ליצמן: "עד שחוק הגיוס יעבור - לא אתמוך בתקציב"

לאחר ההחלטה לדחות את ההצבעה על החוק, סגן שר הבריאות איים: "אנו מצפים לתמיכה בחוק - אם הסיעות חפצות בהמשך הקואליציה״. נתניהו יכנס את ראשי המפלגות החרדיות בלשכתו

לאחר שהוחלט היום (רביעי) כי חוק היסוד המקנה פטור לחרדים מגיוס לצה"ל לא יעלה כצפוי להצבעה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הוציא הודעה ובה איים כי אם לא יעבור חוק הגיוס, לא יתמוך בתקציב המדינה. על רקע הדברים, ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס הערב בלשכתו את ראשי המפלגות החרדיות - אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני.

"בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב, לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור", כך לדברי ליצמן. עוד הוא הוסיף כי "חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד: תושב קצרין צד חתולים ואכל אותם

שקד וחיות קיבלו המלצת הנציב: השופטת תעמוד לדין משמעתי

חשד: הציתה את ביתה, תכננה להרעיל את שני ילדיה ולהתאבד

הסיבה לדחיית ההצבעה היום היא כי הבינו בקואליציה שלא קיים רוב של 61 חברי כנסת בעדו כנדרש, וכי הכנסת נסגרת היום מוקדם לרגל חג הפורים. 

ראשי הסיעות החרדיות
 

ראשי המפלגות החרדיות: משה גפני, אריה דרעי, יעקב ליצמן, מנחם מוזס( רויטרס)

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה: "חוק הגיוס הוא חוק ההשתמטות. החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות".

אתמול התפתח עימות בין ראשי הקואליצייה על רקע קידום חוק היסוד. שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע שהוא מתנגד לו ויו"ר מפלגת דגל התורה, משה גפני, איים להכשיל חוקים של הקואליציה בתגובה. "אנחנו ביקשנו בעקבות פסיקת הבג"ץ לעשות אחד מהשניים – או שעושים פסקת התגברות, או שנעשה חוק יסוד, ואז ישראל ביתנו מתנגדת", אמר יו"ר ועדת הכספים, "עכשיו אני מודיע – אני לא אצביע יותר על החוקים ההזויים שאתם מביאים. תביאו על החוק של המואזין – אנחנו נצביע נגד".

מוקדם יותר אתמול כתב ליברמן בדף הפייסבוק שלו כי הוא מתנגד לקידום חוק פוליטי, ויתמוך רק בחוק שיבוסס על עמדתו המקצועית של משרד הביטחון. "אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שיגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון", כתב, "לכל הפוליטקאים יש אג׳נדה פוליטית ואני מבקש להתעלם ממנה. כל ניסיון להביא הצעה פוליטית בנושא טעון זה תתקל בהתנגדות נחרצת של כל חברותינו וחברינו בממשלה ובכנסת.

 ליברמן ודרעי בטקס השבעה בכנסת
 

ליברמן ודרעי בכנסת(רויטרס )

 

הצוות שמינה ליברמן במשרד הביטחון, על מנת להסדיר את סוגיית גיוס בני הישיבות, אינו כולל נציגות של החרדים, כך פורסם לראשונה בחדשות עשר. בראש הצוות עומד היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, וחברים בו נציגי אגף כוח האדם בצה"ל, הפרקליטות הצבאית, הרבנות הצבאית והאגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון.

לפני כחמישה חודשים, פסקו שופטי בג"ץ כי החוק המאפשר פטור לחרדים מגיוס אינו עומד במבחן החוק, וכי יש לבטלו מאחר והוא פוגע בשוויון. השופטים קבעו כי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף רק בעוד כשנה ממועד מתן פסק הדין, שציין כי מאז שחוקק החוק ישנם פחות מתגייסים חרדים, דבר שפוגע לדברי השופטים פגיעה חמורה במידתיות ובשוויון.

זו הפעם השנייה בה מבטל בג"ץ את חוק גיוס החרדים, לאחר שבפסק דין שניתן בשנת 2012 נקבע כי "חוק טל", לדחיית שירות לתלמידי ישיבות שתורתם אמונותם, איננו חוקתי. הממשלה הקודמת חוקקה את "חוק השוויון בנטל" שאותו הובילה מפלגת יש עתיד, אך לאחר הבחירות החרדים דרשו לבטל את החוק, ואף התנו את תמיכתם בראש הממשלה נתניהו בכך - סעיף שהוכנס להסכמים הקואליציוניים. הכנסת הנוכחית אישרה ברוב של 49 תומכים מול 36 מתנגדים תיקון שדוחה את יישומו של החוק הקודם בשש שנים, ומסיר בפועל את חובת הגיוס לצה"ל לצעירים חרדים. אותו תיקון נפסל כאמור לפני כחצי שנה.