כדורי ציפרלקס, חדשות עשר

"הייתי בן אדם אחר": הצעירים שנגמלו מכדורים פסיכיאטרים מדברים

העלייה בתרופות נוגדות הדיכאון שנרשמות לילדים צריכה להדליק נורה אדומה. כעת, צעירים שנגמלו מהכדורים מדברים: "הם לא שינו את החשיבה השלילית שלי על עצמי"

בשנים האחרונות, מבלי להחשיב את כדור הריטלין הפופולרי, חלה עלייה משמעותית בהיקף הכדורים האנטי דיכאוניים ואנטי פסיכוטיים שניתנים לילדים בישראל. מבקר המדינה כבר מתח ביקורת נוקבת על שימוש היתר של תרופות מסוג זה בפנימיות לנוער.

אחד הקטליזטורים המשמעותיים לעלייה במספר הכדורים הפסיכיאטרים שמקבלים ילדים הוא הרפורמה בשירותי בריאות הנפש, שביטלה את המרכזים הייעודים בקהילה והעבירה את האחריות לקופות החולים שנתפסו לא מוכנות - מה שיצר תור ארוך לטיפולים נפשיים ולא פעם בבחירה בכדור כמוצא יחיד.

כדורי ציפרלקס
 

כדורי ציפרלקס (חדשות עשר)

 

אסף, לקח בגיל 13 כדורים נוגדי דכאון וחרדה מסופג פריזמה. " הייתי ממש עם חרדות חברתיות, מגיל מאוד צעיר, שבסופו של דבר הפכו לחרדות כלליות", הוא מספר. כיום, אסף בן 18, עובד בגן ילדים, ומגדיר את הבחירה של לפני חמש שנים שגיאה. "אני הרגשתי שאני לא אותו בן אדם. אתה רוצה לעשות משהו אחד אבל אתה עושה משהו אחר לגמרי". הוא מוסיף כי "החשיבה שלי על העובדה שאני חסר יכולת וחסר תועלת השתנתה בעקבות קבוצת פסיכודרמה, ולא בעקבות הכדורים".

הסיפור של אסף, כמו סיפורים אחרים, אינם מלמדים בהכרח על הכלל, וההחלטה אם לתת תרופות פסיכיאטריות לילדים בגילאי 5 עד 18 צריכה להתקבל בהתאם לגופו של כל מקרה. אולם מגמת העלייה במספר הכדורים הפסיכאטריים שנרשמות לילדים – צריכה להדליק אצלנו נורה אדומה מהבהבת.