פרשת 4000: הערעור נדחה - אלוביץ' וחפץ ישארו במעצר

למרות טענת סנגורי החשודים כי "נפל פגם ענק בהליך", זאת בשל פרשת המסרונים - ביהמ"ש המחוזי דחה את ערעורם של אלוביץ' וחפץ על הארכת מעצרם. השניים לא יערערו לעליון

  • פורסם ב:
  • 27/02/2018 01:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/02/2018 18:57
  • |
  • כתבים:
  • דורון הרמן

בית המשפט המחוזי תל אביב דחה היום (שלישי) את ערעורם של שאול אלוביץ' וניר חפץ על הארכת מעצרם בתיק 4000, והם ישארו במעצר עד יום ראשון. סנגוריהם של השניים לא יערערו לעליון.

אתמול הוארך מעצרם על ידי שופט חדש בבית משפט השלום בעיר בשבעה ימים, ברקע הפרסום בחדשות עשר על התכתבות בעייתית בין שופטת המעצרים הקודמת בתיק, רונית פוזננסקי-כץ ובכיר ברשות ניירות הערך עו"ד ערן שחם-שביט. 
 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרסום ראשון: ניר חפץ חשוד שמחק מסרונים מפלילים

תיעוד: בן 15 נוהג ללא רישיון, עולה על כיכר ונמלט משוטרים

מחקר מפתיע לרוצים לרזות: הפסיקו לספור קלוריות

"נפל פגם ענק בהליך, קולוסאלי״, אמר עורך הדין ירון קוסטליץ, פרקליטו של חפץ, "זו אכיפה בררנית בדיני מעצר". עו"ד ז'ק חן, המייצג את אלוביץ', טען לפגיעה בתחושת הצדק וההגינות. "לנהל הליך בחדרי חדרים, בלי החשוד ובאי כוחו זו, פגיעה אנושה בתחושת הצדק וההגינות", אמר, "התרופה לחשיפה של חדשות עשר - בטלות ההליך".

נציגת הפרקליטות בדיון, עו"ד יהודית תירוש-גרוס, הסכימה כי ההתנהלות שנחשפה חמורה, גם לאחר פרסום ההתכתבות המלאה. "זו התנהגות שאנחנו לא מכירים. כל מי שעוסק במקצוע הזו אומר שמדובר בהתנהלות חמורה לכל מערכת הצדק", אמרה, "מדובר בפגם משמעותי". היא הוסיפה כי החשיפה הובילה לשחרורן של איריס אלוביץ' וסטלה הנדלר ממעצר. "שחררנו אותן גם במחיר של פגיעה בחקירה", אמרה, "אם לא הייתה נחשפת הפרשה - היינו מבקשים 3 ימים".

 חפץ ואלוביץ'
 

חפץ ואלוביץ' בבית המשפט, היום 

 

בדיון הארכת המעצר, השופט עלאא מסארווה התייחס לבקשת הסנגורים לשחרר את החשודים באופן מיידי, בשל התיאום לכאורה בין השופטת למנהל חקירת בזק ברשות ני"ע. לדבריו, "קשה להמעיט בחומרת הפרשה, אבל החשש הסביר משיבוש חקירה עלה לפני גל המעצרים הנוכחי. לאור הנסיבות החריגות בחנתי בעצמי את התשתית הראייתית, עיינתי בה וכן בחומרים שהוגשו לבית המשפט. מדובר בחומרי חקירה רבים".

עוד הוסיף השופט מסארווה כי "כידוע, בעבירות מסוג זה קיים חשש מותנה לשיבוש, דבר שיצא אל הפועל. החשודים שנותרו במעצר הם המרכזיים שנמצאים בלב הפרשה. איני מתעלם מטענות החשודים מתנאי מעצר קשים, אולם האינטרס הציבורי מול האמת. שחרור החשודים עלול לפגוע בחקירה. בסופו של יום, אם נפלו פגמים בהליך המשפטי, על בית המשפט לקבוע אם ניתן לשחררם לחלופת מעצר. כרגע לא ניתן לעשות זאת".

בתוך כך, גורם משפטי אמר לחדשות עשר כי סוגיה בעייתית נוספת בפרשת המסרונים היא לוח הזמנים. "השופטת והחוקר מדברים על המשך המעצר 24 שעות לפני הארכות המעצר שתוכננו ביום שלמחרת״, אמר, "אין משמעות ליממה שנותרה? ואם בשעות האלה חל שינוי מהותי בעניין העצורים?".

