מאבטח בקניון בת"א: "כל דובר ערבית חייב להזדהות" • האזינו

קב"ט בקניון ויצמן סיטי, שמוביל לביה"ח איכילוב, הודה שבדיקתו נעשית על רקע מוצאו של אדם. לפני 3 חודשים תועד אירוע דומה בכניסה לביה"ח. הקניון: הצוות פעל ללא דופי

האזינו: מאבטח בקניון ויצמן סיטי, המוביל לבית החולים איכילוב שבתל אביב, הוקלט על ידי צעיר ערבי מיפו באמירות שמעוררות תהיות לגבי נהלי האבטחה של המקום. לפי הקולות שעולים מההקלטה שהגיעה היום (שלישי) לידי חדשות עשר, המאבטח טען בפני כאיד חסנין בן ה-22  כי "כל מי שדובר ערבית - מבקשים ממני שהוא יזדהה עם תעודה".

הצעיר היפואי הגיע לשער הכניסה לקניון שמוביל לבית החולים התל אביבי וביקש להיכנס למתחם על מנת לאסוף את משכורתו מאחד מבתי העסק שפועלים במקום. הוא החליט להקליט את איש הביטחון מאחר ולדבריו הוא נתקל בדרישה להציג תעודה מזהה בעבר. בשלב זה פנה אליו המאבטח, באופן מכבד ומנומס יש לציין, ושאל אותו "מאיפה אתה אחי?". לאחר שהצעיר השיב כי הוא מיפו ביקש ממנו המאבטח תעודה. כשנשאל למה השיב "מחייבים אותי נשמה, מה אני אעשה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

עימות על רקע גיוס החרדים: גפני מאיים להכשיל חוקי הקואליציה

התמרור לא הוצב: תוך שבועיים - 2 נהרגו מהתנגשות באותה המשאית

נתונים מדאיגים: עלייה של 57% באירועים אנטישמים בארצות הברית

"רק ממני מחייבים אותך?", שאל הצעיר את המאבטח וזכה לתשובה מפתיעה: "מכל מי שדובר השפה הערבית מבקשים ממני שהוא יזדהה עם תעודה". הצעיר ביקש בהמשך מהמאבטח שיקרא לאחראים עליו. בזמן זה, ביקש המאבטח להבהיר מה מטרת הזיהוי: "כל מי שדובר ערבית אני חושב שיש מצב שהוא תושב של השטחים והוא לא יכול להיכנס לפה". הצעיר הגיב לדבריו כי "אי אפשר להמשיך עם הגזענות שלכם".

בשיחה עם חדשות עשר סיפר חסנין: "הרגשתי השפלה. מדובר בדרישה גזענית והתייחסות כאילו אני מחבל, בזמן שאחרים עברו על פניי ונכנסו חופשי. זו תחושה מאוד מעליבה שאתה אזרח לא שווה ורואים אותך כמהווה סכנה".

 בית החולים "איכילוב"
 

בית החולים "איכילוב" (קרונוס - צילומי אוויר)

 

בהמשך, לאחר סיום ההקלטה, חסנין שוחח עם אחראי המשמרת שחידד את דברי המאבטח ואמר לו שאם לא יציג תעודה מזהה - לא יכנס. לטענתו, האחמ"ש טען שזה החוק ואם יש לו בעיה הוא מוזמן לפנות לכנסת ולשנות את החקיקה. 

קניון ויצמן סיטי מסרו בתגובה להקלטה: "צוות האבטחה מחויב לפעול בהתאם להוראות ולהנחיות משטרת ישראל וגם במקרה המדובר הצוות פעל ללא דופי, וכך ימשיך לפעול כל עוד ההנחיות דורשות מאתנו לבדוק את כל מי שעולה ספק כלשהו לגבי זהותו, ללא הבדל דת, גזע או מין".

האירוע הנוכחי אינו התיעוד הראשון לגזענות לכאורה שמגיע מבית החולים. לפני כשלושה חודשים נחשפה הקלטה נוספת של תושב באר שבע שהגיע למקום. בשיחה שתועדה אז, המאבטח ביקש מהמבקר להציג בפניו תעודת זהות וכאשר סרב, הוא נשמע אומר במכשיר הקשר: "יש פה בני מיעוטים שלא רוצים להיבדק, לא רוצים להביא לי תעודות זהות". כאשר התושב הערבי דרש הסבר, המאבטח אמר: "ההנחיה היא לבדוק כל תעודה של אדם שנקרא ערבי. היו פה קטעים של תושבי השטחים שגנבו דברים".

בעקבות ההקלטה שהתפרסמה לפני שלושה חודשים פנה ח״כ טלב אבו עראר (הרשימה המשותפת) אל בית החולים. "מההקלטה ניתן להבין בצורה ברורה ומובהקת כי ההנחיה לבקש מכל ערבי להציג תעודות מזהות, בגלל שהוא ערבי", כך כתב אבן עראר. "אני מבקש להדיח את העומד מאחורי הנחיה גזענית זו" הוא הוסיף, "ואנו נדאג להביא את הנושא לשלבים מתקדמים יותר, ולכנסת, ולבדיקה מעמיקה מול הגורמים המוסמכים על כך במשרד הבריאות".

בתגובה לפנייתו של אבו עראר לבית החולים, מסר מנהל מחלקת הביטחון כי "בניגוד לדברי המאבטח, בית החולים פועל לפי הנחיות המשטרה ומחויב בבדיקת כל מי שיש ספק לגבי זהותו או מעורר את חשדו של המאבטח, זאת ללא הבדל דת מין או גזע. מכל מקום, אנו נבצע ריענון ההנחיה בקרב המאבטחים".