ב תעשה זאת - מציג עולם אחר לחלוטין, כזה שלא קשור לפוליטיקה המקומית במדינתו או לבימה המדינית הבין-לאומית. חיפוש מהיר ב-Youtube  מציג לעיני כל את הקריירה הקודמת של מוראלס, זו שהביאה לו פרסום, תהילה והצלחה רבה במדינתו: קומיקאי גרוטסקי, מוקיוני, כזה שמביא את הרקע הדל והעני בו גדל אל קדמת המסך.

ההצהרות המדיניות האחרונות של מוראלס, הן הלילה במהלך נאומו בכנס איפא"ק בוושינגטון, והן בפוסט שפרסם בפייסבוק בחודש דצמבר האחרון, בו הודיע כי מדינתו מתעתדת להעביר את שגרירותה בישראל לירושלים, היו משמעותיות ביותר. דבריו הציבו את מדינתו, שנחשבת לשולית מבחינת חשיבות היחסים המדיניים לישראל, במקום מרכזי בדיון הבין-לאומי על מעמדה של ירושלים. על רקע הדברים, עולה השאלה מה עומד מאחורי האמירות והמעשים של מוראלס, שמדינתו היא היחידה מבין מדינות אמריקה הלטינית שהכירה עד כה בירושלים, בירת ישראל.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

איראן מאיימת: יכולים להעשיר אורניום ברמה גבוהה בפחות מיומיים

פרסום ראשון: יועץ נתניהו לשעבר ניר חפץ חתם על הסכם עד מדינה

היסטוריה בקוריאה: קים ג'ונג און נפגש עם משלחת מהדרום

 נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, בימים מצחיקים יותר
 

נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, בימים מצחיקים יותר(Youtube צילום מסך)

 

"לישראל מערכת יחסים חמה עם גואטמלה. מדובר ביחסים עתיקים שמתחילים במלחמת העצמאות ב-1948 ואף לפני כן, כשגואטמלה הייתה ממקדמות תוכנית החלוקה" אומר ד"ר אפרים דוידי, מומחה לאמריקה הלטינית מאוניברסיטת תל אביב. מערכת היחסים החמה בין המדינות עליה מדבר דוידי מבוססת רבות על הספקת הנשק והטכנולוגיה הצבאית מישראל למדינה המרכז-אמריקנית. "המרכיב הביטחוני בין המדינות חשוב מאוד. אין במדינה קהילה יהודית גדולה, בסך הכל כאלף יהודים, להם יש השפעה מסוימת אך הם לא כל כך בולטים". לצד זאת, הוא הוסיף כי בגואטמלה קיימת קהילה אוונגליסטית גדולה, לה ישראל חשובה, אך המשמעות של מיקום השגרירות - במרכז הארץ או בירושלים - אינה מהווה עניין מהותי לרובם.

בכל הקשור להצהרות האחרונות של הנשיא הנוכחי, טוען ד"ר דוידי כי מוראלס "סוחף אחריו קופת שרצים גדולה, בדומה לנתניהו וטראמפ. נושא העברת השגרירות לירושלים אמור למשוך את האש מענייניו האישיים או מענייניו הפליליים, לתחום הפוליטי הבין-לאומי ולהציב אותו כמנהיג בקנה מידה כזה". בראייתו של המומחה, הופעתו של הנשיא הגואטמלי באיפ"אק היא סימן לכך: "הזמנת מנהיג דרום-אמריקני לפורום כזה הוא דבר די נדיר, זה נותן לו את הלגיטימיות שהוא לא מקבל במדינתו. לכן הקשרים הולכים ומתהדקים". דוידי אף משווה את הפעולות שעושים המנהיגים בארה"ב, גואטמלה וישראל למערכת של אינטרסים מסועפים שמטרתם בסופו של יום, שירות של רצונות וצרכים אישיים ולא בין-לאומיים. "השילוש הקדוש של טראמפ-ג'ימי-ביבי מנסה לקדם צעדים בין-לאומיים שלא ממש יעזרו להם במישור המקומי" אמר דוידי.

 נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, בנאום בפני איפא"ק
 

נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, בנאום בפני איפא"ק (רויטרס)

 

בראייה גיאו-פוליטית רחבה יותר, מדינות מרכז ודרום אמריקה מעוניינות בשימור קשרים טובים עם ישראל, שמייצאת חבילה שלמה של נשקים ומערכות טכנולוגיות, בדגש על מערכות צבאיות, למדינות האזור. פרט לגואטמלה, לישראל יחסים קרובים עם קולומביה, ארגנטינה, ברזיל ומדינות נוספות. לצד זאת, מדינות אלו אינן צפויות להודיע על העברת שגירויותיהן לירושלים בזמן הקרוב. "אני לא מכיר אף מדינה שתנקוט בצעד כה דרמטי שכן הצעד האמריקני לא קיבל לגיטימציה בין-לאומית" טוען ד"ר דוידי.

