צילום בביהמ"ש: יש לשנות גישה - אך הוצאת המצלמות לא דמוקרטית

בצל אמירתה של שרת המשפטים כי תשנה את הנוהל שמאפשר צילום חשודים בביהמ"ש, יש לזכור שלצד בדיקה עצמית של המערכת העיתונאית, יש חשיבות רבה בצילומם של החשודים • פרשנות

בצל הפרשיות הגדולות שמפורסמות בזו אחר זו לאחרונה, שרת המשפטים, איילת שקד, קראה היום בכנסת (רביעי) לרפורמה בכל הקשור לצילום חשודים ונאשמים בהגיעם לדיונים בעניינם בבתי המשפט. השרה השיבה לשאלתה של חברת הכנסת רויטל סויד (המחנה הציוני) בנוגע ליחס ולשאלות שמופנות לאנשים המובאים לדיון ואף התחייבה כי הנוהל בנושא ישונה ולא יתאפשר צילום חשודים בבתי המשפט.

בראייה העיתונאית חשוב לציין כי אין ספק שהמעמד הוא מביך, אך חשוב. האדם שנעצר עומד ברגעיו הקשים מול המצלמות והכתבים. המעמד במקרים רבים מאפשר לחשודים – בעיקר עבריינים וחברי ארגוני הפשיעה - להגיב ולומר את שברצונם. בדרך כלל, אנשים אלו משתפים באופן חופשי. חשודים מוכרים מהמערכת הציבורית והפוליטית כמו סטלה הנדלר, ניר חפץ ואחרים פחות משתפים פעולה באותו המעמד.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בני הפלשמורה מאיימים לשבות רעב אם ייפגע תקציב המיועד לעלייתם

שקד וחיות קיבלו המלצת הנציב: השופטת תעמוד לדין משמעתי

דיווח: תמונות לוויין חושפות בסיס איראני חדש בסוריה

 סטלה הנדלר בבית המשפט
 

מצלמות בחוץ? סטלה הנדלר בבית המשפט (חדשות עשר)

 

מחד, כן, יש אולי צורך לנהל את נושא צילום החשודים מחדש. מנגד, צריך לזכור שמקומם של העיתונאים הוא לשאול שאלות על התיק המדובר ולדובב בצורה עניינית ומכובדת מבלי שלועגים לחשודים או לנאשמים. המערכת העיתונאית צריכה לבדוק את עצמה שכן אסור שעיתונאי ישאל עצור שאלה שאינה קשורה לעניין המעצר. לצד זאת, בין הטעויות שלעיתים קורות מצד המערכת התקשורתית, לבין ביצוע מעשה אנטי-דמוקרטי של מניעת צילומם של החשודים, יש פער גדול ומרחיק לכת.

בתוך כך, בריאיון לתכנית "חמש", התייחסה ח"כ סויד לדברים. "אני חושבת שצריך לצלם חשודים ועצורים זה חלק מהעובדה שהדיון בדלתיים פתוחות וזה חלק מהעובדה של זכות הציבור לדעת" אמרה חברת הכנסת – עו"ד במקצועה, "אך האם אתה עושה את זה באופן מבזה ומשפיל או באופן שמשקף לציבור את מה שיש בבית המשפט" הוסיפה.