תיעוד חדש מיריחו: הפלס' נורה מטווח קצר, מוכה – ונגרר לסמטה

בסרטון שפרסם "בצלם" נראה יאסין א-סראדיח רץ עם חפץ כבד, נורה, ומוכה על ידי חיילים. על פי הארגון, הוא פונה רק כעבור 25 דקות • פרסום ראשון: מפקד הפלוגה מסר עדות

סרטון חדש שפרסם ארגון "בצלם" מציג את האירוע שבו מת פלסטיני ביריחו.

בסרטון ניתן לראות באופן ברור יותר מהסרטון המקורי את הפלטיני, יאסין א-סראדיח, רץ בסמטה בעיר עם חפץ כבד, ונורה בידי חייל צה"ל מטווח קצר. בהמשך נראים החיילים בועטים ומכים בקת הרובה את א-סראדיח וגוררים אותו אל הסמטה. לפי הארגון, הוא מפונה לבית החולים רק כעבור 25 דקות.

בתוך כך, לחדשות עשר נודע כי מפקד הפלוגה מהאירוע מסר היום עדות במצ״ח. הוא אינו חשוד בשלב זה, ונשאל על הערכות הכוח והערכות הכוח הרפואי שליווה את הצוות שביצע את המעצרים. עד כה, מצ"ח חקרה באזהרה כעשרה חיילים מגדוד לביא שהיו במעצר, וכן את הכוח הרפואי שטיפל בפלסטיני.

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: ״בעקבות האירוע ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה״ל, נפתחה חקירת מצ״ח במסגרתה נבחנות נסיבות מותו וכן בוצעה נתיחה בגופת המחבל. במקביל נמשך התחקיר המבצעי המלא לאירוע".

תיעוד התקרית ביריחו
 

תיעוד התקרית ביריחו (בצלם)

 

תוצאות נתיחת גופתו של א-סראדיח, שהתקבלו יממה לאחר מותו, העלו כי מת כתוצאה מירי. זאת, בניגוד לתחקיר צה"ל שפורסם באותו היום, לפיו אסראדיח ככל הנראה לא נפגע מהירי, אלא משאיפת גז של אמצעים לפיזור הפגנות בהם נעשה שימוש במהלך הפרת סדר שהתפתחה באזור. הנתיחה לאחר המוות בוצעה במכון לרפואה משפטית באבו כביר, ונכח בה גם רופא פלסטיני. 

מצה"ל נמסר בתגובה לתוצאות הנתיחה כי יבדוק כיצד הצוות הרפואי בתאג״ד, שבדק את אסראדיח לאחר מעצרו, לא זיהה את חור הכניסה של הכדור שפגע בו. מתחקיר צה"ל על התקרית ביריחו עלה כי האירוע החל בהפרת סדר של כ-50 פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. "במהלך האירוע רץ מחבל עם מוט ברזל בידו לעבר הכוח", נכתב בתחקיר, "הכוח ביצע ירי לעברו ממנו ככל הנראה לא נפגע. לאחר מכן הפעילו החיילים כוח על מנת לעצרו".

עוד הוסיפו: "במהלך אירוע זה אף ניסה המחבל לאחוז ולחטוף את נשקו של אחד החיילים. החיילים עצרו את המחבל ואזקו אותו, והוא נבדק על ידי חובשת בנקודה שקבעה שמצבו תקין. לאחר מכן, המשיך הכוח להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות לכיוון הפרת הסדר בסמוך למקום בו הוחזק המחבל, ונראה שהוא נחשף לגז שיתכן שאף גרם למותו. מצבו הרפואי התדרדר הוא פונה וטופל על ידי כוח צה״ל שלבסוף קבע את מותו. בחיפוש התברר כי המחבל נשא על גופו סכין. בעקבות האירוע ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה"ל נפתחה חקירת מצ״ח במסגרתה ייבחנו נסיבות מותו ותבוצע נתיחה בגופת המחבל".