יועץ נתניהו לשעבר חפץ מנהל מגעים לחתימה על הסכם עד מדינה

ניר חפץ, שנעצר במסגרת פרשת 4000 והכחיש את החשדות נגדו, החל במגעים עם המשטרה ורשות ניירות הערך. אתמול הוא שוחרר למעצר בית לעשרה ימים, והיום הגיע לחקירה נוספת

התפתחות בחקירת תיק 4000: המשטרה ורשות ניירות ערך מנהלים מגעים עם יועצו ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניר חפץ, להפיכתו לעד מדינה בפרשה. המגעים הללו התנהלו מאחורי גבו של פרקליטו, עורך הדין ירון קוסטליץ, ומול עורך הדין אילן סופר. היום הגיע חפץ לחקירה נוספת בעניינו.

חפץ נעצר בחשד לקבלת שוחד ושיבוש הליכי חקירה בפרשות בזק וכן פרשת "מינוי תמורת זיכוי", אך הכחיש את החשדות נגדו. אתמול הוא ובעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', שוחררו למעצר בית של עשרה ימים. זאת, לאחר כשבועיים במעצר, ובהמשך לחקירתם של בנימין ושרה נתניהו במסגרת הפרשה, בשבוע שעבר. השניים ישוחררו בתנאים מגבילים. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מבן גוריון ועד יעלון: יועץ שרי הביטחון אורי לוברני מת

תל אביב בקטן: 45% מהדירות הנבנות בעיר - בנות 2-3 חדרים

החשוד שנחקר בתיק 4000: ראש המטה לשעבר של נתניהו במש' התקשורת

חפץ הורחק למשך 45 ימים ממשרדי הממשלה השונים, וגם הוא לא יורשה ליצור קשר עם אף אחד מהמעורבים בפרשה. נוסף על כך, נאסר על השניים לצאת מהארץ למשך 180 ימים והם הונחו להפקיד את דרכונם בידי חוקרי להב 433. בית המשפט קבע כי גם חפץ וגם אלוביץ' יפקידו 50 אלף שקלים עם שחרורם.

 ניר חפץ ושאול אלוביץ' בדיון בערעור על הארכת מעצרם
 

ניר חפץ ושאול אלוביץ' בדיון בערעור על הארכת מעצרם

 

ככל הנראה, המשטרה התעקשה להאריך את מעצרם של אלוביץ' וחפץ עד ליום ראשון בשל חשש לשיבוש אפשרי בחקירה, שהייתה יכולה להתרחש אם היו משוחריים לפני חקירת נתניהו. במשטרה חששו שהראיות שחשפו בפני אלוביץ' וחפץ יגיעו לאוזניו של רה"מ, כך שיוכל להתכונן. מאותה סיבה נחקרו בני הזוג נתניהו במקביל.

בחדשות עשר פורסם לראשונה כי ניר חפץ חשוד שניסה למחוק מסרונים המקשרים בין סיקור מיטיב לראש הממשלה בנימין נתניהו באתר וואלה, להטבות שניתנו לבזק. עוד נודע לחדשות עשר כי המשטרה חושדת שחפץ ואלוביץ' ניסו לתאם גרסאות עם התפוצצות הפרשה. השניים כאמור מוחזקים עדיין במעצר, ככל הנראה בשל חשש לשיבוש החקירה לפני גביית גירסת נתניהו.

לפני חפץ, חתם על הסכם עד מדינה מנכ"ל משרד התקשורת בתקופה המדוברת, שלמה פילבר, וככל הנראה העיד על מעורבתו של נתניהו בהחלטות המשרד בנוגע לבזק. החשדות האלה נחקרו ברשות ניירות הערך, שהמליצה להגיש כתב אישום נגד פילבר, אלוביץ' ובכירים נוספים בגין הפרת אמונים ועבירות כלכליות. נתניהו כיהן באותה תקופה כשר התקשורת. מלבד פילבר, בפרשות 1000 ו-2000, חתום גם ראש לשכתו לשעבר של רה"מ, ארי הרו, כעד מדינה.

ניר חפץ
 

ניר חפץ בדיון להארכת מעצרו (ללא קרדיט )

 

לפני שבועיים התלונן חפץ בדיון להארכת מעצרו על התנאים הקשים בהם הוא מוחזק במעצר. "התעוררתי בבוקר עם מאות עקיצות של פשפשים וכל גופי מכוסה שלפוחיות. כשהגעתי הבוקר לחקירתי ביקשתי רופא כדי שיתנו לי משהו להרגעה והתשובה הייתה: 'לא מתים מזה, אתה תקבל טיפול מהשב"ס'. היו לי מאות שלפוחיות בידיים ובגוף ואני לא מאמין שהקריטריון לראות רופא זה רק כשנשקפת סכנת חיים. קיבלתי טיפול מצוין מהשב"ס רק בלילה", אמר.

לדבריו, "ביום הראשון שנעצרתי הגעתי בלילה לאחד ממתקני שב"ס, שם כנראה זיהו אותי עצירים ביטחוניים מעזה וקמה מהומה. שמעתי צעקות בערבית 'נתניהו' והייתה מהומה גדולה. ניגשתי לשב"ס וטיפלו בזה. אני לא עציר לגמרי רגיל ויש לי נסיבות מיוחדות כשאני מגיע למקומות. בגלל עניין זה, שב"ס החליט להעביר אותי למתקן בעיר אחרת, ומאז הבגדים שביהמ"ש הורה להכניס לי לא עברו ואני 72 שעות עם אותם הבגדים".