יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, רויטרס

שרשרת הדחות בסעודיה: הרמטכ"ל וקצינים בכירים "הוצאו לפנסיה"

מלך סעודיה הורה הערב על הדחתם של מפקד צבא סעודיה ובכירים במשרד ההגנה. כמו כן, הודחו אישים בממשלת סעודיה ומונו חדשים במקומם. אישה מונתה לתפקיד סגנית שר העבודה

מסע טיהורים וחילופי גברי במערכת הביטחון הסעודית: מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, הורה הערב (שני) על "הוצאתם לפנסיה" של רמטכ"ל צבא סעודיה, מפקד חיל האוויר וקצינים נוספים. כמו כן, הודחו בכירים במשרד ההגנה הסעודי. במקומם מונו רמטכ"ל וקצינים חדשים.


עוד הורה מלך סעודיה על הדחה ושורת מינויים חדשים בממשלת סעודיה. במסגרת המינויים החדשים, מונתה הערב אישה, ד״ר תמאד׳ר בינת יוסף א-רמאח, לתפקיד סגנית שר העבודה. מדובר במינוי ראשון של אישה לתפקיד בכיר בממשלה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פרסום ראשון: ניר חפץ חשוד שמחק מסרונים מפלילים

חשד: אב רצח את בנו בן ה-4 - והתאבד

בזכות הגיבוי מרוסיה ואיראן - אסד לא בוחל באמצעים באל-רוטה

על פי גורמי ביון ערביים, מאחורי ההדחות והמינויים החדשים עומד יורש העצר, מחמד בן סלמאן, שעמד גם מאחורי גל המעצרים של בכירים שטלטל את הממלכה.

הנסיך אל ואליד בין טלאל בעת ביקור בפריז
 

שוחרר ממעצרו. הנסיך אל ואליד בין טלאל ( רויטרס)

 

כזכור, בנובמבר האחרון עשרות בכירים בערב הסעודית, כולל 11 נסיכים, נעצרו בגל המעצרים הנועד למאבק בשחיתות. בין העצורים נמנה אל וליד בן טלאל, יורש העצר לשעבר שנחשב לאיש העשיר ביותר בסעודיה, עם הון שנאמד ב-17 מיליארד דולר. לפני חודש הוא שוחרר ממעצרו.

עוד נעצרו אז גם ארבעה שרים מכהנים ו-34 שרים לשעבר. כמו כן נעצרו שלושת מנהלי תחנות הטלוויזיה המרכזיות בממלכה. המלך סלמאן כתב בצו כי "כמה אנשים חלשי אופי ניצלו את האינטרס הפרטי הצר על פני האינטרס הציבורי הרחב, תוך שימוש משרותיהם ומעמדם ללא מצפון או מוסר או תחושת לאומיות. אין למולדת זכות קיום מבלי מעשה לעקירת שורשי השחיתות".

הבכירים הושמו במעצר במלונות יוקרה ברחבי הבירה ריאד, כולל ה"ריץ קרלטון" המפורסם, שם שהה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כשביקר במדינה. על פי הדיווחים בכלי התקשורת המקומיים, הממשל הסעודי הציע לעצורים שתי אפשרויות - להחזיר את הכספים שגנבו מהמדינה בהיקף של מיליארדים, או לעמוד לדין, החלטה שיכולה לסכן אותם אף בעונש מוות.