אחותו של קים גונג און עם מנהיג דרום קוריאה, רויטרס

לראשונה מזה עשור: בכירים מקוריאה הדרומית יגיעו לשיחות בצפון

התחממות היחסים בחצי האי נמשכת, לאחר שבכירים צפון קוריאנים הגיעו לאולימפיאדת החורף בדרום. דובר ממשל הדרום: ייתכן שהמהלך יוביל לשיחות בין פיונגיאנג לוושינגטון

משלחת בכירים מקוריאה הדרומית תגיע מחר לקוריאה הצפונית, לראשונה מזה כ-10 שנים, לדיונים בשיפור היחסים בחצי האי, כך הודיע היום (ראשון) דובר ממשל הדרום.

הוא הוסיף כי ייתכן שהמהלך יוביל לשיחות יישרות בין וושינגטון לפיונגיאנג. לאחר יומיים בקוריאה הצפונית, משלחת הבכירים מהדרום תמשיך לארצות הברית על מנת לתדרך את הבית הלבן בנוגע לתוצאות השיחות. את המשלחת יובילו ראש ארגון הביון של הדרום וראש משרד ההגנה.

 דגל מאוחד של קוריאה הצפונית והדרומית באולימפיאדת החורף
 

דגל מאוחד של קוריאה הצפונית והדרומית באולימפיאדת החורף (רויטרס)

 

לאחרונה אירעה התחממות ביחסים בין הצפון והדרום, סביב השתתפות קוריאה הצפונית והגעת בכירים מהמדינה לאולימפיאדת החורף בפיונגצ'אנג. כבר לפני שבוע מסרו מלשכת נשיא קוריאה הדרומית, כי בכירים מהצפון אמרו במהלך ביקורם באולימפיאדה שהמדינה פתוחה לשיחות עם וושינגטון. עם זאת, יש לציין כי בכירים אמריקניים שללו את הפגישה עם המשלחת הצפון קוריאנית, על רקע סירובם של הצפון קוריאנים להיפגש עם סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס. 

ההודעה הזו באה לאחר התבטאות חריפה של קוריאה הצפונית לפיה הסנקציות החדשות שהטילה עליה ארה"ב, והמצור עליה הם "מעשים של מלחמה". פיונגיאנג האשימה את ארה"ב בכך שבצעדים אלו היא מנסה לפגוע בשיפור שחל ביחסים בין הקוריאות על רקע משחקי החורף, בהן השתתפו תחת דגל משותף. 

משחקי החורף האולימפיים בקוריאה הדרומית תרמו לאופטימיות זהירה ולתקווה שהיחסים בין המארחת לשכנתה מצפון יתחממו בהדרגה. המשלחות משתי המדינות צעדו לראשונה עם דגל משותף ואחותו של המנהיג קים ז'ונג און, קים יו ז'ונג, העבירה לנשיא בסיאול הזמנה רשמית לביקור במדינה המסוגרת. בחודשים האחרונים התגברה המתיחות בין הצפון לארה"ב ולבנות בריתה, קוריאה הדרומית ויפן, על רקע ניסויים גרעיניים ובליסטיים של הצפון מחד וסנקציות ואיומים מצד האמריקנים מאידך.