נגמשים ישראליים על גבול עזה במבצע צוק איתן , רויטרס

לראשונה מאז האינתיפאדה: צה"ל חוזר ל-17 שבועות אימונים בשנה

כחלק מתוכנית אימונים חדשה, הוחלט להגדיל את מספר השבועות שבהן יתקיימו אימונים. המשמעות – פחות הצבות בגזרות של ביטחון שוטף. "חושבים גם על גזרת הצפון והדרום"

צה"ל הציג הבוקר (שני) את תוכנית האימונים החדשה שלו, במסגרתה הוא יחזור לאחר שנים ארוכות להתאמן 17 שבועות בשנה במקום 13, בפעם הראשונה מאז מבצע חומת מגן באינתפידה השנייה.

בשיחה תדרוך אמר מפקד אוגדה 162, תת אלוף עודד בסיוק, כי ישנם שינויים משמעותיים הצפויים בצה"ל. "צריכים להסתכל קדימה ולהיות מוכנים", כך לדבריו. בנוגע לשינוי של מספר השבועות במהלכם יבוצעו האימונים, תא"ל בסיוק ציין כי אוגדתו היא הראשונה שמבצעת זאת עם אימון ראשון המתקיים בימים אלה, וכי המשמעות היא פחות גזרות של ביטחון שוטף ויותר תרגילים.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

יועץ נתניהו לשעבר חפץ מנהל מגעים לחתימה על הסכם עד מדינה

מבן גוריון ועד יעלון: מת יועץ שרי הביטחון אורי לוברני

דירות ב-1.32 מיליון שקל והטבות מס: הישוב שלומי קורא לגליליים

 נגמ"ש "איתן", הנגמ"ש הגלגלי הראשון בתולדות צה"ל
 

נגמ"ש "איתן", הנגמ"ש הגלגלי הראשון בתולדות צה"ל ( דנה שרגא, משרד הביטחון)

 

"אנחנו חושבים גם על הגזרה הצפונית וגם על הגזרה הדרומית. המחויבות שלנו היא להיות אוגדה המתאימה לכל הגזרות", סיפר והוסיף, "האימון הקרוב יתרכז בגזרה הדרומית, ברצועת עזה, אבל כדי לשמור על כשירות בכלל הזירות, האימון הוא הוליסטי. יש פרקים של מוכנות וחזרה לכשירות, יש פרק של לבנת יסוד ושל לחימת פרט". במהלך האימונים יעסקו החיילים בלוחמה בשטח בנוי, לחימה במנהרות ובבניינים רבי קומות, זאת לטובת התאמה למרחב הרצועה. כמו כן, יהיו אימונים בלחימה בלילה. במהלך השנה יערך גם תרגיל אוגדתי.

עוד לדבריו של תא"ל בסיוק, במהלך האימונים ישנו שילוב בין כוחות השיריון והחי"ר. "חטיבת גבעתי תעבור לנגמ"ש ה"נמר" וחטיבת הנחל תעבור לנגמ"ש החדש על גלגלים, 'איתן', דבר שהוא לא פחות ממהפכה בעיניי", סיפר. לפיו, צה"ל "בתהליך נרחב להחליף את כל הכלים המשוריינים בגבעתי ובנחל וזה יעלה עוד יותר את הכשירות. "איפה שהמלחמה תתפוס אותנו שם ננסה לעשות את התוצאה הטובה ביותר וחד משמעית אנחנו מוכנים".

תא"ל בסיוק נגע גם בתאונה בכביש 6, במהלכה נהרגו שני לוחמי גולני לאחר שהתנגשו במשאית שאיבדה שליטה, ואמר כי היא "מטרידה" את צה"ל. לדבריו, "אנחנו תמיד חושבים אם היינו צריכים לעשות משהו אחר. אנחנו נוהגים בזהירות רבה אבל רכבים כאלה ימשיכו לנסוע בכבישי הארץ".