נשיא איראן חסן רוחאני, ללא קרדיט

איראן מאיימת: יכולים להעשיר אורניום לרמה גבוהה בפחות מיומיים

על רקע פגישתו הצפויה של רה"מ עם טראמפ, בה יעלה את נושא איראן, הסוכנות לאנרגיה אטומית בטהראן הודיעה כי העשרת האורניום המהירה תתאפשר אם ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין

בווידאו: בישראל דורשים עיצומים על כלל הטילים האיראנים מטווח של 300 ק"מ ומעלה

הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן הודיעה היום (שני) כי במידה וארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין, תתאפשר העשרת אורניום ברמה גבוהה של 20% בפחות מיומיים - הסף התחתון הנדרש לייצור נשק גרעיני. הודעה זו מגיעה על רקע הפגישה המתוכננת הערב בבית הלבן בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בה צפוי רה"מ לדון עימו בסוגייה האיראנית.

דובר הסוכנות בהרוז כמאלונדי אמר עוד כי לא ניתן לשנות, או לנהל משא ומתן, על סעיפי הסכם הגרעין עליו חתומות המעצמות. לדבריו, ההסכם, שבמסגרתו ריסנה איראן את העשרת האורניום שלה על מנת להביא להפסקת הסנקציות הכלכליות עליה, אינו ניתן לשינוי. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פרסום ראשון: יועץ נתניהו לשעבר ניר חפץ חתם על הסכם עד מדינה

היסטוריה בקוריאה: קים ג'ונג און נפגש עם משלחת מהדרום

חשד: ביצע מעשה מגונה בבת 14 - ובשוטרת שחקרה אותו

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו (רויטרס)

 

בתוך כך, במהלך פגישה בטהראן אמר מקורב למנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, לשר החוץ הצרפתי כי תוכנית הגרעין האיראנית לא מהווה איום על אף מדינה והיא "לחלוטין למטרות הגנה". עוד הוא הוסיף כי המדינות שחתנו על הסכם הגרעין עשו טעות כשהסכימו לעשות ויתורים לטראמפ, למרות שמתח עליו ביקורת.

אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי נתניהו יבקש מטראמפ בפגישתם להטיל סנקציות על כל הטילים האיראניים המגיעים לטווח של 300 קילומטרים ויותר, ולא רק על הטילים בעלי ראש חץ גרעיני המאיימים על אירופה וארה"ב, שבינתיים המעצמות מתכננות להטיל רק עליהם מגבלות. נתניהו ויועציו מודאגים ממה שנראה כפער הולך וגדל בין ההצהרות החריפות של ממשל טראמפ נגד איראן לבין היעדר העשייה, גם בנוגע להסכם הגרעין וגם בנוגע להתבססות האיראנית בסוריה.

טראמפ קבע את 12 במאי כתאריך היעד לתיקון הסכם הגרעין או לביטולו. בשבועות האחרונים התקיימו בלונדון ובפריז שני סבבי שיחות בין ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה בנושא. סבב שיחות שלישי צפוי להתקיים בברלין בשבוע הבא. ישראל אינה חלק מן השיחות האלה באופן ישיר אך מעודכנת בתכנים.

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי( רויטרס)

 

בירושלים הופתעו לרעה כשגילו שהסנקציות שבהן דנות המעצמות נגד תוכנית הטילים של איראן נוגעות רק לטילים לטווח של 2,000 קילומטרים ויותר שיכולים לפגוע באירופה ובארה"ב – ולא לטילים האיראניים שמכוונים נגד ישראל, הן מאיראן ישירות והן מלבנון וסוריה באמצעות חיזבאללה.

פקיד בכיר בירושלים אמר כי ישראל העבירה לאחרונה מסר לארה"ב ולמעצמות אירופה כי היא דורשת שכל תיקון של הסכם הגרעין יכלול הטלת סנקציות ומגבלות ניסויים ועל הפצה והעברה של כל הטילים האיראניים מטווח של 300 קילומטרים ויותר ובעלי ראש קרב של 500 קילוגרם חומר נפץ ויותר, כלומר, גם הטילים המדויקים שבהם מציידת איראן את חזבאללה.

מדינות אירופה מסתייגות מהדרישה הישראלית ומתייחסות אליה בחשדנות. האירופים סבורים שישראל מנסה להכניס אל תוך המו"מ על תיקון הסכם הגרעין עם איראן גם נושאים שכלל אינם קשורים לתוכנית הגרעין האיראנית. האירופים סבורים כי הסנקציות צריכות להיות רק על טילים בליסטיים ארוכי טווח שיכולים לשאת נשק גרעיני. ארה"ב נוטה להתיישר בשלב זה גם היא עם מעצמות אירופה בנושא.