חיות, שקד ופוזננסקי, חדשות עשר, אודי פורטל, אתר ביהמ"ש העליון

שקד וחיות קיבלו המלצת הנציב: השופטת תעמוד לדין משמעתי

בעקבות חשיפת המסרונים בין השופטת פוזננסקי-כץ וחוקר הרשות ניירות ערך, נשיאת העליון ושרת המשפטים יסתפקו בדין משמעתי - בהמשך יטופלו גם הכשלים המערכתיים שעלו

בהודעה שפורסמה היום (רביעי) מטעם נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ושרת המשפטים, איילת שקד, נמסר כי התקבלה החלטת נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס פרופסור אליעזר ריבלין, להעמיד את השופטת רונית פוזננסקי-כץ לדין משמעתי בעקבות פרשת המסרונים. הפרשה נחשפה לראשונה בחדשות עשר.

על כן, השרה שקד תגיש בימים הקרובים לנשיאה חיות קובלנה משמעתית על השופטת. לאחר הגשתה, תפעל חיות למינוי הרכב בית הדין המשמעתי שידון בה. לאחר מכן, כך על פי לשון ההודעה, תקבל חיות החלטה בעניין השעייתה של השופטת, עד למיצוי ההליך המשמעתי. יש לציין, כי גם כך השופטת פוזננסקי-כץ נמצאת בימים אלו בחופשה. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח: תמונות לוויין חושפות בסיס איראני חדש בסוריה

חשד: הציתה את ביתה, תכננה להרעיל את שני ילדיה ולהתאבד

נאסר על מרכולים בכיכר המדינה למכור אלכוהול בזמן מסיבת הפורים

בנוגע לכשלים המערכתיים שאליהם התייחס הנציב בהחלטתו בעקבות הפרשה, נכתב בהודעה כי סוגיה זו נבחנת על ידי נשיאת בית המשפט העליון, ובדעתה לגבש בהקדם נוהל מתאים שיענה עליהם ויפורסם לציבור.

 השופטת פוזננסקי כץ ועו"ד שחם-שביט
 

השופטת פוזננסקי כץ ועו"ד שחם-שביט( חדשות עשר, צילום מסך ביוטיוב)

 

בעקבות פרשת המסרונים, ביום שני הקרוב תתכנס ועדת החוקה לדיון מיוחד על דפוסי העבודה בין השופטים לבין גורמי אכיפת החוק. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר: "נחשפנו לאירוע חריג בחומרתו שמזהם את ההליך. הנשיאה והשרה הבינו מידית את חומרת העניין ונתתי למערכת לעשות את פעולתה. יש לנו אחריות לשמור על מערכת המשפט ואי אפשר להתעלם ממה שקרה ועלול להשפיע על שופטים".

אתמול, כאמור, נציב תלונות הציבור על שופטים המליץ להעמיד לדין משמעתי את השופטת פוזננסקי-כץ,שהתכתבות ווטסאפ בעייתית בינה לבין מנהל חקירת תיק 4000 ברשות לניירות ערך נחשפה שלשום בחדשות עשר. בהחלטתו, ריבלין לא המליץ להדיח את השופטת ולא להעמידה לדין פלילי. 

עם זאת, דוח הנציב, שנפתח בכותרת "היוהרה, הכסילות ומסרוני הווטסאפ", חריף וחושף פרטים חדשים על הפרשה. הקשר "הפסול" בין פוזננסקי-כץ למנהל החקירה מטעם הרשות, עורך הדין ערן שחם שביט, החל עוד בטרם חילופי המסרונים. השופטת, בזמן שהייתה בשנת שבתון, קיבלה פנייה משחם-שביט שתשוב ותדון בתיק 4000. "כאן נזרעו הזרעים הנוספים של ההתנהלות השיפוטית הקלוקלת ושל הפרקטיקה המערכתית הפסולה", כתב ריבלין, שגם ביקר את הממונים עליה שאפשרו לה לשוב ולדון בתיק.

ריבלין חשף כי הקשר בין פוזננסקי-כץ לשחם-שביט נמשך על פני ימים רבים, קשר "שהדרדר במהרה לדיאלוג פסול": "במהלך החודשים יוני, יולי, דצמבר 2017, וינואר ופברואר 2018, פנה עו"ד שחם-שביט מספר פעמים ישירות לשופטת, בענייני הדיונים הקבועים במעמדו", כתב ריבלין. "כך למשל הוא מודיע לה על המועד בו יגיעו אליה לדיון נציגי הרשות, מוסר לה מראש מידע על עמדות נציגי הרשות כפי שתובאנה בביהמ"ש ופונה בשאלות לוגיסטיות אחרות אליה", הוסיף.

 שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות
 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות(דוברות שרת המשפטים )

 

"טיב ההתכתבויות ביניהם מגלה כי נציג הרשות לניירות ערך, בהסכמת השופטת ובשיתוף פעולה שלה, 'עקף' את הדרך המנהלית בכל הנוגע לקשר בין שופט לבעלי דין", המשיך ריבלין וקבע כי "התנהלות זו פגומה מיסודה". בהמשך כתב על הקשר בין השניים: "Familiarity breeds contempt (היכרות מובילה לביזוי) אומר הפתגם, והביזוי התגשם במקרה זה".

אולם למרות הגילויים החדשים על הקשר בין פוזננסי-כץ לשחם-שביט, אותו כינה כאמור ריבלין "פסול", הנציב מדגיש כי אין מדובר בהטיית משפט. "אין זה המקרה בו השופט רוקם בסתר מזימה עם התביעה", כותב ריבלים. "בשום פנים לא הייתה כאן הטיית משפט או קנוניה".

בתוך כך, אתמול הודתה השופטת פוזננסקי-כץ כי טעתה בהתנהלותה מול מנהל חקירת תיק 4000 מטעם הרשות לניירות ערך עורך הדין ערן שחם-שביט. לטענתה, בתחילה ההתכתבויות בין השניים היו "נקיות", אך היא הודתה כי ככל שעבר הזמן הפכו ההודעות לפחות פורמליות וליותר אישיות. "הייתי צריכה להיות יותר פורמלית בעניין הזה", נשמעה השופטת אומרת. סנגורה של פוזננסקי-כץ, עורך הדין אופיר סטרשנוב, התייחס לדבריה: "השופטת לא פגעה בזכויות החשודים ועורכי דינם, וזה מה שחשוב, אלא רק בהתנהלות של המשטרה". סנגורה עוה"ד ציון אמיר סירב להתייחס לדבריה אלו.