נשיא סין שי ג'ינפינג, חדשות עשר

פרשנות: לחץ בסין סביב רצון הנשיא להגדיל את כוחו

הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית מתכוון לשנות את החוק כך שנשיא יוכל לכהן יותר מ-10 שנים. הרשויות נמצאות בלחץ סביב המהלך, שצפוי להשפיע רבות מבחינה כלכלית

הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הסינית, מתכוון לשנות את החוק כך שנשיא יוכל להיבחר יותר משתי כהונות על ידי הוועד, ובעצם יוכל להמשיך ולשלוט לאורך זמן בלתי מוגבל. 

הרשויות המקומיות נמצאות בלחץ מהשינוי הצפוי. זאת מכיוון שלמרות שלמראית עין ההצבעה תעבור פה אחד, מתחת לפני השטח עולות ביקורות רבות על ההחלטה, גם מגורמים בכירים במפלגה.

למהלך זה ישנה חשיבות רבה, שכן סין היא מעצמת על, שצמיחתה הכלכלית משפיעה רבות על כלכלת העולם כולו. כוחו של הנשיא שי הולך ומתעצם, ורבים במדינה טוענים כי הוא הגדול ביותר של נשיא אי-פעם, לא מעט בזכות השימוש ברשתות החברתיות.
 

לכבות נוספות בחדשות עשר >>

פרשת 4000: הערעור נדחה - אלוביץ' וחפץ ישארו במעצר

התמרור לא הוצב: תוך שבועיים - 2 נהרגו מהתנגשות באותה המשאית

 נשיא סין שי ג'ינפינג
 

נשיא סין שי ג'ינפינג (חדשות עשר)

 

סין למעשה תפקדה במהלך השנים האחרונות תחת מודל של הנהגה שיתופית, דבר שמשתנה תחת הנהגתו של הנשיא הנוכחי. בגלל הלחץ בו נמצאות הרשויות, נאסר השימוש בביטויים: "איני מסכים", "לעלות על כס הכתר", "הקיסר", "ביטול תקופת הכונה". בנוסף, כאשר מנסים לאתר בעזרת מילות חיפוש מסויימות מאמרים רלוונטיים, מקבלים הודעת שגיאה.

נציין כי החוקה הסינית מתירה לנשיא להיות בתפקידו 10 שנים בלבד, כך ששי ג'ינפינג היה אמור לסיים את כהונתו ב-2023. הקונגרס המקומי עומד להתכנס, ככל הנראה בחודש מארס, ולהחליט פה אחד על ביטול הסעיף הרלוונטי, מה שיאפשר כאמור את המשך כהונתו. הנשיא שי הוא המנהיג הריכוזי ביותר בהיסטוריה של סין מאז מאו דזה-דונג, שהקים את המשטר הקומוניסטי במדינה, ומלבד תפקידו כנשיא, הוא עומד בין היתר גם בראש הצבא, ומתפקד כמזכיר הכללי.

דובר משרד החוץ לו קנג, אמר כי "התיקון לחוקה הוא עניינו של העם הסיני בלבד", והוסיף: "בהצעת הוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית של סין, לפיה יש לתקן סעיפים מסוימים של החוקה, הובהר כבר מההתחלה שההצעה גובשה בהתאם למצב החדש".

 דובר משרד החוץ הסיני לו קנג
 

דובר משרד החוץ הסיני לו קנג (חדשות עשר)