אלון צוקר, מנכ"ל חברת הסייבר העולמי סופטיקס, חדשות עשר

"השמים הם הגבול": היכולות הטכנולוגיות של החוקרים הפרטיים

הפחד מפני פשעי סייבר, שהפכו את החיים לחשופים יותר, שכלל את האמצעים העומדים לרשות האנשים המנסים להגן מפגיעה בפרטיות • פרק שני בסדרת הכתבות "סוסים טרויאנים"

עולמם של החוקרים הפרטיים עבר שינוי נרחב בשנים האחרונות נוכח ההתפתחויות הטכנולוגיות, שהפכו את חיי האזרחים לשקופים הרבה יותר. החוקרים נאלצים להתמודד עם פשעי סייבר הכוללים פריצה למצלמות האבטחה, חדירה לחשבונות ברשתות החברתיות והאקרים המנצלים את אלמוניותם כדי לפגוע באחרים.

החוקר הפרטי פז שוורץ, שנאלץ להתאים את עצמו לעולם הטכנולוגי החדש, אמר: "בניגוד לעבר, אני יכול בלחיצת כפתור למצוא את פיסת המידע שאני מחפש מתוך מאגר ענק". שוורץ הוסיף כי "באמצעות הטכנולוגיה החדשה השמיים הם הגבול - הוא יכול לזהות את האנשים העומדים מאחורי מספר הטלפון או אפילו דרך הפייסבוק". ליאור חורב, יועץ פוליטי ואסטרטגי, מתריע בפני הזליגה של היכולות למגזר הפרטי ואמר כי "בעבר המעקב הטכנולוגי היה רק בידי מדינות, אך היום הוא נמצא בשוק הפרטי - יש לו מחיר ויש לו דורש".

לפרק הראשון בסדרת הכתבות "סוסים טרויאנים"

עוד כתבות בחדשות עשר >>

נשיא סין בדרך לכהונה בלתי מוגבלת; ביקורות קשות על המהלך

תנו גז: קליפורניה מאפשרת נסיעות מבחן של רכבים ללא נהג

באיזה שר יבחרו תושבי דימונה כמוערך ביותר?

 אלון צוקר, מנכ"ל חברת הסייבר העולמי סופטיקס
 

אלון צוקר, מנכ"ל חברת הסייבר העולמי סופטיקס (חדשות עשר)

 

אלון צוקר, מנכ"ל חברת הסייבר העולמי "סופטיקס" שבין לקוחותיה נמנים בנקים, חברות ממשלתיות וגופים פרטיים, סיפר כי "ברגע שתוקף פורץ לחברה מסוימת הוא יכול לעשות ככל העולה על רוחו. לכן כל הלקוחות שלי רוצים להיות מוכנים ליום שמישהו יסמן אותן כמטרה". צוקר הוסיף כי "העבודה שלנו היא ליצור את ההתקפה הטובה והגאונית ביותר כדי שהלקוח יוכל להגן על עצמו מפני תקיפות". צוקר הדגיש כי "סביר להניח שוירוס שתוקף ישלח יראה תמים, כדי לרמות את הקורבן ולגרום לו לפתוח את הסוס הטרויאני במחשב".

מעיין אשכנזי, שהשתתפה בעונה האחרונה של תוכנית הריאליטי "האח הגדול" נחשפה אף היא לתופעה. אשכנזי סיפרה כי "המקרים התחילו באינסטגרם. היו משתמשים רבים שנפתחו כדי להכפיש את השם שלי, להשפיל אותי ולהזיק לי תדמיתית". אשכנזי סיפרה כי "היא זיהתה את המשתמש שגרם להכפשות, אך לא ידעה את זהותו ולכן פנתה לחוקר פרטי".

שוורץ, שאליו פנתה אשכנזי סיפר על תהליך החקירה, שבסיומו מצא את האנשים שעמדו מאחורי המשתמש, שהכפיש את פליטת הריאליטי: "בנינו פרופיל למשתמש, כדי שנוכל לבצע השוואה בינו לבין חשוד אפשרי. לאחר הצלבת המידע נוצר בינגו". החשוד אמנם הכחיש את המיוחס לו וביקש לעבור פוליגרף, אך בבדיקה הוא יצא דובר שקר בכל השאלות ולבסוף הודה במיוחס לו.