הקרב על טבריה: מלחמות הדת בין חילונים לחרדים בעיר

חיפוש של דיור מוזל הביא להגירה של ציבור חרדי לתוך העיר, והוא מהווה יותר מ-20% מהתושבים. כעת מתנהל מאבק על שימור אופייה החילוני של העיר. "החילונים בורחים"

הימים האחרונים, בהן טבריה חוגגת 2,000 שנים ומתנהל המרוץ לראשות העירייה, היו אמורים להיות שמחים. אך במקום זאת נראה שבעיר, בה יותר מ-20% מתושבי העיר הם חרדים, מתחוללת לא פחות ממלחמת דת, שמובילה אף לאלימות ולירידה מתמדת בתיירות.

הרב הראשי של טבריה פנה לתושבים בדרישה שלא ישתתפו בתהלוכת העדלאידע: "להיות במקום שיש בו פריצות? שירי עגבים? זמרת נשים וגברים? אני אתפלל שירד גשם בזמן העדלאידע כדי שיתבטל".

 טבריה
 

טבריה(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

קרבות לייזר וקיר טיפוס: כל הבילויים שיש לחיפה להציע

נתניהו אחרי חקירתו: אני מרגיש בטוח יותר מתמיד - לא יהיה כלום

שני הרוגים בתאונת דרכים בבית שמש, רכב שנמלט מהזירה התהפך

טבריה נמצאת במצב של הדרדרות כבר מספר שנים. תכניות חוזרות ונשנות לשיקומה לא יוצאות אל הפועל והתושבים המקומיים הוותיקים עוזבים ומפנים את מקומם לתושבים חדשים – בעיקר חרדים, שמגיעים בעקבות ההבטחה לדיור זול ובר השגה. "לצערי טבריה מוגדרת היום כעיר חרדית יותר", הסביר אופיר נחמני, מועמד לראשות העירייה. "החילונים בורחים", הוסיף אחד התושבים החרדים.

רון קובי, יליד העיר ופעיל חברתי רץ לראשות העירייה, הסביר את מצב הדיור בעיר: "יש דירות שנמכרו ב-550 אלף שקלים, הרבה מתחת למחיר השוק היום". קובי ידוע בשל הפרובוקציות שלו נגד הציבור החרדי. קובי מגיע לשכונות החרדיות ומשדר, חי בפייסבוק, את עימותיו עם התושבים. "החונטה החרדית אוכלת את המדינה על חשבוננו", אמר באחד הסרטונים.

חרדים בטבריה
 

חרדים בטבריה(חדשות עשר )

 

המחאה האגרסיבית של קובי נגד החרדים הביאה את גדול הרבנים בעיר, הרב המקובל דב קוק, לפרסם סרטון לא שגרתי שבו הוא פונה אל קובי בתחינה: "רון קובי גורם לי בכל יום חשש להתקף לב. הלב שלי בקושי מתפקד בגללך, אתה שונא אותי פוגע בי ורוצה שאני אמות – תתבייש לך!".

ראש העיר הנוכחי, יוסי בן דוד, מנסה להרגיע את הרוחות. "אני לא מתנצל על זה שגרים פה חרדים, אנחנו לא יכולים להמשיך לנהל את הוויכוח הזה".

אחרי הכותל המערבי וקבר רבי שמעון בר-יוחאי שבמירון – קבר רבי מאיר שבטבריה הוא אתר התיירות הדתי הפופולרי בישראל. בכל יום מגיעים לקבר אלפים כדי להתפלל, לקבל ברכה ולהשאיר תרומה. הכסף הגדול שמשאירים התיירים מגיע רק לחרדים. "בסופו של דבר, כל הכסף נכנס לחשבון הבנק, המוסד מממן מוסדות כמו בתי ספר וגני ילדים - לחרדים", הסביר יוסי נבעה, מנכ"ל אתר קבר רבי מאיר.