פוזננסקי ושחם-שביט
 

פוזננסקי-כץ ושחם-שביט (חדשות עשר)

 

חברת הכנסת שלי יחמוביץ' (המחנה הציוני) התייחסה בוקר לפרשה בתוכנית "אורלי וגיא". "דווקא בגלל המתקפה על שלטון החוק ובגלל חשיבותה, אני חושבת שהשופטת צריכה להתפטר", אמרה, "חלופת המסרונים היא ביזיונית ומבזה, הציפייה שלנו ממערכת המשפט שתהיה נקיה לחלוטין".

עם זאת, יחימוביץ' הטיחה ביקורת באנשי הימין שתקפו את מערכת המשפט על רקע הפרשה. "זו בדיחה גרועה מאוד, שפוליטיקאים שמגוננים בעוז על ראש הממשלה, ששקוע עד צוואר בפרשיות שהן בלתי נתפסות מבחינת טוהר המידות וניקיון הכפיים, פתאום מצאו את לשונם שאבדה ומתבטאים על חוק וסדר – זו צביעות".

היום גם אמור לפרסם נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט אליעזר ריבלין, את ממצאיו באשר להתנהלות השופטת שהייתה מעורבת בתחלופת המסרונים. אמש הבהירה השופטת באמצעות מקורביה כי לא תפרוש מתפקידה. מקורב של השופטת אמר אתמול לחדשות עשר כי השופטת התנסחה באופן בלתי מוצלח – אך לא חרגה משמירה על טוהר המידות.

 אלוביצ'ים, הנדלר וחפץ
 

סטלה הנדלר, איריס ושאול אלוביץ', ניר חפץ (חדשות עשר, יח"צ)

 

אמש נחשף בחדשות עשר כי חפץ חשוד שניסה למחוק מסרונים המקשרים בין סיקור מיטיב לראש הממשלה בנימין נתניהו באתר וואלה, להטבות שניתנו לבזק. עוד נודע לחדשות עשר כי המשטרה חושדת כי חפץ ואלוביץ' ניסו לתאם גרסאות עם התפוצצות הפרשה.

בדיון להארכת מעצרו, אמר חפץ כי יש לו "רק מילים של הערכה לבית המשפט, אך הוא לא ידע שהמשטרה פשוט עבדה עליו בעיניים". לדבריו, "נשאלתי אולי 4-3 שאלות טכניות בנוגע לפרשה 1270, ואם לא היו פרסומים בתקשורת בכלל לא הייתי יודע במה אני חשוד. החשדות ב-1270 הם לפחות חמורים כמו בתיק 4000, זה בראון-חברון 2, ובכל זאת שוחררתי כבמטה קסם והכל התפוגג לו".

אלוביץ' פנה לשופט עלא מסארווה במהלך הדיון וביקש לספר את שעל לבו. "מנסים לחסל אותי, גם אם אקבל התקף לב לא אודה", אמר אלוביץ' לבית המשפט. "אדוני, אני מרגיש שכל החקירה שוברים אותי", אמר אלוביץ' בפתח דבריו לשופט, "עד אתמול החקירה היתה בצל הניסיונות החוזרים ונשנים לשבור את רוחי, לפגוע בנשמתי ולפגוע בבריאותי. מנסים לנצל את המעצר לשבור אותי, שאודה בדבר שלא עשיתי מעולם. אמרתי לחוקרים - לא אשקר לעולם". הדיון בעניינו של אלוביץ' התקיים בפני השופט מסארווה בעקבות חשיפת המסרונים בין שופטת המעצרים פוזננסקי-כץ לעו"ד שחם-שביט בחדשות עשר, והחלטה על העברת הדיון לשופט חדש בעקבות החשיפה.

הפרקליטה יהודית תירוש
 

הפרקליטה יהודית תירוש (ללא קרדיט)

 

נציגת הפרקליטות, אמרה מנגד: "מהנספח הסודי שמצוי בפני בית המשפט, אלוביץ' הוכיח לבית המשפט שאי אפשר לסמוך עליו. אנחנו עוסקים עכשיו בשאלה האם נכון להאריך את מעצרו של אלוביץ', ולצערי הרב הוא הוכיח במעשיו שלא ניתן לסמוך עליו, לא לפני כן ולא מאז. החשדות נגדו הם חמורים, חשדות למתן שוחד וקבלת טובות הנאה של עד מיליארד שקל".

בתוך כך, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר וחברת הדירקטוריון ורעייתו של בעל השליטה, איריס אלוביץ', השתחררו למעצר בית בתנאים מגבילים - הראשונה לשבעה ימים והאחרונה לעשרה ימים. זאת, בעקבות הסכמות בין המשטרה והרשות לני"ע טרם הדיון.