מרכבה 1 במפגן כבוד לשר הביטחון, אוקטובר 1979, עוזי קרן, "במחנה", באדיבות ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

השריון עשה היסטוריה: הטנק שהפך לגאווה לאומית והכריע קרבות

באוקטובר 1979 נכנס לשירות הטנק הישראלי הראשון, מרכבה סימן 1, שהפך לסימן היכר לעוצמתו של צה"ל ולעליונותו על פני צבאות אויב. חזרנו אל ימיו הראשונים • פרויקט 70/70

לאחר שנים שבהם התבסס הצבא הישראלי על משוריינים של צבאות זרים, פותח בישראל טנק המרכבה, ולקראת סוף שנת 1979 נכנס לראשונה לשורות צה"ל. האלוף ישראל טל, שכונה "מר שריון", היה אחראי על פיתוח הטנק, שידוע ביכולות ההגנה שלו על צוות הלוחמים.

אמנון רשף, אלוף במילואים שבאותה תקופה היה מפקד גייסות השריון, סיפר על האירועים שגרמו לישראל לפתח בעצמה טנק. "צה"ל בחן רכישה של הטנק צ'יפטיין הבריטי", הסביר רשף, "זה היה פרויקט שהיו לו מעט מאוד שותפי סוד".

בעקבות מלחמת ששת הימים, ממשלת בריטניה הטילה אמברגו על ישראל וביטלה את מכירת הצ'יפטיין. בעקבות זאת, מערכת הביטחון הגיעה למסקנה שאסור לה להיות תלויה במדינה אחרת. הפיתוח, שנמשך מספר שנים, החל בתחילת שנות ה-70, בין השאר על ידי ישראל טילן, זוכה פרס ביטחון ישראל.

 ידיעה על כניסת מרכבה סימן 1 לצה"ל

ידיעה על כניסת מרכבה סימן 1 לצה"ל( אתר עיתונות יהודית היסטורית )

 

"בעקבות מלחמת יום הכיפורים, נעשה בצבא מחקר עמוק בנושא היפגעות הטנקים", הוסיף רשף, "נבחנו מה אמצעי הנשק שפגעו בכלים ובאילו זוויות זה קרה. כתוצאה מכך התגבשה התפיסה היכן לשים את הדגש בתכנון המרכבה".

ביום הכיפורים התפוצצו טנקים ישראליים. לכן, החומרים שהשתמשו בהם בפיתוח החדש היו פחות דליקים, ומארזי התחמושת היו חסינים מאש. בנוסף, המיגון השתפר בתחומים נוספים. "בקרבות שריון מול שריון תמיד היינו יותר טובים, נפגענו הרבה דווקא מטילי נ"ט", אמר מפקד גייסות השריון לשעבר, "במרכבה 1 הוכנס שיפור במיגון מפניהם, דבר שהורגש במלחמת לבנון הראשונה".

 ישראל טל עם רפאל איתן בקרב על כיבוש רפיח בששת הימים
 

ישראל טל עם רפאל איתן בקרב על כיבוש רפיח בששת הימים (ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

 

ב-29 לאוקטובר 1979 נמסרה לחטיבה 7 פלוגת הטנקים הראשונה של מרכבה סימן 1. התאריך, אגב, אינו מקרי. בתאריך זה, במבצע קדש, חיל השריון הנחיל לראשונה מפלה לכוחות האויב בקרב בסכר הרואיפה. יום זה נקבע כיום גייסות השריון.

כבר בהתחלה עורר הפיתוח הדים בכל העולם, ומעצמות גדולות, כדוגמת ארה"ב, דנו בשיפורים אפשריים לטנק. ההצעות שהוצגו היו בין היתר הכנסת מנוע טוב יותר, תותח גדול יותר (שנכנס בסופו של דבר במרכבה סימן 3), ומערכת המיתלים בזחל, לשיפור יכולת הניידות.

לא לשימוש
 
 
0%
 
0%

טנקי מרכבה סימן 1 במפגן כבוד לשר הביטחון, אוקטובר 1979 (עוזי קרן, אוסף "במחנה", באדיבות ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

בדוק טקסט
עבור על השגיאות
נקה סימוני שגיאות
בדוק טקסט
עבור על השגיאות
נקה סימוני שגיאות
 

"ב-1970 הוקמה מנת"ק (מנהלת תוכנית הטנק), כשתפיסת התכנון הייתה מיגון רב יותר", הסביר מיכאל מס, סגן אלוף במילואים ואוצר מוזיאון הטנקים של יד לשריון, "המנוע הוצב מקדימה לצורך הגברת המיגון של הצוות, השריון בצריח היה כפול, צדודית הטנק הייתה קטנה מלפנים, והוכנסו כמה שיפורים נוספים".

הצבת חטיבת הכוח בחזית הטנק היוותה תכנון יוצא דופן אשר מעבר לתוספת במיגון, אפשרה גם פתח כניסה ויציאה בחלקו האחורי של הטנק. זה הטנק הראשון שתוכנן ונבנה בישראל, כאשר כל חלקיו, למעט המנוע ותיבת ההילוכים, הם תוצרת כחול-לבן.

טקס כניסת המרכבה לצה"ל
 
 
0%
 
0%

טקס כניסת המרכבה לצה"ל. נושא דברים - אלוף אמנון רשף. שר הביטחון עזר וייצמן, ע' השר אלוף (במיל') ישראל טל והרמטכ"ל רא"ל רפאל איתן (מנת"ק)

בדוק טקסט
עבור על השגיאות
נקה סימוני שגיאות
בדוק טקסט
עבור על השגיאות
נקה סימוני שגיאות
 


"טנק מרכבה סימן 1 כשלעצמו, לא היה פורץ דרך מבחינת יכולות", הבהיר מס, "אמנם יכולות ההגנה שלו היו טובות, אך מערכות הנשק והבקרה שלו היו סטנדרטיות ולא נפלו מאלה שבטנקי השוט-קל והמגח שעברו מסכת של שיפורים. אולם, הוא היה פורץ דרך, שכן היה פרי הפיתוח והייצור הישראלי".
 

 טנק המרכבה בפעולה בזמן מבצע חומת מגן
 

טנק המרכבה בפעולה בזמן מבצע חומת מגן (רויטרס)

 

"אילולא האמברגו של בריטניה, שהיווה את הטריגר לפיתוח, לא היינו מגיעים ליכולת תכנון ובנייה של כלי מלחמה עיקריים", הרחיב אוצר מוזיאון הטנקים, "בזכות כניסת המרכבה הגענו ליכולות המעולות של מרכבה סימן 3, ומרכבה סימן 4מ, שהוא הטנק הטוב בעולם, בשורה אחת עם טנק הליאופרד המשופר".