טראמפ, מקרון ומרקל, רויטרס

י-ם למעצמות: סנקציות על איראן גם על טילים שמאיימים על ישראל

פרסום ראשון: בישראל דורשים עיצומים על כלל הטילים האיראנים מטווח של 300 ק"מ ומעלה, שאותם מספקת טהראן לחיזבאללה. נתניהו צפוי להעלות את הנושא בפגישתו עם טראמפ

פרסום ראשון: ישראל דורשת כי כחלק מתיקון הסכם הגרעין עם איראן עליו מתנהל בימים אלה מו"מ בין ארה"ב לבין צרפת, בריטניה וגרמניה – יטילו המעצמות סנקציות ומגבלות על כל הטילים האיראנים מטווח של 300 קילומטרים ויותר, כלומר, גם על הטילים המדויקים שבהם מציידת איראן את חיזבאללה. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להעלות את הנושא בפגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מחר בבית הלבן.

נתניהו ויועציו מודאגים ממה שנראה כפער הולך וגדל בין ההצהרות החריפות של ממשל טראמפ נגד איראן לבין היעדר העשייה, גם בנוגע להסכם הגרעין וגם בנוגע להתבססות האיראנית בסוריה.

טיל בליסטי מסוג קאדר F
 

טיל בליסטי מסוג קאדר (ללא קרדיט)

 

טראמפ קבע את 12 במאי כתאריך היעד לתיקון הסכם הגרעין או לביטולו. בשבועות האחרונים התקיימו בלונדון ובפריז שני סבבי שיחות בין ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה בנושא. סבב שיחות שלישי צפוי להתקיים בברלין בשבוע הבא. ישראל אינה חלק מן השיחות האלה באופן ישיר אך מעודכנת בתכנים.

בירושלים הופתעו לרעה כשגילו שהסנקציות שבהן דנות המעצמות נגד תוכנית הטילים של איראן נוגעות רק לטילים לטווח של 2,000 קילומטרים ויותר שיכולים לפגוע באירופה ובארה"ב – ולא לטילים האיראניים שמכוונים נגד ישראל, הן מאיראן ישירות והן מלבנון וסוריה באמצעות חיזבאללה.

פקיד בכיר בירושלים אמר כי ישראל העבירה לאחרונה מסר לארה"ב ולמעצמות אירופה כי היא דורשת שכל תיקון של הסכם הגרעין יכלול הטלת סנקציות ומגבלות ניסויים ועל הפצה והעברה של כל הטילים האיראניים מטווח של 300 קילומטרים ויותר ובעלי ראש קרב של 500 קילוגרם חומר נפץ ויותר, כלומר, גם הטילים המדויקים שבהם מציידת איראן את חזבאללה.

 טראמפ, מקרון ומרקל
 

טראמפ, מקרון ומרקל( רויטרס)

 

מדינות אירופה מסתייגות מהדרישה הישראלית ומתייחסות אליה בחשדנות. האירופים סבורים שישראל מנסה להכניס אל תוך המו"מ על תיקון הסכם הגרעין עם איראן גם נושאים שכלל אינם קשורים לתוכנית הגרעין האיראנית. האירופים סבורים כי הסנקציות צריכות להיות רק על טילים בליסטיים ארוכי טווח שיכולים לשאת נשק גרעיני. ארה"ב נוטה להתיישר בשלב זה גם היא עם מעצמות אירופה בנושא.

נתניהו ינסה מחר לשכנע את טראמפ שלא להתפשר עם האירופים וללכת על קו קשוח ככל האפשר. "צריך לדאוג שהטילים הללו יהוו חלק מכל הסכם או שלפחות יזכו להתייחסות", אמר מוקדם יותר היום שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר במהלך ועידת השדולה הפרו ישראלית איפא"ק בוושינגטון. "המשמעות היא שאם איראן תמשיך לפתח את הטילים הללו יוטלו עליה סנקציות משתקות. הכוונה היא לסנקציות על נפט ועל המגזר הפיננסי באיראן. אלה הסנקציות שיצרו לאיראן בעיות גדולות מאוד בעבר".

שר החוץ הצרפתי ז'אן-איב לה דריאן שיגיע מחר לביקור בטהראן אמר לעיתון צרפתי כי איראן צריכה להרגיע את דאגות המערב בעניין תוכנית הטילים שלה או שתעמוד מול סנקציות בינלאומיות חדשות. "יש לאיראנים תכניות לטילים בליסטיים בעלי טווח של כמה אלפי קילומטרים שאינן עולות בקנה אחד עם החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ושחורגות מהצורך של איראן להגן על גבולותיה", אמר שר החוץ הצרפתי.