השופטת פוזננסקי כץ ועו"ד שחם-שביט, חדשות עשר, צילום מסך ביוטיוב

השופטת: "טעיתי בהתנהלותי – הייתי צריכה להיות פורמלית יותר"

פוזננסקי-כץ אמרה שבתחילה ההתכתבויות בינה לנציג הרשות לני"ע היו תקינים, אך עם הזמן הפכו לאישיים יותר • אם תועמד לדין משמעתי - להרכב השופטים תהיה הסמכות להדיחה

שופטת המעצרים רונית פוזננסקי-כץ הודתה אתמול (שלישי) כי טעתה בהתנהלותה מול מנהל חקירת תיק 4000 מטעם הרשות לניירות ערך עורך הדין ערן שחם-שביט. לטענתה, בתחילה ההתכתבויות בין השניים היו "נקיות", אך היא הודתה כי ככל שעבר הזמן הפכו ההודעות לפחות פורמליות וליותר אישיות. "הייתי צריכה להיות יותר פורמלית בעניין הזה", נשמעה השופטת אומרת.

סנגורה של פוזננסקי-כץ, עורך הדין אופיר סטרשנוב, התייחס לדבריה: "השופטת לא פגעה בזכויות החשודים ועורכי דינם, וזה מה שחשוב, אלא רק בהתנהלות של המשטרה". סנגורה עוה"ד ציון אמיר סירב להתייחס לדבריה אלו.

במידה ושרת המשפטים איילת שקד תקבל את המלצתו של נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר ריבלין, להעמיד לדין משמעתי את פוזננסקי-כץ, היא תגיש בימים הקרובים קובלנה רשמית נגדה. נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות תצטרך להקים אז הרכב שינהל את הדיון, ויכלול שני שופטי עליון ושפט מחוזי או שלושה שופטי עליון. לבית הדין המשמעתי כמה אפשרויות להכריע בעניין השופטת, ובסמכותם גם להחליט על הדחתה.

השופטת רונית פוזננסקי כץ
 

השופטת פוזננסקי(חדשות עשר )

 

עם זאת, קיימת גם אפשרות שחיות ושקד ינסו להדיח את השופטת דרך הוועדה לבחירת שופטים, או שירמזו לה כי כדאי לה לפרוש מרצונה. שקד הודתה מוקדם יותר כי "לאחר שפורסמו כל העובדות בפרשת המסרונים, התמונה בה השתנתה". שרת המשפטים התכוונה בין השאר לפרסום התכתבות הווטסאפ המלאה בין פוזננסקי-כץ לשחם-שביט. "כל השופטים שדיברתי איתם אמרו לי שבוודאי שמסתמסים על מנת לתאם, גם השופטת הזו וגם אחרים שאין להם עוזרים והם עושים בעצמם את התיאומים", אמרה, "אבל לדבר על מספר ימי המעצר זה דבר שלא צריך לעשות".

כאמור, בעקבות חילופי המסרונים בין פוזננסקי-כץ לשחם-שביט, נציב התלונות על שופטים ריבלין הגיש מוקדם יותר היום דוח חריף לשרה שקד ולנשיאת העליון חיות. הדוח, שנפתח בכותרת "היוהרה, הכסילות ומסרוני הווטסאפ", חשף פרטים חדשים על הפרשה. לפיו, הקשר "הפסול" בין פוזננסקי-כץ לשחם-שביט, החל עוד בטרם חילופי המסרונים שנחשפו שלשום בחדשות עשר.

 שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות
 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות(דוברות שרת המשפטים )

 

הקשר החל כשהשופטת, בזמן שהייתה בשנת שבתון, קיבלה פנייה משחם-שביט שתשוב ותדון בתיק 4000. "כאן נזרעו הזרעים הנוספים של ההתנהלות השיפוטית הקלוקלת ושל הפרקטיקה המערכתית הפסולה", כתב ריבלין, שגם ביקר את הממונים עליה שאפשרו לה לשוב ולדון בתיק.

ריבלין חשף כי הקשר בין פוזננסקי-כץ לשחם-שביט נמשך על פני ימים רבים, "והדרדר במהרה לדיאלוג פסול": "במהלך החודשים יוני, יולי, דצמבר 2017, וינואר ופברואר 2018, פנה עו"ד שחם-שביט מספר פעמים ישירות לשופטת, בענייני הדיונים הקבועים במעמדו", כתב ריבלין. "כך למשל הוא מודיע לה על המועד בו יגיעו אליה לדיון נציגי הרשות, מוסר לה מראש מידע על עמדות נציגי הרשות כפי שתובאנה בביהמ"ש ופונה בשאלות לוגיסטיות אחרות אליה", הוסיף.

"טיב ההתכתבויות ביניהם מגלה כי נציג הרשות לניירות ערך, בהסכמת השופטת ובשיתוף פעולה שלה, 'עקף' את הדרך המנהלית בכל הנוגע לקשר בין שופט לבעלי דין", המשיך ריבלין וקבע כי "התנהלות זו פגומה מיסודה". בהמשך כתב על הקשר בין השניים: "Familiarity breeds contempt (היכרות מובילה לביזוי) אומר הפתגם, והביזוי התגשם במקרה זה".

אולם למרות הגילויים החדשים על הקשר בין פוזננסי-כץ לשחם-שביט, אותו כינה כאמור ריבלין "פסול", הנציב מדגיש כי אין מדובר בהטיית משפט. "אין זה המקרה בו השופט רוקם בסתר מזימה עם התביעה", כותב ריבלים. "בשום פנים לא הייתה כאן הטיית משפט או קנוניה".

 השופטת פוזננסקי כץ ועו"ד שחם-שביט
 

השופטת פוזננסקי כץ, עו"ד שחם-שביט וההתכתבות ביניהם (חדשות עשר, צילום מסך ביוטיוב)