סוריה: 650 הרוגים במהלך הפסקת האש, אסד משתלט על שטחי המורדים

ארגון אופוזיציה דיווח כי הנשיא הסורי החזיר לידיו 10% משטחי אל-רוטה, כשבוע לאחר שמועצת הביטחון הכריזה על הפסקת האש – במהלכה דווח על הרג אזרחים ושימוש בנשק כימי

בווידאו: הטבח באל רוטה

הלחימה באזור אל-רוטה שבסוריה ממשיכה לגבות קורבנות, למרות הפסקת האש עליה הוסכם במועצת הביטחון של האו"ם לפני כשבוע. ארגון אופוזיציה סורי דיווח אמש (שבת) כי מניין ההרוגים עלה ל-650 אנשים לפחות, בשבוע שחלף מאז הפסקת האש.

עוד דיווחו באופוזיציה הסורית כי צבא אסד וכוחות הנאמנים לו החזירו לידי הנשיא את השליטה על מספר כפרים באזור, שהיו בשליטת ארגוני המורדים. לפי הדיווח, אסד שולט כעת ב-10% משטח האזור כולו, מעוז המורדים האחרון בסביבת הבירה דמשק. 

 נזק באל-רוטה א-שרקייה שבסביבת דמשק (ארכיון)
 

נזק באל-רוטה שבסביבת דמשק (רויטרס)

 

בהסכם נקבע כי הצדדים יאפשרו "מסדרון הומניטרי" שיאפשר לאזרחים לצאת בבטחה מהאזור, במשך חמש שעות מדי יום. את השטח מאבטחים חיילי צבא אסד והמשטרה הצבאית של רוסיה. הממשלה הסורית וגורמים ברוסיה האשימו את המורדים בירי לעבר אזור הפינוי, על מנת למנוע את מנוסת האזרחים.

מועצת הביטחון דרשה להפסיק את הלחימה באזור למשך 30 יום, אך כוחות אסד, בתמיכת רוסיה ואיראן, המשיכה בתקיפות קרקרעיות ואוויריות שהביאו למותם של מאות. 400 אלף אזרחים מתגוררים במזרח האזור שנשלט בידי המורדים, שם תקפה יחידת העילית של הצבא הסורי. 

ללא סימן להתערבות משמעותית של מדינות המערב, מזרח אל-רוטה צפוי ליפול לידי אסד בסופו של דבר. נציב זכויות האדם של האו"ם אמר במהלך דיון מועצת הביטחון בנושא כי האירועים במזרח אל-רוטה כוללים "פשעי מלחמה ואולי גם פשעים נגד האנושות".