תיעוד מטקס חנוכת בה"ד 1 ב-1968, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון. צילום: יחידת ההסרטה דובר צה"ל

רה"מ התייחס למשבר על רקע חוק הגיוס: "אין סיבה ללכת לבחירות"

ראש הממשלה נתניהו המריא לארה"ב, שם ייפגש עם הנשיא האמריקני וכן ינאם בכנס איפא"ק. "נדון בתוקפנות האיראנית ובקידום השלום", אמר. טרם המראתו התייחס למשבר בקואליציה

  • פורסם ב:
  • 03/03/2018 20:39
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/04/2018 01:50
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

לאחר שבוע סוער בגזרת תיק 4000, וכן המשבר בקואליציה על רקע חוק הגיוס, המריא הלילה (ראשון) נתניהו לביקור של חמישה ימים בוושינגטון. במהלך הביקור ייפגש עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, וינאם בוועידת השדולה הפרו-ישראלית, איפא"ק.

לקראת נסיעתו התייחס נתניהו למשבר בקואליציה על רקע חוק הגיוס. "אין סיבה שנלך לבחירות מוקדמות ועם רצון טוב זה לא יקרה", אמר נתניהו, "לי יש רצון טוב ואני מקווה שגם לשותפים שלנו. במקרה כזה לא נלך לבחירות. הממשלה הזו אפילו יכולה לכלות את ימיה בתאריך הנקוב ב-2019".

בווידאו: נתניהו טרם המראתו לוושינגטון.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

גרסת הזוג נתניהו בחקירה ושימוש ראשון בחוק הפולני: חדשות השבת

התובע בתיקי אולמרט ואבו ח'דיר הודיע על פרישה מהפרקליטות

אליפות הג'יוג'יטסו באבו דאבי: ישראלית חירשת זכתה במדליית כסף

נתניהו אמר בהמשך כי הוא מודה לנשיא האמריקני על העברת השגרירות מתל אביב לירושלים: "אני מודה לו על ההחלטה ההיסטורית להכיר בירושלים בירת ישראל ועל העברת השגרירות ביום העצמאות שלנו". עוד התייחס נתניהו לנאומה של השרה רגב, בו כינתה את היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, והמפכ"ל, רוני אלשיך, "בגתן ותרש": "לא שמעתי על דברים כאלה. אני מסופק אם יש כוונה אמיתית מאחורי זה". 

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה כי  "אני יוצא הלילה לארה"ב לביקור חשוב, שם אפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואנאם בפני הוועידה השנתית של איפא"ק. בשיחה עם הנשיא אודה לו בשם עם ישראל על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, לכבוד יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל".

עוד לדברי נתניהו, השיחה עם טראמפ, שתתקיים בפגישה החמישית בין השניים, תיסוב סביב נושא איראן, "אנו נדון בתוקפנות האיראנית באזורנו בכלל, ובפרט ביחס לתכנית הגרעין האיראנית", אמר. כמו כן, ידונו בקידום השלום עם הפלסטינים. לדבריו, "קידום הנושאים הללו חשוב לישראל, וחשוב לביטחון העולם כולו".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

ביום רביעי פורסם כי לקראת הפגישה בין נתניהו לבין טראמפ מתחדדת המחלוקת בין המדינות לגבי סוגיית ההתבססות האיראנית בסוריה. בפגישה בין השניים, ינסה נתניהו לשכנע את טראמפ לנקוט פעולות מעשיות נגד איראן בסוריה – גם בטווח המידי, בכל הנוגע למניעת התבססות צבאית, אך גם בטווח הארוך יותר, כחלק מהסדר מדיני עתידי, ביום שאחרי מלחמת האזרחים.

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי חרף אינספור דיונים ושיחות בנושא, ולמרות מסמך ההבנות בנושא איראן, אליו הגיעו שתי המדינות בחודש דצמבר, התחושה בירושלים היא שבעוד שמבחינת ישראל מדובר בבעיה מרכזית, קריטית ודחופה, עבור האמריקנים סוגיה זו שולית ומשנית יחסית, לפחות בשלב זה.

בשימוע שנערך למפקד הכוחות האמריקנים במזרח התיכון, ג'וזף ווטל, בקונגרס בוושינגטון, קיבלה ישראל הוכחה נוספת לכך. "בלימת איראן אינה אחת מהמשימות של הקואליציה הבינלאומית בסוריה", אמר ווטל במהלך השימוע, "הסיבה הבסיסית שאנחנו בסוריה היא להביס את דאע"ש וזו נשארת המשימה היחידה שאנחנו ממוקדים בה".

 ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם( רויטרס)

 

פקיד ישראלי בכיר שעוסק בסוגיה הסורית השמיע ביקורת קשה בשיחה עם חדשות עשר. "האמריקנים לא עושים מספיק כדי לבלום את איראן בסוריה", אמר, "יש פער גדול בין הדיבורים של וושינגטון לבין המעשים. לאמריקנים נוח לתת לנו להיות קבלן הביצוע שלהם בסוריה, אנחנו מודאגים מאוד".

בכיר בממשל האמריקני שעוסק בנושא הסורי מסביר כי ממשל טראמפ מסכים עם ישראל לגבי הבעיה האיראנית בסוריה אבל הבהיר כי לארה"ב יש כרגע נושאים דחופים יותר לטיפול. "אנחנו מבינים את ישראל ומודאגים מהפעילות האיראנית בסוריה, אבל יש לנו סדר עדיפויות של איומים", אמר הבכיר, "עד שלא נביס את דאע"ש בסוריה, לא נוכל לטפל בנוכחות האיראנית בסוריה בצורה טובה כמו שהיינו רוצים".

בנוגע לדיון בין השניים בנושא השלום עם הפלסטינים, בשבוע שעבר אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כי "תכנית השלום במזרח התיכון של הנשיא האמריקני טראמפ קרובה לסיום ותהיה מוכנה בהקדם ותפורסם". היא הוסיפה כי שני שליחיו של טראמפ לאזור, חתנו ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט, ממשיכים במסעותיהם למזרח התיכון כדי לממש את התכנית ועדיין מתלבטים על פרטים מסוימים בעסקה. "אף אחד לא יאהב את התכנית הזאת, אך גם לא יישנא אותה", אמרה היילי