עימות על רקע גיוס החרדים: גפני מאיים להכשיל חוקי הקואליציה

יו"ר ועדת הכספים הודיע שימנע מהצבעה "על חוקים הזויים", בתגובה להתנגדות ישראל ביתנו לקידום חוק יסוד שיאפשר פטור מגיוס. ליברמן: נתמוך רק בחוק שיגובש במשרד הביטחון

בין ראשי הקואליצייה התפתח עימות על רקע קידום חוק יסוד: לימוד תורה, שנועד להכשיר את הפטור מגיוס לתמידי ישיבה חרדים, שנפסל על ידי בג"ץ. שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע שהוא מתנגד לחוק היסוד, יו"ר מפלגת דגל התורה, משה גפני, איים להכשיל חוקים של הקואליציה בתגובה.

"אנחנו ביקשנו בעקבות פסיקת הבג"ץ לעשות אחד מהשניים – או שעושים פסקת התגברות, או שנעשה חוק יסוד, ואז ישראל ביתנו מתנגדת", אמר יו"ר ועדת הכספים, "עכשיו אני מודיע – אני לא אצביע יותר על החוקים ההזויים שאתם מביאים. תביאו על החוק של המואזין – אנחנו נצביע נגד".

 ליברמן בסיור בעוטף עזה
 

ליברמן בסיור בעוטף עזה (ללא קרדיט)

 

מוקדם יותר כתב ליברמן בדף הפייסבוק שלו כי הוא מתנגד לקידום חוק פוליטי, ויתמוך רק בחוק שיבוסס על עמדתו המקצועית של משרד הביטחון. "אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שיגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון", כתב, "לכל הפוליטקאים יש אג׳נדה פוליטית ואני מבקש להתעלם ממנה. כל ניסיון להביא הצעה פוליטית בנושא טעון זה תתקל בהתנגדות נחרצת של כל חברותינו וחברינו בממשלה ובכנסת.

למעשה, אם ישראל ביתנו תימנע מתמיכה בחוק היסוד, לקואליציה יישארו רק 61 קולות בכנסת. אישור חוק יסוד דורש רוב מוחלט, כך שהתנגדות ליברמן מאלצת להשיג את תמיכת כל שאר חברי הקואליציה. החוק הונח על שולחן הכנסת כבר אתמול והחרדים לוחצים להעלות אותו להצבעה כבר ביום רביעי, אך בשל יום העבודה הקצר הסיכויים לכך נמוכים.

ראשי הסיעות החרדיות
 

ראשי המפלגות החרדיות: משה גפני, אריה דרעי, יעקב ליצמן, מנחם מוזס (רויטרס)

 

הצוות שמינה ליברמן במשרד הביטחון, על מנת להסדיר את סוגיית גיוס בני הישיבות, אינו כולל נציגות של החרדים, כך פורסם לראשונה בחדשות עשר. בראש הצוות עומד היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, וחברים בו נציגי אגף כוח האדם בצה"ל, הפרקליטות הצבאית, הרבנות הצבאית והאגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון.

לפני כחמישה חודשים, פסקו שופטי בג"ץ כי החוק המאפשר פטור לחרדים מגיוס אינו עומד במבחן החוק, וכי יש לבטלו מאחר והוא פוגע בשוויון. השופטים קבעו כי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף רק בעוד כשנה ממועד מתן פסק הדין, שציין כי מאז שחוקק החוק ישנם פחות מתגייסים חרדים, דבר שפוגע לדברי השופטים פגיעה חמורה במידתיות ובשוויון.

זו הפעם השנייה בה מבטל בג"ץ את חוק גיוס החרדים, לאחר שבפסק דין שניתן בשנת 2012 נקבע כי "חוק טל", לדחיית שירות לתלמידי ישיבות שתורתם אמונותם, איננו חוקתי. הממשלה הקודמת חוקקה את "חוק השוויון בנטל" שאותו הובילה מפלגת יש עתיד, אך לאחר הבחירות החרדים דרשו לבטל את החוק, ואף התנו את תמיכתם בראש הממשלה נתניהו בכך - סעיף שהוכנס להסכמים הקואליציוניים. הכנסת הנוכחית אישרה ברוב של 49 תומכים מול 36 מתנגדים תיקון שדוחה את יישומו של החוק הקודם בשש שנים, ומסיר בפועל את חובת הגיוס לצה"ל לצעירים חרדים. אותו תיקון נפסל כאמור לפני כחצי שנה.