נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בטקס השבעתו, רויטרס

"מירוץ החימוש החל כשארה"ב פרשה מהאמנה נגד טילים בליסטיים"

נשיא רוסיה הגיב לביקורת שהופנתה כלפיו בעקבות דבריו כי רוסיה פיתחה טיל בעל ראש נפץ גרעיני. "אלה שמאשימים אותנו במעורבות במלחמה קרה מפיצים תעמולה", טען

מתיחות בין ארה"ב לרוסיה בעקבות דבריו אתמול (חמישי) של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי רוסיה פיתחה טיל בעל ראש נפץ גרעיני שיגיע לכל מקום בעולם".

פוטין התייחס לסוגיה פעם נוספת במהלך ראיון שערך לרשת NBC, במהלכו גם הגיב לביקורת שהופנתה כלפי מדינתו על ידי ארצות הברית. "כל הניסויים שערכנו היו מוצלחים", אמר פוטין והבהיר כי "כל אחת מהמערכות שבדקנו נמצאות בשלב אחר של מוכנות כאשר באחת ניתן כבר לעשות שימוש בזמן מלחמה".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מזג האוויר: מעונן חלקית ועלייה קלה בטמפרטורות

גור השימפנזים שחולץ מהיער - עשה את דרכו לבית חדש

תיעוד: חיילים מוציאים פלסטיני ממכוניתו, כדי שתשמש מגן מאבנים

עוד הוסיף פוטין כי "אלה שמאשימים אותנו בכך שהתחלנו מלחמה קרה מבצעים תעמולה. למעשה, מרוץ החימוש החל הרבה לפני שעשינו את הניסויים האלה. המרוץ החל כאשר ארה"ב פרשה מהאמנה נגד טילים בליסטיים".

 ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט
 

הגיב להאשמות האמריקנים. ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ  רויטרס)

 

בכיר אמריקני התייחס לנאום "מצב האומה" של הנשיא הרוסי והטיל ספק בנוגע למבצעיות הנשקים עליהם דיבר. ברשת CNN דווח כי הבכיר ציין שארה"ב ראתה את הניסויים האחרונים בנשק הגרעיני אליהם התייחס פוטין, וטען שכולם כשלו. עוד הוסיף הבכיר – אם רוסיה תתקוף את ארה"ב, היא תפגוש בתגובה כוח מכריע.

דוברת משרד החוץ האמריקני הגיבה אף היא לדבריו של פוטין ואמרה כי נאומו של פוטין הראה כי רוסיה הפרה את מחויבותה להסכמי הגרעין הבין-לאומיים. "זו לא ההתנהגות האחראית לה אנו מצפים משחקנית בזירה הבין-לאומית", אמרה. גם דובר הפנטגון הגיב לדברים וביקש להרגיע את הציבור האמריקני: "אנחנו ערוכים היטב".

פוטין טען בנאומו שרוסיה פיתחה טיל מתקדם שיכול לשאת ראש נפץ גרעיני ולהגיע כמעט לכל נקודה בגלובוס. "ביצענו ניסוי בטיל המונע בכוח גרעיני בסוף 2017 ופיתחנו ראש נפץ גרעיני קטן שיכול להינשא על ידי טילי שיוט", הוסיף הנשיא.

 נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנאומו השנתי
 

"הניסויים היו מוצלחים". נשיא רוסיה (רויטרס )

 

עוד טען כי רוסיה פיתחה טילים חסינים מפני יירוט וכאלה בעלי טכנולוגיה שאין לאף מדינה אחרת בתבל. עוד אמר כי רוסיה עושה ניסויים בצוללות בלתי מאוישות שיכולות לשאת חומר נפץ גרעיני.

על התבססות נאט"ו על גבול רוסיה אמר: "התבססותם על גבולינו ומערך הנגד טילים האמריקני יהפוך לחסר משמעות הודות להתבצרותה של רוסיה". עוד הוסיף כי התחזקותה של רוסיה נועדה להבטיח שלום עולמי ולא תתקוף אף מדינה, אלא אם יתקפו אותה או את אחת מבעלות בריתה. עוד אמר כי הוא מודאג ממדיניותה החדשה של ארה"ב בנושא הפיתוח הגרעיני.