"נועדו לגירוש שדים": כיצד נראו מסכות לפני 3,000 שנה?

ילדי ישראל ידועים ביצירתיות כשזה מגיע לתחפושות בחג פורים. אך כידוע, בני אדם חבשו מסכות לפני אלפי שנים, ולאחרונה אף התגלתה תבנית ליצירת מסכה בתל אכזיב

כמדי שנה, ילדי וילדות ישראל הגיעו אתמול (שלישי) לבתי הספר כשהם לבושים במיטב התחפושות: שוטרים, נסיכות ודמויות אקטואליות. אך כידוע, חבישת מסכות היא מנהג עתיק שהתרחש עוד לפני כ-3,000 שנים.

במוזיאון ישראל בירושלים, ישנן מסכות עתיקות שהתגלו לאורך השנים בחפירות ארכיאולוגיות. "רובן נמצאו בקברים, ולכן אנחנו מניחים שהניחו אותן שם כנראה לגירוש שדים ורוחות רעות. אין לא בגודל אדם, אי אפשר לחבוש אותן על הפנים, כנראה שהניחו אותן על פסלים", הסביר ד"ר ערן אריה, אוצר לארכיאולוגיה של ימי בית ראשון והתרבות הפרסית.

מסכות עתיקות המוצגות במוזיאון ישראל
 

מסכות עתיקות המוצגות במוזיאון ישראל(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

כפר גרמני קבע: לא נסיר פעמון כנסייה שהוקדש להיטלר

פרשנות: לחץ בסין סביב רצון הנשיא להגדיל את כוחו

למרות הסיכון הבריאותי: אין פיקוח על ענף הקוסמטיקה בישראל

"מה ששרד זה הממצא הקרמי, שנראה בדיוק כמו מלפני 3,000 שנה", הסביר ד"ר אריה. תבנית אחת המוצגת במוזיאון נמצאה בתל אכזיב לפני כשנה וחצי. "מעולם לא התגלו תבניות לייצור מסכות, והחידוש המדהים הוא התבנית", הדגיש ד"ר אריה.

ה"פניקים" השתמשו בתבנית כמו זו כדי להכין את המסכות. "בעידן העתיק זה סוג של קסם ליצור מתוך תבנית עוד ועוד מסכות שנראות מאוד דומה", הסביר ד"ר אריה.

המסיכות והתבנית הנדירה יוצגו לראשונה לציבור במהלך פורים במוזיאון ישראל, ירושלים.