תקיפת צה"ל ברצועת עזה, חדשות עשר

סקר חדשות עשר: למרות החקירות - הליכוד בראשות נתניהו מתחזקת

על רקע המשבר הקואלציוני, מפלגת השלטון ממשיכה להתחזק וזוכה ל-29 מנדטים. יש עתיד עולה ל-24, המחנה הציוני מתרסקת ל-12 • נראה כי הסיכוי שהבחירות לא יוקדמו נמוך מאוד

סקר חדשות עשר, שנערך לאחר חקירתו באזהרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת פרשת 4000, מעלה כי מפלגת הליכוד בראשותו מתחזקת וזוכה ל-29 מנדטים - שני מנדטים יותר מבסקר האחרון שנערך לפני כשבועיים, ואחד פחות מבכנסת הנוכחית.

על פי הסקר, המפלגה היחידה שעשויה לאיים על הליכוד היא יש עתיד, שמתחזקת במנדט ביחס לסקר הקודם וזוכה ל-24 מנדטים. לעומתה, המחנה הציוני ממשיכה להתרסק, ויודת ל-12 מנדטים - שלושה פםחות מבסקר הקודם וחצי מכמות המנדטים בה זכתה בבחירות האחרונות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הלילה: טקס פרסי האוסקר ה-90 ייערך בהוליווד

אלכוהול וסמים: תיעוד מיוחד - כך חגגו בני הנוער את פורים

תיעוד: מפגינה חשופת חזה תוקפת את ברלוסקוני בקלפי

הסקר, שנערך על רקע המשבר הקואלציוני והשיח המתעצם בימים האחרונים על הקדמת הבחירות, מעלה כי כמעט כל השותפות של הליכוד לקואליציה שומרות על כוחן ביחס לסקר הקודם: הבית היהודי זוכה ל-10 מנדטים (10 בסקר הקודם), ישראל ביתנו עם 7 (7), יהדות התורה עם 6 (6), וש"ס עם 5 (5). מפלגת כולנו בראשות שר האוצר משה כחלון נחלשת מ-8 ל-7 מנדטים.

על פי הסקר, מרצ, לאחר פרישת זהבה גלאון ואילן גילאון מהנהגתה, מתחזקת ל-8 מנדטים. הרשימה המשותפת שומרת על כוחה עם 12 מנדטים. גוש השמאל-מרכז זוכה בסך הכול ל-56 מנדטים, בעוד גוש הימין-חרדים זוכה ל-64 מנדטים.

 סקר חדשות עשר - הליכוד עם נתניהו זוכה ב-29 מנדטים
 

סקר חדשות עשר - הליכוד עם נתניהו זוכה ב-29 מנדטים( חדשות עשר)

 
 סקר חדשות 10: מרצ עולה לשמונה מנדטים כשנתנהיו מתמודד
 

סקר חדשות 10: מרצ עולה לשמונה מנדטים כשנתנהיו מתמודד( חדשות עשר)

 

פרשנות: לנתניהו יש את כל הסיבות ללכת לבחירות עכשיו

כשברקע המשבר הקואליציוני, נראה כי הסיכוי שהבחירות לא יוקדמו הוא נמוך מאוד. בארץ, לא נראה כי יש מאמצים לפתור את המשבר, וייתכן ונתניהו נסע לוושינגטון בתקווה שכשיחזור רכבת הבחירות תצא מהרציף. רק רב-מג פוליטי כנתניהו מסוגל לחולל בחירות ולהצטייר כמי שלא חולל אותן.

לרה"מ יש את כל הסיבות ללכת לבחירות עכשיו. הסקר האחרון, המצוין לו ולגוש הימין, מהווה סיבה נוספת לצעד כזה. עם זאת, נתניהו מבין טוב מאיתנו עד כמה הסקרים בנקודת הפתיחה הם כחולות נודדים. בבחירות 2013, העריך בתחילת הדרך יועצו האסטרטגי ארתור פינקלשטיין כי האיחוד של הליכוד עם ישראל ביתנו יניב 40 מנדטים – ולבסוף זכתה המפלגה המאוחדת ל-31 מנדטים בלבד (ירידשה של 11 לעומת בחירות 2013). בסקרים לאחר ההכרזה על בחירות 2015, התחיל נתניהו בפער ענק על הרצוג, ובחודשים לאחר מכן היה בטוח שיפסיד את ראשות הממשלה.

משמעות נוספת של הסקר היא התרסקות המחנה הציוני, מה שעשוי להביא את אנשיה לסף דיבורים על הדחה של מנהיגה, אבי גבאי. על פי ההערכות, אלדד יניב, ממובילי המחאות בפ"ת, צפוי להקים מפלגה עצמאית תחת דגל השחיתות.