כחלון מול החרדים – והחקירות בתווך: ישראל בדרך לבחירות?

אין ספק שהסבירות לבחירות עלתה השבוע. הח"כים החרדים מאיימים כי ללא חוק הגיוס לא יתמכו בתקציב, אך לא נראה שכחלון יתקפל. ברקע: השפעת חקירות רה"מ • פרשנות

המתיחות בקואליציה: כשברקע חקירות ראש הממשלה, המערכת הפוליטית סוערת. החרדים מאיימים שלא יצביעו בעד התקציב ללא תיקון חוק הגיוס, ואילו שר האוצר משה כחלון מאיים, כי ילך לבחירות ללא אישור התקציב במלואו.

היום אמר כחלון למקורביו בשיחות סגורות, "תקציב במועד או פירוק הממשלה". גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר היום כי "החרדים חייבים להבין שהפעם לא נמצמץ". החרדים מצדם יצטרכו לקבל החלטה בשבוע הקרוב, וזוהי לא החלטה פשוטה.

ראשי הסיעות החרדיות
 

לקראת פיצוץ? הח"כים החרדים

 

אם יחליטו חברי הכנסת מיהדות התורה וש"ס ללכת למועצת חכמי התורה, הם יצטרכו לשכנע בין השאר את הסממן הקיצוני ביותר בהקשר הזה, האדמו"ר מגור. ליצמן ייאלץ להגיע אליו ולהגיד לו לשכוח מ"חוק לימוד התורה" שאותו מבקשים החרדים לקדם, להישאר עם הקיים ולטפל בזה רק לאחר התקציב, לאור המתח הרב.

על פניו, כפי שזה נראה כרגע, לא כחלון, לא ליברמן ולא הליכוד - שם חוששים לאבד מנדטים ללפיד – יוותרו לחרדים בסוגיה הזו. העימות הזה מורכב כשלעצמו אפילו ללא קשר לחקירות, שבעטיין לא ברור באיזו אסטרטגיה נתניהו יבחר לנקוט.

אין שום הצעת חוק שיכולה להתגבש במהלך השבועיים הקרובים, שכל הצצדים - החרדים, כחלון, ליברמן והליכוד, יסמכו את ידיהם עליה. לכן או שהחרדים ידחו קצת את חוק הגיוס, על מנת לגבש הסכמה, או שהעסק לקראת פיצוץ. כך או כך, הסבירות לבחירות עלתה השבוע.