תרגיל של זרוע יבשה, דוברות צה"ל

תמרון קרקעי לעומק האויב: תיעוד - כך נערך צה"ל למלחמת הצפון

קצין בכיר בצבא אמר כי "חיסול נסראללה – יוביל להכרעה" • אמצעים ליירוט מל"טים מתאבדים ורקטות מפותחים לקראת הסבב הבא • חשש מהניסיון שצבר חיזבאללה מהלחימה בסוריה

חזית בצפון: בצל ההסלמה האחרונה, קצין בכיר בצה"ל אמר היום (רביעי) כי צה"ל הציג והשלים את הכנותיו לתמרון קרקעי, באורך עשרות קילומטרים לעומק האויב, במלחמה הבאה מול חיזבאללה. "התמרון ייצא מהר יותר והוא יהיה רחב יותר ועמוק יותר", אמר הקצין הבכיר.

לדברי הקצין, במלחמה הבאה, שמכונה בצה"ל "מלחמת הצפון הראשונה" כסימן לזירה הכוללת שבה הצבא יצטרך לפעול, "חיסולו של נסראללה יוביל להכרעה". מושגים של הכרעה בלחימה בעת המודרנית הם מעורפלים, בעיקר כשמדובר בלחימה בין צבאות מודרנים לארגוני טרור צבאיים למחצה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שקד וחיות קיבלו המלצת הנציב: השופטת תעמוד לדין משמעתי

חשד: הציתה את ביתה, תכננה להרעיל את שני ילדיה ולהתאבד

דיווח: תמונות לוויין חושפות בסיס איראני חדש בסוריה

תרגיל של זרוע יבשה
 

תרגיל של זרוע יבשה (דובר צה"ל)

 

בזרוע היבשה מאמנים את כוחות הקרקע למה שהם מכנים "לחימה כדורית". כלומר, לחימה בזווית כוללת של 360 מעלות וכן מלחמה תת קרקעית. לדברי הקצין הבכיר, מטרת הכניסה הקרקעית במלחמה הבאה בלבנון תהיה "איתור אויב נסתר ושריד הנמנע ממגע, השמדתו המהירה תוך חתירה לכיבוש מרכזי כובד".

בצבא הביעו חשש מהניסיון שחיזבאללה צבר מהלחימה בסוריה – בדגש על לחימת הלילה, דבר שבעבר הארגון לא ידע לעשות כראוי. הקצין הבכיר הודה כי כיום הפערים המרכזיים לשיטתו בזרוע היבשה נוגעים לניוד ואספקה: "צריך להפיץ אמצעי ניוד שיש ביחידות המובחרות לשאר הכוחות. כיום משאיות התובלה מיושנות מאוד, אך עד סוף השנה יגיעו 300 משאיות חדשות". 

 תרגיל של זרוע יבשה
 

תרגיל של זרוע יבשה (דובר צה"ל)

 

בתוך כך, לקראת סבב הלחימה הבא, במערכת הביטחון ובתעשיות הביטחוניות מפתחים אמצעים ליירוט מל"טים מתאבדים וליירוט רקטות כבדות קצרות טווח מסוג בורקאן. נוסף על כך, זרוע היבשה הציגה כהכנה למלחמה הבאה את האמצעים הבאים: פגז מרגמה "עוקץ פלדה", פגז מרגמה 120 מ"מ עם יכולת דיוק של עשרה מטרים; נגמש מרכבה נמר עם תותח 30 מ"מ; כלי טייס בלתי מאוישים שיהיו בשימוש כוחות היבשה ולא רק חיל האוויר.

הקצין הבכיר ששוחח עם כתבים עדכן בין היתר גם על התקדמות חיובית בניסוי לשילוב לוחמות בטנקים, במערך הגנת הגבולות. לאחרונה קבוצת הלוחמות שנבחנת בתוכנית עברה לפרק התעסוקה המבצעית בגבול הדרומי, ובקרוב שלוש מהן ייצאו לקורס מפקדי טנק, שיהיה נפרד מהקורס לבנים. "עד עכשיו הן עמדו יפה ובאופן מעולה במדדים שקבענו בתכנית, שהם שונים ממדדים של לוחמי שריון בחטיבה שתתמרן במלחמה הבאה. באוגוסט נקבל ההכרעה בנושא", אמר הקצין.

גם מפקד זרוע היבשה, האלוף קובי ברק, התייחס אתמול למערכה הבאה: "התמרון הבא יהיה רחב, מהיר ועמוק יותר. כבר עכשיו אנו מאומנים ונכונים יותר לקרב. בקיץ הקרוב תנוסה תפיסת לחימה חדשה אל מול האויב הקיים והמתהווה. הסיכוי למלחמה גדל ב-2018 אך זה לא אומר שיש אינטרס לנו או לגורמים אחרים סביבנו לצאת למלחמה".

 מפקד זרוע היבשה, אלוף יעקב ברק
 

מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק (דובר צה"ל)

 

מוקדם יותר החודש, רמטכ"ל הצבא הלבנוני, הגנרל ג'וסף עאון, אמר כי כוחותיו "ישתמשו בכל אמצעי העומד לרשותם על מנת להתעמת מול כל אגרסיביות ישראלית - לא משנה מה המחיר", כך נכתב בחשבון הטוויטר של הצבא הלבנוני.

עוד צוטט הרמטכ"ל אומר כי הוא "מדגיש שוב את הדחייה החד משמעית שלנו של כל הפרה של האויב הציוני את ריבונותנו, וכן את הזכות המקודשת לנצל את כל המקורות הכלכליים שלנו".

גם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, התייחס מוקדם יותר החודש, לראשונה, לאירועי להפלת המטוס הישראלי לפני מספר שבועות. "מה שקרה הוא הישג צבאי גדול. הוא חסר תקדים", אמר נסראללה. "זה תקופה ארוכה שההנהגה הסורית החליטה כי כל מטוס קרב ישראלי שיכנס לסוריה יותקף ע"י ההגנ"א הסורית, גם אם מדובר בטיל ישראלי.יש כאלה שאומרים שההחלטה הייתה איראנית או רוסית. זה שטויות. ההחלטה לתקוף את הטילים והמטוסים של ישראל זו החלטה של הנשיא הסורי בשאר אסד בלבד. וגם מבחינת ביצוע - מי שעשה את הם קציני ולוחמי צבא סוריה האמיצים. לא איראן ולא חיזבאללה. אנו גאים בחיילי צבא סוריה ואסד במעשה הזה".

תרגיל של זרוע היבשה
 

תרגיל של זרוע היבשה (דובר צה"ל)

 

עוד אמר נסראללה: "אף אחד לא יתווכח שהישראלים מאיימים על לבנון. אנחנו צריכים להיות מוכנים ועירניים. אנחנו לא רוצים ללכת למלחמה כמו שהתקשורת אומרת. אני מתייחס למלחמה כפי שאני מתייחס למלחמה בנאומים הקודמים שלי: מה שמונע מישראל לצאת למלחמה היא שהוא אינו בטוח שהוא יוכל לנצח וזאת בזכות המנהיגים החזקים שלנו". נסראללה התייחס גם לסכסוך הישראלי-פלסטיני וטען: "הצעיר עומר אלעבד (המחבל שרצח את בני משפחת סולומון בחלמיש), הנערה עהד תמימי והצעיר אחמד ג׳ראר (רוצחו של הרב שבח ז״ל) הם מודלים לחיקוי".