הליצן מגואטמלה – סיפורו של ג'ימי       

            

בטרם נכנס לפוליטיקה בגואטמלה, מוראלס היה איש מפורסם מאוד במדינתו. הוא כיכב לצד אחיו הגדול, סמי, בסדרה קומית מוצלחת שנשאה את שמם של השניים - "Moralejas". הנשיא, שבעוד כשבועיים יחגוג את יום הולדתו ה-49, נולד בבירת מדינתו, גואטמלה סיטי, למשפחה נוצרית-אוונגליסטית דלת אמצעים. הוא נחשב לשמרן ולתומך גדול של ישראל.

מוראלס נבחר בשלהי שנת 2015 לנשיאות גואטמלה לאחר שסחף את המצביעים בקמפיין נגד שחיתות שלטונית. זאת, בצל התפטרותם ומעצרם של הנשיא הקודם וסגניתו, על רקע פרשת שחיתות חמורה. בתחילה, מוראלס נחשב לזר במרוץ, אדם חיצוני שאין לו סיכויים גדולים לזכות, אך הסיאוב מהמערכת הפוליטית המוכרת, לצד סיסמת הבחירות של מוראלס - "לא מושחת, לא גנב" - הביאו לו את ניצחון.

בראייה כללית וחוצת יבשות, בבחירתו של מוראלס ובמעשים שיעשה לאחר מכן, יש הקבלה ונקודות דמיון רבות עם בחירתו של הנשיא האמריקני טראמפ, וכן עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו – כפי שכבר ציין ד"ר דוידי. גם הוא וגם טראמפ נבחרו בצל המיאוס מהמערכת הפוליטית המוכרת והמנוכרת, כשהקמפיין שלהם רוכב על הצהרות פומפוזיות, פעמים רבות ללא ביסוס. נקודות הדמיון בין כל שלושת המנהיגים הן הביקורת ציבורית בצלה הם מצויים - איש-איש במדינתו. השלושה מנסים להתמודד עם הביקורת באמירות ובמעשים שאינם מתעמתים באופן ישיר עם הביקורת עצמה.   

 ד"ר אפרים דוידי
 

ד"ר אפרים דוידי (דוברות אוניברסיטת תל אביב)


"למוראלס יש יכולת בלתי רגילה להזדהות עם דאגות ושאיפות הבוחר" אמר בשנת 2016 הוגו נובאלס, אנליסט פוליטי בגואטמלה, לכלי התקשורת. "התמיכה שלו לא באה ממדיניותו. הוא הצהיר מפורשות שאין לו תוכנית אלא מערכת יחסים ישירה ורגשית עם הבוחר" הוסיף נובאלס.  

"קופת השרצים" של מוראלס

למרות הבטחת הבחירות שלו, בחודש אוגוסט 2017, הורה מוראלס לגרש את ראש המשלחת נגד שחיתות של האו"ם במדינתו, לאחר שזה החל לחקור אותו. למרות ניסיונו של מוראלס, החשדות לשחיתות המשיכו לדבוק בו ולפני כחודשיים פורסם כי סך ההוצאות שלו בשנת 2017 עמדו על סכום הקרוב ל-140 אלף שקלים. באופן יחסי, במדינה שמדד אי-השוויון בה נחשב לגבוה ביותר, מדובר בסכום עצום שהביא לביקורת ציבורית רחבה נגד הנשיא.

  נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, בנאום בפני איפא"ק
 

נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, בנאום בפני איפא"ק (רויטרס)

 

נוסף על כך, רבים במדינה טוענים שמוראלס קיבל לכאורה טובות הנאה בשווי רב. דוגמה אחת לכך היא בזוג משקפי שמש, בשווי 3,000 שקלים, שקיבל הנשיא ממעצב מוכר, אך לא שילם בעבורם. בתגובה לביקורת בעניין זה, השיב מוראלס: "אני לא חייב לשלם עבור הדברים משכרי. הביאו לי את זוג המשקפיים, אתם חושבים שאני הולך לבקש מוצרים כאלה?".

בהתייחסו לטענות נגד מוראלס בגואטמלה, ובהשוואה לסיסמת הבחירות שלו, אומר ד"ר דוידי כי "הדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות". לטענתו, הבעיה במדינות האזור היא לא בהכרח באדם שנמצא בשלטון, אלא במערכת השלטונית כולה שמשחיתה את העומדים בראשה: "השחיתות - חלק בלתי נפרד מאורחות השלטון".